Şifa Deposu Balın Hiç Bilinmeyen Faydaları Nelerdir

şifa deposu balın hiç bilinmeyen faydaları nelerdir
şifa deposu balın hiç bilinmeyen faydaları nelerdir

Doğadaki en şifalı besinlerden biri olan bal, antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda çok iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Anti bakteriyel ve antioksidan kaynağı olan balın faydalarını almak için doğal bal tüketmek çok önemlidir. Günümüzde satılan bazı balların içinde yapay tatlandırıcı ve glikoz şurubu olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kesinlikle balın doğalı tercih edilmelidir. Satın alırken içerik etiketi okunmalıdır.

bal
bal

Bal insanlık tarihi boyunca içerdiği faydalı besin değerleri sayesinde eski çağlardan beri hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Yaraları iyileştirici özelliği olan bal, bağışıklık sistemini düşüren hastalıkların iyileşmesinde de önemli bir destekleyicidir. Doğal şeker içerdiği için kilo kontrolü yapanlar da abartı olmamak koşuluyla gönül rahatlığıyla bal tüketebilir.  Bal doğal şeker içerdiği gibi aynı zamanda iyi bir enerji vericidir.

Balın Faydaları Nelerdir

balın faydaları nelerdir
balın faydaları nelerdir

Bal doğal enerji kaynaklarından birisidir. Balın sağlığımız için faydaları da çoktur. Enerji vermesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırması balın faydalarından ilk akla gelenlerdir. Ancak balın faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Saç ve cilt sağlığından ve sindirim sistemine kadar bal oldukça yararlı bir besindir. Gelin şimdi  balın faydaları nelerdir daha yakından bakalım.

Vücuda Enerji Verir; Bal insan vücudu için en değerli enerji kaynaklarından birisidir. 1 yemek kaşığı bal 17 gram karbonhidrat içerir. Doğal işlenmemiş şeker olan balın içeriğinde meyve şeker  früktoz ve az miktarda glikoz bulunur. Vücuda enerji vererek gün boyu daha dinç hissetmeyi sağlar. Bal iyi bir enerji kaynağının olması yanında aynı zamanda dayanıklılığı da arttırmaktadır.

Hafızayı Güçlendirir; Antioksidanlar bakımından zengin olan bal, beyin hücrelerini de güçlendirir. Beyin sağlığı için de oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre günde 1 tatlı kaşığı bal tüketmenin hormonları düzenlediği ve hafızayı güçlendirdiği görülmüştür. Beyin sağlığını geliştirerek kalsiyum emilimini geliştiren bal, karar verme kabiliyetini de geliştirmektedir.

Alerjiden Korur; İltihap giderici ve öksürük azaltan etkisi bulunan bal, özellikle kış aylarında soğuk havanın neden olduğu soğuk algınlığının geçmesine yardımcı olur. Bal düşük seviyede polen içermektedir. Polen alerjisi olan kişilerin uzman hekim tavsiyesiyle tüketmesi önerilir.

Uykuya Geçişi Kolaylaştırır;  Bal doğal bir şeker kaynağıdır. Doğal şeker seratonin hormonunun yükselmesini sağlar. Seratonin hormonu uykuya geçişi kolaylaştırır ve daha rahat bir uyku uyumasını sağlar.

Yaraları İyileştiricidir; Doğal antibiyotik kaynağı olan bal küçük yaraların iyileşme sürecini hızlandırır ve acıyı hafifletir.

Bağışlılık Sistemini Güçlendirir; Vücuda enerji veren bal antioksidan içerdiği için bağışlılık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bağışlılık sisteminin güçlü olması hastalıklara karşı vücudu korur, virüs ve bakterilere karsı mücadele eder.

Kanserle Savaşır; Antioksidan içeriği yüksek olduğu için vücut hücrelerine zarar veren ve kansere neden olan serbest  radikallere mücadele eden bal, bağışlılık sistemini güçlendirerek kansere karşı savaşır.  Mevcut kanserli hücrelerin yok olmasına yardımcı olan bal iyileşme sürecine olumlu etki eder.

Balın Diğer Faydaları; 

 • Mideyi rahatlatır.
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Ülser iyi gelir.
 • Cildi nemlendirir ve besler.

Balın Zararları Var mıdır?

balın zararları var mıdır
balın zararları var mıdır

Balın faydaları olmakla birlikte aşırı miktarda tüketilmesi durumunda balın zararlı etkileri de olabilir. Günlük alınması gereken porsiyonun üzerinde bal tüketildiğinde, bal kilo alımına neden olabilir. Yeni doğmuş bebeklere bal verilmez boğazlarında tahrişe ve alerjiye neden olabilir. Doğal şeker içeren bal kana karışarak kan şekerini yükseltir. Fazla tüketilen bal kan şekerininin daha hızlı yükselmesine neden olur ve insülin dengesizliğine neden olabili.

Balın Besin Değeri

balın besin değeri
balın besin değeri

1 yemek kaşığı bal yaklaşık 64 kalori içerir ve yağ, kolesterol ve sodyum içermez. Karbonhidrat içeriği yüksek olan bal aminoasit, potasyum, demir ve C vitamini içerir.

100 gr balın besin değerleri aşağıdaki gibidir;

 • Kalori: 305 kcal
 • Yağ: 0 gr
 • Karbonhidrat: 82.50 gr
 • Şeker: 82.13 gr
 • Fiber: 0.3 gr
 • Protein: 0.4 gr
 • Sodyum: 4 mg
 • Potasyum: 53 mg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA