Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir

sarımsak yağı faydaları nelerdir
sarımsak yağı faydaları nelerdir

Doğal Mucize Sarımsak Yağı Faydaları

İçeriğinde Alisin, ajoen ve sülfür gibi maddeler içeren sarımsak, bu maddeler sayesinde antibiyotik özelliği taşır. Sarımsak selenyum, B1, B6, C vitaminleri de içerir. Aynı zamanda lif zengini olan sarımsak, içerdiği bakır, demir, fosfor ve potasyum gibi faydalı mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun, bakteri ve virüslere karşı dayanıklılığını arttırır. Sarımsak yağı da gücünü sarımsaktan alır ve özellikle saç ve kaşlar için besleyici özellik taşır.

Sarımsağın Cilde Faydaları

Sarımsak yağında bulunan bileşenler saç bakımı için oldukça faydalıdır. Sarımsak yağı sarımsakların fermente olması ile elde edilir. Sarımsak yağı günümüzde Avrupa, Amerika gibi kıtalarda, aynı zamanda Japonya ve Çin’de de yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarımsakların kurutulmasından sonra belli bir süre fermente edilmesiyle elde edilen sarımsak yağı, bütün faydalarını sarımsağın kendisinden alır.

Sarımsak Yağı Faydaları

sarımsak yağı faydaları
sarımsak yağı faydaları

Doğal sarımsak yağı kokusu sarımsaktan dolayı ağırdır ve harici olarak kullanılır. Saç bakımı, kirpik ve kaşların daha gür çıkması için kullanılan sarımsak yağı anti bakteriyel özelliği nedeniyle mantar gibi cilt hastalıklarından korur. Sarımsak yağı cildi sivilce ve akne gibi cilt sorunlarına karşı korur. Akne ve sivilceleri anti bakteriyel özelliği sayesinde daha çabuk kurutur ve geçmesini sağlar. Şimdi gelin sarımsak yağının faydalarını detaylı olarak inceleyelim.

Sarımsak Yağı Saça Faydaları 

sarımsak yağı saça faydaları
sarımsak yağı saça faydaları

Sarımsak Yağı Kepek Önler; Kepek en sok yaşanan saç problemlerinden birisidir. Çoğu zaman kullanılan şampuanlarında etki edemediği kepeği geçirmek için en faydalı yağlardan birisi sarımsak yağıdır. Sarımsak yağı içerdiği vitaminler ve antibakteriyel özler sayesinde saç derisini temizler ve kepek oluşumunu engeller. Saç derisinde oluşan problemler nedeniyle saç derisinde kepeklenme görülebilir. Sarımsak yağı saç köklerini temizler, besler ve kepek oluşumunu azaltır. Sarımsak yağı düzenli kullanıldığında da kepeği yok eder.

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir

Sarımsak Yağı Akne Önleyicidir; Antiseptik ürünler akne ve sivilce tedavisinde etkilidir. Sarımsak yağı anti bakeriyel yapısı ile akne ve sivilce tedavisinde etkilidir. Akne ve sivilce iltihaplı yapılardır, sarımsak yağı iltihapları kurutur ve sivilcelerin geçmesini sağlar. Sivilceli bölgeye sarımsak yağı uygulamadan önce sarımsak yağının yapısını inceltmek ve cildi tahriş etmesini engellemek için; birkaç damla badem yağı ya da hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Ardından sivilce olan bölgeye temiz bir pamuk yardımı ile sarımsak yağı sürülebilir.

Sarımsak Yağı İle Kaş ve Kirpik Bakımı;  Daha gür kirpik ve kaşlar, bakışları daha anlamlı kılar. Zamanla kirpik ve kaşlarda dökülme yaşanabilir. Bu dökülmeleri azaltmak için kaşların düzenli olarak bakımının yapılması çok önemlidir. Sarımsak yağı içerdiği özle kaş ve kirpik köklerini besleyerek dökülmeyi azaltır.Sarımsak yağı kıl köklerinin yenilerinin çıkmasını sağlar. Birkaç damla sarımsak yağı ve badem yağı bir kap içinde karıştırılır ve pamuk ya da kirpik fırçası ile sarımsak yağı uygulanır.

Kulak Enfeksiyonu; Kulak ağrısına ve iltihabına neden olan rahatsızlıklardan birisi de orta kulak iltihabıdır. Bakterilerden kaynaklanan bir kulak ağrısı ise sarımsak yağı bakterilerin yok olma sürecini hızlandırır. Kulak ağrısını ve enfeksiyonunu geçirmek için; Birkaç damla sarımsak yağı zeytinyağı ile karıştırılır ve ağrıyan kulak bölgesine uygulanır.Ancak uygulamadan önce kesinlikle bir KBB (Kulak Burun Boğaz) uzmanına danışmak gerekir. Kulak ağrılarının farklı sebepleri de olabilir.

Sarımsak Yağı Cilt Mantarına Faydası; Sarımsak yağı antibakteriyel özelliği ile virüslerin neden olduğu cilt mantarlarının geçmesine yardımcı olur. Mantarlı bölgeye birkaç damla sarımsak yağı ve zeytin yağı karıştırılır. Elde edilen karışım temiz bir pamuk ile sürülür. Sarımsak yağı mantarlı bölgenin virüslerden kurtulmasına yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Sarımsak Yağının Diş Ağrısına Faydası; Sarımsak yağının bir diğer faydası da diş ağrıları içindir. Aniden gelişen diş ağrısını hafifletmek için birkaç damla sarımsak yağının pamuk yardımı ile ağrıyan dişin üzerine sürülmesi ve bir süre bekletilmesi gerekir. Ağrının gün içindeki durumuna göre bu uygulama tekrar edilebilir. Ancak bunlar geçici çözümlerdir.Kesin çözüm için bir diş doktoruna gidilmesinde fayda vardır.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Sarımsak Yağı Saça Nasıl Uygulanır

sarımsak yağı saça nasıl uygulanır
sarımsak yağı saça nasıl uygulanır

Sarımsak yağı ağır kokusu nedeniyle çoğu zaman kişiyi ya da çevresindekileri rahatsız edebilir. Ancak sonuçları itibariyle oldukça faydalıdır.

Sarımsak yağının saç derisini tahriş etmemesi için zeytin yağı ile karıştırılarak uygulanması doğru olacaktır. Küçük bir kabın içine 2 tatlı kaşığı sarımsak yağı ve zeytinyağı eklenerek karıştırılır. Sarımsak yağının elde koku bırakmaması için eldiven kullanabilirsiniz. Daha sonra sarımsak yağı karışımını parmak uçları ya da pamuk yardımı ile saç diplerine sürün. Tüm yağı saça sürdükten sonra saça masaj yaparak yedirin ve 15-20 dakika bekleyin. Ardından saçlar normal yıkama rutininde yıkanmalıdır.

Sarımsak Yağı Yüze Sürülür Mü

Sarımsak yağı saçlarda kepeği önlemek için uygulanır. Cilt için sarımsak yağı akne ya da sivilce olan bölgeye uygulanabilir. Sarımsak yağı anti bakteriyel olduğu için sivilceli ve akneli bölgelerin iltihabının geçmesini sağlar. Yüzümüzdeki sivilce ve akneler için sarımsak yağı kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA