Şekerin Zararları Nelerdir

45
şekerin zararları nelerdir
şekerin zararları nelerdir

Şekerin Vücuda Zararları

Tadı insana mutluluk verse de artık şekerin vücut için zararları olduğunu bilmeyen kalmamıştır. Ancak şekerin zararları nelerdir?  diye sorarsak karşımıza birçok hastalık çıktığını bildiğimiz gibi bu hastalıkların en başında da kanser ve obezite gelmektedir. Peki, şeker neden zararlıdır? Şekerin zararları hakkında merak edilenleri bu yazımızda aktaracağız.

Şeker Neden Zararlıdır

Günlük hayatımıza devam edebilmek için enerjiye ihtiyaç duyarız ve bunu gidermek için tatlı yemek isteriz. Ancak şeker tüketirken günlük olarak almamız gereken şeker miktarını biliyor muyuz? Çoğu zaman maalesef günlük alınması gereken şeker miktarının çok üzerinde şeker tüketebiliyoruz. Şeker pancarından işlenerek elde edilen beyaz şeker, besin değerlerini kaybettiği için “boş kalori” kaynağı olarak nitelendirilir. Uzmanların en tatlı zehir olarak nitelediği beyaz şeker, zamanla bağımlılık yaptığı için ekstra kilo alımına da neden oluyor. Günümüzde birçok hazır gıda içinde beyaz şeker ya da rafine şeker yüksek kalori içeriyor ve obezite riskini de tetikliyor.

Şekerin Zararları

Yediğimiz yiyeceklerden olan; sebze, meyve ve tahıl  gibi ürünler sindirme uğradıktan sonra da bir kısmı şekere dönüşmekte. Aslında günlük şeker ihtiyacını en doğal yollarla karşılayabiliriz. Beyaz şeker alımına hiç ihtiyaç olmadığı gibi, vücut zamanla fazla beyaz şeker tüketiminden dolayı bağımlı hale gelebilir.

Doğal nişasta ve şeker içeren besinler tüketildikten sonra sindirimle birlikte kana geçer. Sindirim sistemine şeker ve nişasta içeren besinlerin girmesi demek pankreasın uyarılarak insülin hormonunun salgılanmasına neden olmakta. İnsülin hormonu ise şekerin hücrenin içerisine girip karaciğerde saklanmasına neden olur. Buradan da vücudun ihtiyaç duyduğu şekeri kullanmasını sağlar.

Şekerin Zararları Nelerdir

Şekerin zararları ile ilgili yapılan araştırmalarda günlük alınması gereken şeker miktarı; günde 6 tatlı kaşığı. Bu miktarın üzerine çıkan şeker alımı, vücut için besleyici ve faydalı değil zarar içermekte. American Journal of Clinical Nutrition en son yayımladığı araştırmasında ise günlük alınması gereken şeker miktarının 3 katı fazla şeker tüketildiğini belirlemiştir. Bu 3 katı fazla alınan şeker günlük fazladan 300 kalori alınması anlamına geliyor ve vücut fazla alınan kaloriyi depoluyor. Ancak günümüzde gazlı içecekler olmak üzere, hazır gıdaların hemen hemen hepsinde rafine şeker bulunuyor ve metabolizma bu şekeri yakmakta zorluk yaşıyor. Basit şeker alımına alışan vücut ise şeker tüketmediği zamanlarda krize girip daha çok şekere ihtiyaç duyuyor. Peki,  rafine şeker sadece bağımlılık mı yapıyor? Şekerin zararları sadece bağımlılık yapması değil. İşte  beyaz şekerin zararları;

Kalp Hastalıkları Riskini Arttırıyor; Gereğinden fazla şeker tüketimi; kalbin kan pompalama mekanizmasını olumsuz etkileyerek kalp krizin arttırdığı yönünde. Beyaz şeker aynı zamanda kandaki kötü kolesterolün de yükselmesine neden oluyor.

Bel ve Göbek Çevresinde Birikir; Aşırı şeker tüketen insanların en belirgin göstergesi; bel ve göbek çevresinin genişlemesidir. Beyaz şekerin en kolay depolandığı yer bel ve göbek bölümüdür. Aşır şeker tüketmek bel çevresinin yağlanmasına neden olur ve obezite riskini arttırır.

Bağışıklık Sistemini Zayıflatır; Bağışıklık sisteminin güçlü olması demek vücudu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı koruması demektir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyle bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Ancak bağışıklık sistemine zarar veren besinlerden birisi beyaz şekerdir. Şeker tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmediği gibi mevcut sistemi de olumsuz etkiler ve vücudun hastalıklara karşı daha korunaksız kalmasına neden olur.

Şeker Karaciğer Yağlanma Riskini Artırır; Aşırı miktarda tüketilen şeker zamanla bazı hastalıkların ortaya çıkmasına nende olur. Bu hastalıklardan en yaygın olarak görüleni ise karaciğer yağlanmasıdır. Şekerli gıdaların yoğun olarak tercih edildiği kötü beslenme alışkanlıkları nedeniyle depolanan yağ hücreleri karaciğerde fazladan yağ birikmesine sebep olur. Bu nedenle karaciğer yağlanması görülür.

Şeker Hastalığı Riskini Arttırır; Günlük alınması gerekenden şeker miktarından fazla şeker alınırsa insülin miktarının da artmasına neden olur. Şeker ne kadar çok tüketilirse pankreasta insülinin yükselmesine neden olmaktadır. İnsülin yüksekliği polikistik over sendromu, kalp ve damar hastalıkları ve çeşitli metabolik hastalıklara neden olmaktadır.

Şekerin Diğer Zararları; 
 • Kanserli hücreleri besler.
 • Vücudun yaşlanmasını hızlandırır.
 • Sivilce ve akne oluşumuna neden olur.
 • Yumurtalık kanserini tetikler.
 • Vücut için önemli minerallerden olan magnezyum ve kalsiyum emilimini azaltır.
 • Şekerin aşırı tüketilmesi DNA’nın yapısının bozulmasına neden olur.
 • Kalp hastalıkları riskini arttırır.
 • Hamilelik sürecinde aşırı şeker tüketilmesi kan zehirlenmesine neden olabilir.
 • Sindirim sistemini yavaşlatır. Kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarına neden olur.
 • Bağırsak ve mide hastalıkları riskini arttırır.
 • Besin alerjisini tetikler.
 • Katarakt riskini arttırır.
 • Böbrek hastalıklarına neden olur.
 • Baş ağrılarını tetikler ve migren riskini arttırır.

Beyaz Şekerin Çocuğa Zararları

Çocukların en çok sevdiği yiyeceklerin başında şeker ve tatlı gelir. Ancak şekerin çocukların vücudunda yarattığı zarar da oldukça fazladır. İşte beyaz şekerin çocuğa zararları; 

 • Büyüme çağındaki çocukların hormon salınımını engeller ve hormonal rahatsızlıklara neden olur.
 • Dişlerin erkenden çürümesine neden olur.
 • Egzama gibi cilt hastalıklarını tetikler.
 • Çocuklarda obezite riskini artırır.
 • Bağımlılık yaparak kilo alımına neden olur.
 • Hormon dengesini bozarak depresyon hastalığına neden olur.
 • Dikkat dağınıklığına sebep olur.
 • Kemik erimesine neden olur. Gelişme çağındaki çocukların kemik gelişimini olumsuz etkiler.
 • Enerjilerini azaltır ve yorgun hissetmelerine neden olur.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;

Fruktoz Nedir Zararlı Mı Fruktoz Şurubu
Çocuklarda Obezite Neden Olur Çocuklarda Obezite Tedavisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA