Shel Silverstein Kimdir, Hayatı, Kitapları

shel silverstein kimdir hayatı eserleri
shel silverstein kimdir hayatı eserleri

Shel Silverstein (1930-1999)

Asıl adı Sheldon Allan Silverstein olan yazar, karikatürist, müzisyen Shel Silvestein 1930 yılında Amerika’nın Chicago (Şikago) kentinde doğuyor. Müzik eğitimi alan Shel Silverstein ilk başlarda kendisini müzisyen olarak tanımlıyor.

Çocuk kitabı yazarı olan Shel Silverstein çizgi filmleri, çocuk kitapları ve şarkıları ile tanınmaktadır. Bazı çalışmalarında kendisini Shelby Amca olarak tanıtan yazarımızın kitapları yaklaşık 30 dile çevrilerek dünya çapında 20 milyon üzerinde satış rakamına ulaşmıştır.

Shel Silverstein, 1950 yılında orduya katılıyor, Kore ve Japonya’da görev alıyor. Buralardayken karikatürler çizmeye de başlıyor. Askerden döndükten sonra da yazı ve karikatürlerine devam ediyor.

cömert ağaç, shel silverstein
cömert ağaç, shel silverstein

1960’larda çocuklar için de yazmaya karar veriyor. En önemli yapıtlarından biri olan Cömert Ağac’ı 1964 yılında yazıyor. “Bir zamanlar bir ağaç vardı ve bu ağaç küçük bir çocuğu çok severdi” diye başlayan bu öykü, Silverstein’ın insan doğa ilişkisini anlatan harika bir kitabı. İnsanın doğanın bir parçası olduğunu unutup nasıl da doğaya hükmetmeye çalıştığını, asıl önemli olanın koşulsuz sevgi ve fedakarlık olduğunu, mutluluğun hep daha fazlasına sahip olarak değil de sahip olduğunun tadına vararak ulaşılabileceğini anlatan çok önemli bir öykü. Cömert Ağaç 30’dan fazla dile çevriliyor. Cömert Ağaç kitabı tüm zamanların en çok tartışılan ve en çok sevilen çocuk kitaplarında biri oluyor. Etkileyici ve duygu yüklü anlatımı ile sadece çocukları değil yetişkinleri de etkilemeyi başarıyor…

Shel Silverstein 1960’lar ile 1970’lerde şarkı yazım çalışmalarına devam ediyor. O dönemin önemli şarkıcılarına şarkılar yazıyor ve ünü daha da yayılıyor. Şarkılarını Johnny Cash, Loretta Lynn ve Bob Dylan gibi şarkıcılar seslendiriyor.

kaldırımın bittiği yer, shel silverstein
kaldırımın bittiği yer, shel silverstein

Ancak 1974’te yazdığı Kaldırımın Bittiği Yer ve 1976’da yazdığı Eksik Parça kitapları ile çocuk yazınında unutulmaz yerini alıyor. Kaldırımın Bittiği Yer Silverstein’ın şiirlerini eşsiz çizimleriyle birleştirdiği bir eser oluyor. Birbirinden ilginç ve komik kahramanların olduğu bu yapıt bir bakıma kaldırımın bittiği yerde Silverstein’ın hayal gücünün sınırlarını zorladığı dünyası ile devam ediyor.

Shel Silverstein’in eserleri beyni ve kalbi açan mizah ve dokunuşlar ile örülü bir kurguya sahiptir. Etkileyeci çizimleri ile bıraktığı eserlerde dünyanın dört bir yanındaki küçük hayranlarına ilham kaynağı olmaya devam ediyor…

”GİTTİĞİM ZAMAN

Ben gittiğimde ne yapacaksın?

Senin için kim yazacak ve çizecek?

Daha akıllı biri – yeni biri mi?

Daha iyi biri – belki de sen! ”

Shel Silverstein 1980’ler ve 1990’larda çok fazla eser vermiyor.

Shel Silverstein başarısız bir evlilik geçiriyor. Bu evliliği ve sonrasında trajik olaylar da yaşıyor. Göçebe bir hayat tarzına sahip oluyor.

Yapıtları onlarca dile çevrilen, milyonlarca satılan Shel Silverstein 10 Mayıs 1999’da Florida’daki kalp krizinden vefat ediyor.

Shel Silverstein’ın Eserleri

Shel Silverstein’ın dilimize çevrilmiş eserleri şunlardır; Cömert Ağaç, Lafcadio Şehirdeki Aslan, Kim Ucuz Bir Gergedan Almak İster, Kaldırımın Bittiği Yer, Eksik Parça.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA