Şifa Deposu Nar Suyunun İnanılmaz Faydaları

şifa dolu nar suyunun inanılmaz faydaları
şifa dolu nar suyunun inanılmaz faydaları

Sağlığımız için faydalı besinlerin başında gelen nar, tam bir şifa deposudur. Özellikle kış aylarında tezgahlarda yerini alan nar iyi bir antioksidan kaynağı ve C vitamini deposu olarak da bilinir. Nar aynı zamanda vücut için yararlı minerallerden olan potasyum zenginidir, demir içerir ve B1, B2 vitaminleri bakımından da zengindir. Bu vitamin ve mineraller bildiğiniz gibi vücudumuzun direnç kazanmasını sağlar, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça gereklidir. Kırmızı taneli bir meyve olan nar besin lifleri açısından da oldukça zengindir. Besin lifleri ise bağırsak faaliyetlerinin daha iyi çalışmasını sağlayarak kilo verdirmeye yardımcı etki yaratır. 

Vitamin ve Mineral Zengini Nar

Nar besin değerleri bakımdan oldukça zengin bir meyvedir. 1 orta boy nar günlük C vitamini ve K vitamini ihtiyacının yarısını karşılar. Nar iyi bir folik asit kaynağıdır. Folik asitlerin en önemli görevi vücutta kan yapımı, yeni hücre oluşumuna destek olmasıdır. Bunun yanında folik asitin damar sertliğini azaltma ve bunların sonucunda oluşabilecek kötü hastalığın oluşmasını da engellediği bilinmektedir. Folik asit alımı özellikle hamilelik öncesi ve hatta hamilelik döneminde alınması oldukça önemlidir. Folik asitin annenin sağlıklı bir gebelik geçirebilmesine yardımcı olabildiği gibi, bebeğin gelişiminde oluşabilecek sorunların önlenmesi için katkısı olmaktadır.

Narın Besin Değeri

Narda postasyum, magnezyum, bakır ve fosfor mineralleri de bol miktarda bulunur. Narda bulunan B5 vitami de vücutta karbonhidrat, yağ ve proteinleri absorbe eder.

Nar Suyunun Faydaları

nar suyunun faydaları
nar suyunun faydaları

Nar İyi Bir Antioksidan Deposudur; Narın en önemli faydalarından birisi antioksidan içeriğinin yüksek olmasıdır. Nar içerdiği antioksidanlar sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar. Hücrelerin yenilenmesi ise daha canlı ve sağlıklı bir cildin oluşmasını sağlar. Narın iyi bir antioksidan kaynağı olmasını sağlayan madde ise Punikalajin bileşenidir. Bu bileşen narın kabuğunda ve nar tanelerinde bulunmaktadır. Punikalajin bileşeni bağırsaklardan kolayca emilmesi sayesinde sindirim sistemine çok iyi gelmektedir.

Evde tüketirken kabuklarını soyarak tükettiğimiz narı meyve sıkacağında kabuklarıyla sıkmak punikalajin bileşeninin de nar suyunun içinde olmasını sağlar.

Nar Serbest Radikaller İle Savaşı; Serbest radikaller zamanla vücudumuzun hücrelerine zarar veren maddelerdir ve bu maddeler için vücudumuz kendisi savaşabilir. Ancak bunun için desteğe ihtiyacı vardır. Narın bol antioksidan etkisi serbest radikaller ile mücadele eder.

Nar Kolesterolü Dengeler; Nar damar çeperlerindeki biriken lipoproteinleri azaltarak damarların genişlemesine yardımcı olur kolesterolün dengelenmesine olumlu etki eder.

Nar Diş ve Diş eti Dostudur; Nar aynı zamanda güçlü bir antibaktariyel özellik taşır. Narın tüketilmesi ağız ve dişlerde bulunan bakterilerin giderilmesine olumlu etki eder. Düzenli olarak nar tüketilmesi diş eti plağının azalmasına da yardımcı olur. Dokuları sıkılaştırıcı özelliği bulunan nar diş etlerini güçlendirir.

Diş ve Diş Eti Bakımı Nasıl Yapılır

Kemik Sağlığını Korur; Narda bulunan enzimler kıkırdakların zedelenmemesi için olumlu etki ederler.

Nar Sindirim Sistemini Düzenler; Nar ve nar suyu bağırsak faaliyetlerinin daha düzenli çalışmasına yardım eder. Mide bulantısı, ishal ve hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarının iyileşmesine katkı sağlar.

Kansızlığa İyi Gelir; Nar besin değerleri açısından çok zengindir. Özellikle demir içermesi kan hücrelerinin artmasına yardım eder ve kandaki demir oranını arttırır.

Nar Kan Dolaşımını Düzenler; Güçlü antioksidan sayesinde kan hücrelerini yeniler ve kan pıhtılaşmasını geciktirici etki yaratır.

Hamilelikte Narın Faydaları

Hamilelikte nar tüketimi oldukça önemlidir. Sağlıklı bir gebelik için kalsiyum, C vitamini, potasyum, folik asit, demir ve lif zengini besinlerin bol tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle folik asit hamilelikte çok önemlidir ve dışarıdan takviye alınması gerekir. Folik asit alımını desteklemek için nar tüketimi sağlıklı bir gebelik için oldukça faydalıdır.

Cilt Kararmasına Doğal Çözüm

Nar ve Nar Suyunun Cilde Faydaları

nar suyunun cilde faydaları
nar suyunun cilde faydaları

Doğal cilt maskelerinden olan nar, cilt için de tam bir mucize. Günümüzde birçok bakım kreminde kullanılan nar özü cildin nem kazanmasını ve daha canlı görünmesini sağlar.

Günlük hayatta cildimizi korumak için kremler kadar besinlerden de yararlanmak çok önemlidir. Yediğimiz içtiğimiz her şey hücrelerimize dolayısıyla da cildimize etki ediyor. Nar cilt sağlığımız için hücrelerimizi besleyen meyvelerin başında gelmektedir. Güçlü antioksidan içeriği sayesinde cilt hücrelerini besler cildin kolajen üretimini de arttırır. Nar tanelerini yerken narın kabuğunu ise cildimize sürerek kabuğunda bulunan antioksidan etki ve enzimlerden daha fazla yararlanmayı sağlayabiliriz.

Narın Cinselliğe Faydası

Doğal afrodizyak etkisi olan meyvelerden birisi de nardır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda 1 bardak nar suyunu düzenli olarak içen erkeklerin testosteron hormonlarında artış görüldüğü saptanmıştır. Güçlü bir antioksidan içeriği olan narın pozitif duyguları arttırarak cinsel gücü tetiklediği tespit edilmiştir.

Özellikle erkeklerde 50 yaşından sonra daha sık görülen prostat rahatsızlığını engellemek için nar tüketilmesi önerilir. Narın içinde bulunan antioksidan bileşenler prostat kanserine neden olan antijenlerin giderilmesine de yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA