Selülit Nasıl Geçer

selülit nasıl geçer
selülit nasıl geçer

Yaz aylarının gelmesi ve bikini sezonunun açılması ile birlikte özellikle selülit problemi olan kadınlarda gizliden gizliye bir telaş başlar. Kadınların en sık şikayet ettiği konuların başında gelen selülitler, özellikle yaz sezonunun da gelmesiyle birlikte “selülit nasıl geçer” sorusu ile baş başa bırakır.

Bu yazımızda evde selülit nasıl geçer sorusuna yanıt olarak; selülit masajı ve uygulamaları, selüliti geçiren faydalı ipuçlarını ve selülitten kurtulmanın yollarını açıklayacağız. Ancak öncelikle selülit nedir ve selülit neden olur kısaca açıklayalım.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Selülit Nedir

Cilt yüzeyinde yağlanmaya bağlı olarak oluşan selülit portakal kabuğuna benzeyen görünümü ile kadınların en sevmediği sorunların başında gelir. Selülit genellikle kadınlarda bacak ve kalçada görülür. Bir cilt hastalığı değildir ancak estetik olarak güzel görünmediği için kadınlar arasında selülitli görüntü yok edilmeye çalışılır.Ancak selülit oluştuktan sonra geçirmesi çok zordur. Selülit her yaştan kadınlarda görülebilir.

Selülitin oluşmasında hareketsizlik, cilt yapısı ve sağlıklık beslenmeme vardır. Yağlı, şekerli, hamur işi ve kızartma gibi yiyeceklerin tüketilmesi yağlanmaya neden olan yiyeceklerdir ve bu yiyecekler selülit oluşmasına neden olur. Selülitin kadınlarda görülmesinin nedenlerin başında östrojen hormonu olduğu düşünülmektedir.

Selülit Nasıl Geçer Tavsiyeler

Selüliti geçirmek için uzun yıllardan beri çalışmalar ve formüller geliştirilse de maalesef henüz kesin bir yöntem uygulama bulunamamıştır. Selüliti geçirmek tam olarak mümkün olmasa da etkisi azaltmak mümkündür. Ancak öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta selülitli bacak ve baldırlara sahip olmamak için sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmaktır.

Kremler ve Losyon Kullanımı; Piyasada bulunan sıkılaştırıcı ve selülit giderici kremlerin henüz etkisi kesin değildir. Her ne kadar selülit giderici olarak vaat edilse de bu kremler selülit gidermek için başarılı oldukları söylenemez. Ancak bu kremler selülit oluşmadan önce kullanılırsa selülit riskini az da olsa azaltır.

Selülit Masajı; Kan dolaşımının yavaşlaması cildin de sıkılığını kaybetmesine neden olur. Hareketsiz yaşamla ve sağlıksız beslenme ile birleşince selülit kaçınılmaz oluyor. Masajlar bu noktada kan dolaşımını hızlandırdığı için cilde iyi gelir. Ancak kesin olarak selülitten kurtardığı söylenemez.

Genetik Yapı; Bazı vücutlar zayıf da olsa vücutlarında az yağ olsa da selülide sahip olabilirler. Uzmanlar bunun genetik cilt yapısı ile ilgili olduğunu belirtmektedir. Ancak bu durum kişiden kişiye göre değişebilir. Bazı zayıf vücutlarda da spor yapmasalar da selülit bulunmaz.

Yaş; Cildimiz yaşa bağlı olarak sıkılığını ve canlılığını kaybedebilir. Ancak unutulmamalıdır ki zamana karşı cildimize ve vücudumuza iyi baktığımız zaman selülit ve fazla yağlardan da kurtulabiliriz

Detoks; Sürekli çalışan metabolizma ve organları dindirmek için detoksa ihtiyaç duyarız. Ancak detoks deyince tamamen aç kalmak olarak aldılanmamamlıdır. Vücuttan toksinleri atmak için bol su içilmeli ve toksinleri vücuttan atmak için maydonoz, tarçın ve zencefil gibi baharatlar ve besinler bolca tüketilmelidir.

Egzersiz; Düzenli egzersiz yapmak vücudumuza yapılacak en büyük  iyiliklerin başında gelir. Ancak maalesef günümüzde çalışma koşulları ve yaşam şartlarında dolayı egzersizi hayatına dahil edemeyen çok fazla kadın vardır. Düzenli egzersiz yapmak sadece kilo vermeyi değil aynı zamanda selülitlerin azalmasına ve kaybolmasını sağlayacaktır.

Yağ Yakımı; Vücuttaki yağ oranı eğer fazla ise selülit oluşumu kaçınılmazdır. Selülitlerden kurtulmak için öncelikle vücuttaki fazla yağdan kurtulmak gerekir. Bunun için kardiyo çalışmaları yapılmalıdır. Yürüyüş selüliti azaltmak için en önemli kardiyo egzersizlerinden birisidir.

Selülitten Kurtulmanın Yolları

Kadınların selülitle savaşı her dönem devam eder. Sıkı selüliti olmayan bir bacak ve kalça için yapılacaklar için aslında mucizeye beklememek gerekir. Selülitten kurtulmanın yollarını uygularken unutulmaması gereken selülit oluşacak bir beslenme düzenine girmemektir.

Selülit oluşumunu engellemek ve selülitten kurtulmak için;

  • Bol su için
  • Temiz beslenin ( Hazır gıda ve paketli ürün kullanmamaya çalışın)
  • Egzersiz yapın
  • Kahve ve çayı şekersiz için
  • Pozitif düşünün

Selülit Tedavisi

Selülit tedavisinde günümüzde pek çok farklı uygulamalar vardır. çeşitli güzellik merkezlerinde selülitle ilgili son teknoloji çalışmaları büyük rağbet görmekte ve konu ile ilgili çalışmalar da devam etmektedir.

Selülit tedavisi sadece yağ dokusunu azaltmayı değil selülit oluşumunu tetikleyen diğer faktörleri de ortadan kaldırınca tam ve sağlıklı bir şeklide başarıya ulaşacaktır.

Selülit tedavisinde lazer tedavi, vakum radyo frekans gibi tedavi yöntemlerinin yanı sıra egzersiz ve diyet uygulamaları da şarttır. ayrıca gerek görülürse ek tedavi uygulaması olarak liposuction(yağ aldırma) gibi uygulamalar ile de desteklenebilir.

Son teknoloji selülit tedavisinde bacak, basen,kalça, kol, yan bel bölgesi ve karın bölgesinde portakal kabuğu görünümünü azaltan çeşitli terapiler yapılmaktadır. seans süresi kişinin selülit miktarına ve derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu tedaviler ile amaç bölgede kan dolaşımını hızlandırmak, doku üzerindeki basıncı azaltmak ve deri altında biriken yağ hücrelerini dağıtmaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA