Şerbetçi Otunun Faydaları, Şerbetçi Otu Nasıl Kullanılır

şerbetçi otunun faydaları,şerbetçi otu nasıl kullanılır
şerbetçi otunun faydaları,şerbetçi otu nasıl kullanılır

Şerbetçi Otu Nedir?

Şerbetçi otu nedir, şerbetçi otunun faydaları nelerdir, şerbetçi otu nasıl kullanılır, şerbetçi otu zararlı mı, şerbetçi otunun yan etkileri nelerdir gibi soruların cevaplarıyla ilgili olarak hakkında çok şey öğrenmemiz gereken bitkilerden bir tanesidir şerbetçi otu. Şerbetçi otu ismini ilk kez duyanlar için şerbetçi otu nedir, nasıl bir bitkidir sorusunu cevaplayalım hemen.

Kendirgiller familyasının bir üyesi olan Ömer otu, Maya otu, Haşişet-ül Dinar gibi isimlerle de bilinen şerbetçi otu şekil olarak kozalağa benzeyen ve sert tüyleri olan bir bitkidir. Ülkemizde en çok Bursa ve Bilecik’ de yetişen şerbetçi otunun tazesine temmuz ve eylül ayları arasında rastlanmaktadır.

Karabaş Otu Nedir Faydaları Nelerdir

Şerbetçi otu, kurutulmuş olarak, yağ şeklinde kullanılarak ya da çay olarak da dört mevsim boyunca rahatlıkla tüketilebilen şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Genellikle endüstriyel alanda kullanılan şerbetçi otunun çiçekleri gölgede kurutularak uçucu yağlar, acımsı maddeler, öz reçineler, mum gibi maddelerde kullanılmaktadır.

Ayrıca şerbetçi otu olmazsa olmaz bir etken madde olarak bira yapımında da kullanılmaktadır. Bu nedenle ekonomik değeri yüksek bir bitkidir.

Şerbetçi Otunun Faydaları

Şerbetçi otu nedir, nasıl bir bitkidir sorularını cevaplandırdıktan sonra şerbetçi otunun faydaları nelermiş gelin hep birlikte görelim. Şerbetçi otunun faydaları arasında iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca şerbetçi otunun kadınların adet dönemlerindeki sancılarını önemli oranda azalttığı bilinmektedir.

Şerbetçi otunun faydalarından bir diğeri ise içeriğindeki tanenler aracılığıyla kanı temizleme özelliğinin bulunmasıdır. Kolesterolü dengelemek, bağırsak hareketlerini düzenlemek, vücut direncini sağlamak, sinirleri yatıştırmak, prostat-meme ve yumurtalık kanserlerine karşı koruyucu olmak şerbetçi otunun faydaları arasında yer almaktadır.

Sabah Kalkınca Mide Ağrısı Neden Olur

Detaylı olarak şerbetçi otunun faydaları şu şekildedir;

 • Şerbetçi otunun sindirime faydası: Tüketilen gıdaların sindirimi kolaylaştırmasını sağlamakla görevli mide asitlerini uyaran şerbetçi otu, gıdaların hazmedilmesini de kolaylaştırır. Ayrıca düzenli olarak şerbetçi otu içmek içeriğindeki anti bakteriyel özelliği sayesinde idrar ve mesane yollarındaki enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olması şerbetçi otunun faydaları arasında yer alır.
 • Şerbetçi otunun menopoz dönemine faydası: Şerbetçi otunun içeriğinde bulunan maddenin östrojeni taklit edebilme özelliği sayesinde menopoz semptomlarını yatıştırdığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konulmuştur. Şerbetçi otunun faydalarından en iyi şekilde netice almak için ve menopoz dönemindeki olumsuzlukları yatıştırmak için şerbetçi otu çayı içilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Şerbetçi otunun osteoporoz hastalığına faydası: Yapılan çalışmalar sonucunda şerbetçi otunun kemik sağlığına önemli katkılar sağladığı görülmüştür. İlk etapta kemik kaybıyla gelişen osteoporoz hastalığını engelleyici olduğu söylenmektedir. İltihaplar ile etkin mücadele ettiği için osteoporoz hastalarının doktorlarına danışarak şerbetçi otunu kullanması tavsiye edilmektedir.
 • Şerbetçi otunun böbrek taşına faydası: Şerbetçi otunun doğal idrar söktürücü olması sebebiyle böbrek, karaciğer ve mesane rahatsızlıklarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Düzenli olarak içilen şerbetçi otu çayı ile idrar yollarının sağlıklı olması sağlanarak böbrek taşı oluşumu büyük oranda önlenmiş olur.
 • Şerbetçi otunun uykusuzluğa faydası: Şerbetçi otunun faydaları arasında yer alan bir diğer özelliği ise uykusuzluğa iyi gelmesidir. Sakinleştirici etkisi ile uykusuzluk gibi uyku sorunları yaşayanlar için dinlendirici özelliği sunmaktadır. Şerbetçi otunun içeriğindeki dimetilvinil karbinol etken maddesi sayesinde uykusuzluğa iyi geldiği bilinmektedir.
 • Şerbetçi otunun yaralara faydası: Şerbetçi otunun faydaları arasında yer alan bir diğer özellik ise yaraları tedavi edici özelliği olduğu söylenmektedir. Yanık, kesik, böcek ısırıkları, çürükler ve küçük sıyrıkları tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Soğutulmuş şerbetçi otu çayını temiz bir bez üzerine döküp yaranın üzerine hafif bir şekilde sarın. Böylece yaranın iyileşme sürecini hızlandırabilir ve ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. İç yaralardaki enfeksiyon için şerbetçi otu çayının içilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Şerbetçi otunun diş ağrısına faydası: Şerbetçi otu ağrı kesici ve iltihap önleyici özelliği sayesinde ağız içi rahatsızlıkların oluşmasını önlemekte ve diş ağrısına iyi gelmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

 • Şerbetçi otunun iltihaplı romatizmaya faydası: Düzenli olarak tüketilen şerbetçi otunun içeriğindeki bileşenler sayesinde artrit, osteoartrit ve romatizmalı artrit gibi kemik ile ilgili hastalıklara karşı önleyici tedavi olanağı sunduğu söylenmektedir.

Şerbetçi Otu Nasıl Kullanılır?

Şerbetçi otu genel olarak kurutulmuş hali ile kullanılmaktadır. Kurutulmuş şerbetçi otuna aktarlardan rahatça ulaşılabilmektedir. Şerbetçi otunu kullanmadan önce güçlü etkileri olabileceği için doktor tavsiyesi alınması gerekmektedir.

Şerbetçi otu nasıl kullanılır sorusuna verilebilecek birçok cevap alternatifi bulunmaktadır. Şerbetçi otunun birkaç farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve en yaygın olarak kullanılanı çay olarak tüketmektir.

Ayrıca bilimsel olarak kanıtlanmış net bir bilgi olmasa da göğüs büyütmek için şerbetçi otu krem olarak da kullanılmaktadır.

 • Şerbetçi otu çayı: Toz ya da tomurcuk halinde kurutulmuş olan 1 tatlı kaşığı şerbetçi otunu kaynamakta olan 1 bardak suyun içine atın ve karıştırın. Ocağın altını kapatıp 15 dakika demlenmesi bekleyin. Demlenme esnasında kabın ağzını kapatın. Şerbetçi otu çayını süzerek içebilirsiniz. Her hangi bir sağlık sorunu yaşamamak için şerbetçi otu çayının gün ortasında ve günde en fazla bir bardak içilmesi tavsiye edilmektedir. Şerbetçi otu çayı kür olarak uygulanmalı, 1 aydan uzun süre içilmemeli ve mutlaka ara verilmelidir.
 • Şerbetçi otu kremi: Öncelikle belirtmek isteriz ki sadece göğüs bölgesine uygulanan şerbetçi otu kreminin faydalı olduğunun ispatlanması için daha fazla sayıda bilimsel araştırma yapılması gerekmektedir. Şerbetçi otu kremini hazırlamak için şerbetçi otunu sıcak suda uygun bir kapta haşlayın. Robot ya da karıştırıcı yardımı ile püre haline getirin. Hazırladığınız bu karışımı uygun cam bir kap içerisinde bir gün boyunca dinlendirin. Daha sonra göğüs bölgesine eşit oranda sürün. Günde sadece bir kez uygulanması tavsiye edilmektedir.
 • Şerbetçi otu yağı: Şerbetçi otu yağı pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle rahatlatıcı ve gevşetici özelliği nedeniyle masaj yağı olarak kullanılabilmektedir. Ancak masaj yağı olarak kullanırken başka bitkisel yağlarla karıştırılması tavsiye edilmemektedir. Aksi takdirde zararlı sonuçlar doğurabilir.

Cilt Kararmasına Doğal Çözüm

Şerbetçi Otu Zararlı Mı?

Çok uzun yıllardan beri kullanılan şerbetçi otu, ideal dozda kullanıldığında çok olumlu etkiler sağlarken aşırı dozda kullanılması sonucunda ise ciddi zararlar doğurabilmektedir. Doğal olarak akıllara şerbetçi otu zararlı mı sorusu gelmektedir.

İnsan sağlığına birçok yararı olan her şeyin miktarı ve kullanım süresi açısından aşırıya kaçılması sonucu zararlı etkileri olabileceği yıllardır söylenmektedir. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak şerbetçi otunun kullanımı esnasında da hassas davranılması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde şerbetçi otunun uzun süre kullanılması hormon dengesini bozabileceği için göğüs kisti, yağ bezesi, vücutta tüylenme, cinsel isteksizlik gibi sorunlar yaratabilir.  Bu nedenle 1 ay kullandıktan sonra mutlaka ara vermek ve uygun dozlarda kullanmak gerekmektedir.

Ayrıca şerbetçi otunun fazla tüketildiği durumlarda özellikle zayıf bağışıklık sistemi olanlar için tehlikeli durumlar ortaya çıkabilmektedir. Midede hassasiyet, mide bulantısı ve mide yanması gibi sorunlar örnek olarak söylenebilir. Şerbetçi otunu hamile kadınların tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. En önemlisi de her zaman söylediğimiz gibi doğal, bitkisel ya da kimyasal olan herhangi bir ürünü tedavi amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka uzman bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA