Sevim Ak Kimdir, Hayatı, Eserleri

sevim ak kimdir, hayatı eserleri
sevim ak kimdir, hayatı eserleri

Sevim Ak Hayatı (1955- )

Çocuk edebiyatımızın en önemli öykü ve oyun yazarlarından biri olan Sevim Ak, 1955 yılında Samsun’da doğmuştur. Sevim Ak’ın annesi Selanik’te babası ise Rodos’ta doğmuştur. Anne ve babası 1924 mübadelesi sonrasında Samsun’a yerleşen Sevim Ak’ın ebeveynlerinin her ikisi de öğretmenlik mesleğini yapıyorlar. Burada tanışıp evleniyorlar. Üç çocukları oluyor, bunlardan biri de Behiç Ak. Sevim Ak’ın kardeşi Behiç Ak da ülkemizin en önemli çocuk yazarlarında biri oluyor. Herkesin merak ettiği sorulardan birine de bu sayede cevap vermiş olalım… Evet, Sevim Ak ve Behiç Ak kardeştir.

Sevim Ak Samsun’da yaşadığı ev çıkmaz bir sokakta bulunuyor. Çocukluğu bu çıkmaz sokakta geçiyor. Farklı sosyokültürel düzeyden insanların bir arada yaşadığı bu çıkmaz sokak eserlerinde yazara büyük ilham kaynağı olmuştur. Sevim Ak eserlerinde karakterleri ile birlikte değişik insan portrelerini ve yaşam tarzlarını çok çarpıcı bir şekilde dile getirerek o dönemi çok iyi gözlemlediğini gözler önüne seriyor.  Yazarın çocukluğunda yapmayı en çok sevdiği şeylerden biri de günlük tutmak… Babasının matematik problemleri çözsün diye aldığı sarı sayfalı deftere Sevim Ak dikkatini çeken günlük olayları yazmayı çok seviyordu.

Sevim Ak’ın Samsun’da başlayan eğitim hayatı önce Samsun Subaşı İlköğretim Okulu, daha sonra İstanbul’da Kadıköy Kemal Atatürk Ortaokulu, Kadıköy Kız Lisesi şeklinde devam ediyor. Son olarak da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliğini bitirerek biyo-kimya uzmanı oluyor. Asıl mesleği biyokimya uzmanlığı olan Sevim Ak, 25 yıl boyunca özel kliniklerde çalışıyor. Ancak öğrencilik hayatından beri içindeki yazma tutkusu hiç bitmiyor. İlk öyküsü de 1985 yılında, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayınlanıyor. İlk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi 1987 yılında yayınlıyor. Bu kitabıyla o yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazanıyor. Günümüzde de hala severek okunan çocuk klasiklerinden biri olan Uçurtmam Bulut Şimdi çocuklar için eğitici ve eğlendirici öyküler barındırıyor.

uçurtmam bulut şimdi sevim ak
uçurtmam bulut şimdi sevim ak

Sevim Ak, TRT için çeşitli senaryo ve öyküler yazıyor. Birçok öyküsü Yugoslavya, Arnavutluk, Bulgaristan gibi ülkelerde yayımlanıyor. Sevim Ak, çağdaş edebiyatımızın da günümüzde en üretken yazarları arasında yer alıyor. Onlarca kitaba imza atmış olan Sevim Ak, yurtdışında da birçok prestijli ödüle aday gösteriliyor. Kitapları birçok dile çevriliyor.

Sevim Ak birçok sosyal sorumluluk projesinin içinde de yer alıyor. Marmara depreminden sonra Tel Aviv Belediyesi Ruh Sağlığı Merkezi ve Marmara Üniversitesi Vakfı işbirliğiyle yürütülen Marmara Depremi Psikososyal Rehabilitasyon Projesi, yazarın çocuk korkularıyla ilgili 13 öyküsünden yola çıkılarak başlatılıyor. Doğu ve Güneydoğu’da çocuklarla yaratıcı okuma ve öykü yazma çalışmaları içinde bulunuyor.

vanilya kokulu mektuplar sevim ak
vanilya kokulu mektuplar sevim ak

Sevim Ak bir röportajında, ilk zamanlarda yetişkinler için de yazı çalışmaları içerisinde bulunduğunu ama daha sonraları seçimini çocuk edebiyatından yana yaptığını vurguluyor. Bunu da şu cümlelerle ifade ediyor : “Seçimimi çocuklardan yöne kullanmamın nedeni çocuğun dili, algısı ve anlatım biçimine kendimi daha yakın hissedişim. Bir de galiba çocukluğumun, hayatımın en zengin deneyimler yaşadığım dönem olması ve çok anı bırakması…Çocukluğumdan bu yana uzun zaman geçti. O dünyanın inceliklerinden, duyarlıklarından kopamadım.” ¹

Sevim Ak aynı röportajında çocuk edebiyatında bulunması gereken özellikleri şöyle sıralıyor: “ Sanatsal kaygısı olmayan, basitçe çiziktirilmiş, dili özensiz kitaplar çocukları okumadan uzaklaştırır…Öğretici yanı ağır basan, yetişkin bakışıyla mesajlarını altı çizili ve tek doğru şeklinde veren, eleştirel düşünmeye kapı açmayan çocuk kitaplarının çocuğun kişisel gelişimine yarardan çok zararı olacağını düşünürüm. İyi çocuk kitabı; çocuk gerçekliğini iyi bilen, yaşam sevinci ve umudu kaybettirmeden farklı yaşam biçimleri ve karakterlerle çocukları karşılaştıran, sorular sordurtan, tartıştıran, anlaşılır, yalın bir dille yazılmış kitaplar içinden seçilebilir.”

Sevim Ak eserleri:

Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), Karşı Pencere (1988), Pembe Kuşa Ne Oldu (1989), Penguenler Flüt Çalamaz (1990), Toto ve Şemsiyesi (1994), Babamın Gözleri Kedi Gözleri (1994), Vanilya Kokulu Mektuplar (1996), Mahalle Sineması (1996), Puf Pufpuf Cuf Cufcuf ve Cino (1997), Dalgalar Dedikoduyu Sever (1997), Domates Saçlı Kız (1998), Sakız Kızın Günleri (1998), Sakız ve Aytaşı, Sakız ve Haftanın Öyküsü, Sakız ve Rüzgar Adam, Gemici Dedem (1999), Dörtgöz (1999), Çilekli Dondurma (2002), Lodos Yolcuları (2003), Güneşin Çocukları (2004), Bir Tanışma Öyküsü (2017), Ada ve Adam 2018),Gökkuşağı Yazı (2019), Gazete Fısıltıları (2019), Melo (2020)

¹ ya/da MEB Güncel Eğitim Dergisi sayı 2, Ocak-Şubat 2020 sayfa 6-7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA