Şeker Detoksu Nedir Nasıl Yapılır Faydaları

şeker detoksu nedir nasıl yapılır faydaları
şeker detoksu nedir nasıl yapılır faydaları

Şeker Detoksu Nedir

Şeker ve tatlıya karşı koyabilir misiniz? Çoğu kişi buna hayır cevabını verebilir. Vücudumuza enerji  vermesi, mutluluk hormonunu tetiklemesi nedeni ile birçok kişi şekerden çoğu zaman vazgeçemiyor.

Vücudun enerji kaynaklarından biri olan şeker ölçüsüz kullanıldığı zaman tam bir zehir olabiliyor. Fazla şeker tüketimi; diyabet, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve kanser gibi bir çok hastalığa da zemin hazırlıyor.

Şekerin Zararları Nelerdir

Yapılan araştırmalara göre obezitenin en önemli nedenlerinden birisi olan şeker büyük bir tehlike arz ediyor. Şeker aynı zamanda bağımlılık etkisi de yaratıyor. Kişi şeker ve şekerli yiyecekler yediğinde doymak bilmiyor ve daha çok yeme isteği duyuyor.

Şeker Bağımlılık Etkisi Yaratır mı

şeker bağımlılık yapar mı
şeker bağımlılık yapar mı

Evet yapılan araştırmalar gösteriyor ki şeker bağımlılık etkisi yaratıyor. Bilim insanları fazla tatlı, şekerli ve yağlı yiyeceklerin damağı güçlü şekilde uyarıp insanların üzerinde bağımlılık etkisi yarattığını ve bu sebeple de kilo almaya neden olduğunu vurguluyor.

Şekerle tanışmamız maalesef daha doğar doğmaz başlıyor aslında. Henüz daha bebekken çocuklara su ya da çay ile karıştırılarak şeker verilir.  Çocukların çayına fazladan şeker atılır. Daha bu yaşlardan itibaren dilimizde tat tomurcukları şeker ile yüksek oranda uyarılır ve şekere alışmaya devamında da bağımlı olmaya başlarız.

Şeker karbonhidratlar grubunda yer alan bir gıdadır. Karbonhidratlar insanların yaşamlarını sürdürmesi için gerekli temel besin maddelerindendir. Burada dikkat edilmesi gereken tüketilen karbonhidratın kompleks ya da basit (Glikoz) karbonhidrat olmasıdır.

Kompleks karbonhidrat içeren meyveler, sebzeler, tam tahıllı gıdalar sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan posa açısından da zengindir. Posa sindirim sistemi hastalıklarından korunmak, kalp damar hastalıklarından korunmak ve kan şekeri seviyesini dengelemek için çok önemlidir. Kompleks gıdalar günlük enerji ihtiyacımızı karşılayan besinlerdir.

Şeker ise basit karbonhidratlar grubunda yer alır. Basit karbonhidratlar sindirime uğramadan bağırsaklardan emilip kana karışır ve kan şekerinin aniden hızlı bir şekilde yükselme ve düşmesine neden olurlar.

Basit şeker içeren gıdalar; bisküviler, beyaz şekerli tatlılar, çikolata, reçel, kola, meyveli  soda ve asitli şekerli içecekler olarak sayılabilir.

Şeker Detoksu Nasıl Yapılır

şeker detoksu nasıl yapılır
şeker detoksu nasıl yapılır

Peki, şeker detoksu nasıl yapılır? Bugün  neredeyse yediğimiz her şeyin içinde şeker bulunuyor.  Şekerin dengeli tüketilmediği zaman vücudumuza zararlı fazla kalori yani kilo olarak dönmekteyken daha önce  belirttiğimiz gibi daha bir çok hastalığa  da davetiye çıkarıyor.  Tüm bunlara engel olmak ve bir süre şekersiz beslenme alışkanlığı edinebilmek adına şeker detoksu yapılması tavsiye edilir.

Kalori Yakmanın Püf Noktaları

 • Yiyecek ve içeceklerinizdeki şekeri kesin.
 • Ara öğünlerde unlu ve şekerli gıdalardan uzak durun.
 • Atıştırmalık olarak kuru meyve, kuru yemiş ya da bir parça bitter çikolata tüketin.
 • Meyve tüketimini ara öğünlerde yapın. yemeğin ardından meyve tüketmeyin.
 • Tarçını gün içinde bol bol tüketin.
 • Pirinç, makarna ya da irmikten uzak durun.
 • Nişastalı gıdaları tüketmeyin.
 • Tam tahıl ve kuru bakliyat ağırlıklı beslenin.
 • Gün içinde 8 – 10 bardak su için.

Detoks Nedir

detoks nedir
detoks nedir

Detoks kısaca ve özetle toksinlerden arınma demektir. Yoğun gerginlik ve stres altında kalan, sağlıklı ve dengeli beslenemeyen vücudun arınmasına detoks denir.

Şeker detoksu  ise yaklaşık 3 hafta yani ortalama 21 günde içeriğinde şeker bulunan tüm gıdalardan durmayı hedeflemektedir. Siz de şeker detoksunu uygulayarak tam 21 günde şeker bağımlılığından kurtulabilirsiniz…

Şeker detoksuna başlarken öncelikle küçük adımlarla ilerlemek yararlı olacaktır. Sakın unutmayın vücudun fazladan şekere ihtiyacı yoktur. İşte bu nedenle şekeri hayatınızdan çıkardığınız zaman bir süre sonra şekerli olmayan gıdaları da sevebileceğinizi göreceksiniz.

Endişe etmeyin… Şeker detoksuna başlarken şekeri birden hayatınızdan çıkaramayabilirsiniz. Aşamalı olarak  şeker tüketiminizi azaltırsanız şeker detoksunda başarılı olabilirsiniz.

Eğer çayınızı ya da kahvenizi şekerli içiyorsanız günden güne  kullandığınız şeker miktarını azaltmaya çalışın. Örneğin; Sabah kahvaltısında çayınıza 2 küp şeker atıyorsanız detoksa başladığınızda tek şeker atmayı deneyin.

Canınız tatlı istediğinde işlenmiş gıdalar yerine kuru meyve tüketebilirsiniz, yanında az yağlı yoğurt ya da süt içebilirsiniz.

Bu süreçte tatlandırıcı kesinlikle kullanmayın. Tatlandırıcılar sizi daha fazla tatlı krizine sokar.

Bal, pekmez, marmelat gibi yiyecekler ile aranıza sınır koyun.

Daha fazla protein tüketmeye çalışın. Proteinler karbonhidratlar gibi kan şekerinizi ani yükseltmezler ve daha yavaş sindirilirler. Ayrıca proteinler sizi daha uzun süre tok tutarlar. Bu sebepten dolayı daha fazla  protein tüketebilirsiniz. Az yağlı yoğurt, süt, yumurta, kuru baklagiller etkili protein kaynakları olarak ilk sırada gelir…

Ayrıca şeker detoksuna  başladıysanız egzersiz yapmak hem sizin için hem de detoksun etkili bir şekilde sonuçlanması için çok faydalı olacaktır. Egzersiz yapmak şeker bağımlılığınızı azaltmaz ancak genel beslenmeyi düzene sokar. Unutmayın düzenli egzersiz yaparak kendinizi daha iyi ve zinde hissedersiniz.

Bu arada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise şeker ihtiyacınızı mümkün olduğu kadar doğal yollardan ve dengeli miktarda almaya çalışmaktır. Bu da demek oluyor ki canınız atıştırmalık tatlı bir şeyler çekiyorsa, kuru üzüm kuru kayısı gibi kuru meyveleri ya da kuru yemiş çeşitlerini miktarına dikkat ederek tüketebilirsiniz.

Çay ve kahvede kullandığınız şeker miktarını kademeli olarak azaltıp bir sonraki aşamada tamamen kesebilirsiniz. Çayı ve kahveyi şekersiz içmeye alışanlar bir süre sonra şekerli çay ve kahveden tiksinmeye başlarlar. Yakın çevrenizden şahit olduklarınız olabilir. işte tam da bu yüzden tavsiyemize kulak verin ve mutlak deneyin…

Kadınlar için günlük 6 kaşık ( 100 kalori) erkekler için 9 Kaşık (150 kalori)  alınması gereken şeker düzeyidir. Şeker detoksu yaparken de bu ölçüyü geçmemeye çalışın.

Şekerin Vücuda Zararları Nelerdir

şekerin vücuda zararları nelerdir
şekerin vücuda zararları nelerdir

Fazla şeker tüketmek kan şekerini yükseltir ve bu nedenle pankreas aşırı insülin salgılar. İnsülin şekerin emilimini yaptıktan sonra fazlasını vücutta yağ olarak depolar. Kan şekerinin ani bir şekilde düşmesi de sürekli acıkma ve yeme isteğine yol açar.

Ayrıca vücuda alınan her fazladan şeker miktarı obezite başta olmak üzere diyabet, kalp&dolaşım hastalıkları, kanser, ülser, ve kemik erimesi gibi hastalıklara yol açar.  Son yıllarda yapılan  araştırmalar  fazla şeker tüketmenin uzun vadede alzheimer ve benzeri hastalıkları tetiklediğini ortaya koymuştur.

Fazla şeker tüketmek  bağışıklık sistemini de zayıflatır. Fazla şeker tüketmek kandaki insülin seviyesini yükseltir  bu da insülin direncini artmasına yol açar. İnsülin direncinizin artması da doğal olarak devamında kilo problemlerinin yaşanmasına neden olur.

İnsülin direnci şikayeti olan kişilerin kilo problemi yaşamamaları için basit şeker içeren gıdalardan (bisküvi, gofret, cips meyveli soda ve kola gibi şekerli içecekler) uzak durmaları gerekir.

Şeker Detoksunun Faydaları Nelerdir

şeker detoksunun faydaları
şeker detoksunun faydaları

Şeker detoksu yaparak şekeri hayatınızdan çıkarmanız mümkün. Şekeri hayatınızdan çıkararak da uzun vadede daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.  Şekeri azaltarak kilonuzu sabitleyebilirsiniz.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi; şeker, yedikçe daha fazla yeme hissi uyandıran bir yiyecektir. Bu da daha fazla kalori alınmasına neden olmaktadır. Şeker detoksunda vücudunuz ekstra kalori almamış olacak ve iştahınızı kontrol edebileceksiniz. Tatlı krizlerinizi  azaltabilirsiniz. Aşırı şeker tüketimi bazı cilt türlerinde akne ve sivilceye neden olabiliyor, şeker detoksuyla cildiniz daha sağlıklı görünecektir.

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı

Şeker detoksunun faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olur.
 • Metabolizma faaliyetlerinin en iyi şekilde olmasını sağlar.
 • Daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşturur.
 • Olumlu bir ruh haline sahip olabilirsiniz.
 • Yorgunluk ve halsizlik şikayetleri azalır.
 • Kişi daha enerjik olur.

Şeker Detoksu Kilo Verdirir Mi

şeker detoksu kilo verdirir mi
şeker detoksu kilo verdirir mi

Şeker detoksu hakkında en merak edilen konu başlıklarından biri de şeker detoksu kilo verdirir mi sorusunun cevabıdır. Şeker detoksu deneyen kişiler üzerinde yapılan araştırmalara göre şeker detoksunun kişide 2 ila 10 kilo arasında kilo kaybına yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. siz de kilo vermek ve fazla kilolarınızdan hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız herhangi bir sağlık engeliniz de yoksa şeker detoksunu deneyin deriz… Ayrıca gebelik yaşayan kadınlar, emziren anneler, ağır spor yapan kişiler, kan şekeri ilacı kullanan kişilere şeker detoksunun zararlı sonuçları olacağı için kesinlikle tavsiye edilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA