Siğil Neden Çıkar Nasıl Tedavi Edilir

144
siğil neden çıkar nasıl tedavi edilir
siğil neden çıkar nasıl tedavi edilir

Siğil Nedir

Cilt üzerinde Hpv virüsünün neden olduğu açık renk, sert ve pürüzlü kabartılara siğil denir. Siğiller vücudun ya da cilt yüzeyinin herhangi bir yerinde çıkabilir.

Her yaş grubunda siğil çıkabilir. Ancak siğillerin sık sık çıktığı kişiler siğil virüsüne yatkın olan kişilerdir. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişilerde siğiller çıkabilir. Çocuklar ve ergenlik dönemindeki kişilerde de siğiller daha sık görülür.  Özellikle çocuklarda çıkan siğiller genellikle tedaviye gerek kalmadan kendi kendine kısa sürede geçmektedir. Fakat bazı siğil çeşitleri acılı ve giderek büyüyen  bir hale dönüştükleri zaman vaki kaybetmeden cilt uzmanı tarafından tedavi edilmelidir.

Egzama Nedir?

Siğil Çeşitleri

Siğiller farklı şekillerde ve boyutlarda çıkabilir. Genellikle el ve ayaklarda çıkan siğiller genital bölge ve ense bölgesinde de çıkabilir. Siğil çeşitleri nelerdir;

El Bölgesinde Çıkan Siğiller
el bölgesinde çıkan siğiller
el bölgesinde çıkan siğiller

Yaygın siğiller olarak da bilinirler. Elin üzerinde parmaklarda ve tırnak kenarlarında çıkan siğillerdir. El bölgesinde çıkan siğiller daha çok çocuklarda görülür. Tırnak yeme ya da el üzerinde bir kesiğe bulaşan virüs siğil oluşmasına neden olur.

Ayak Tabanında Çıkan Siğiller

ayak tabanında çıkan siğiller
ayak tabanında çıkan siğiller

Tıptaki ismi Plantar Warst olan deri içinde gömülü şekilde çıkan bu siğiller ayak tabanında çıkar. Ayak tabanında olduğu için vücut ağırlığı ile birlikte baskıya uğrayarak genişleyebilirler. Siğilin büyüklüğüne ağrı ve acı da görülebilir.

Düz Siğil 
düz siğil
düz siğil
 

Tıp dilinde Flat Warst olarak bilinirler ve deri üzerinde kabarıklığı olmayan düz biçimde çıkan siğillerdir. Aynı bölgede birden fazla siğil çıkabilir. Düz siğiller yüz bölgesinde ve saçlı deride daha çok sıcak düz formda olduğu için geç fark edilebilir.

Genital Siğil

genital siğil
genital siğil

Genital bölgede çıkan siğiller genellikle yetişkinlerde çıkar boyutları ve şekilleri farklılık gösterir. Genital siğillerin çıkmasının en temel nedeni; cinsel ilişkidir. Epilasyon sonrası tahriş ve kanalarda genital siğillerin çıkmasına neden olur. Kadınlarda görülen genital siğiller serviks ve vajen gibi cinsel organın iç kısımlarında da görülebilir.

Siğil Neden Çıkar

Cilt yüzeyinde çıkan siğillerin faklı nedenleri vardır. Siğil neden çıkar sorusunun cevabı da cilt yüzeyindeki virüslerin neden olduğu kabartılardır. Siğil nasıl tedavi edilir konusu ise siğilin neden olduğu virüse göre değişmektedir.

Cilt üzerinde çıkan siğil Hpv virüsünden kaynaklanmaktadır. Bu virüsler deri üzerinde bulunan ince bir kesik ya da küçük bir yaraya dahi bulaşabilmektedir. Bu virüs vücuda girdikten sonra derinin üzerinde kabartılar oluşmaya başlar. Siğiller özellikle küçük çocuklarda daha çok çıkar bunun nedeni ise çocukların sık sık küçük yaralanmalar yaşamasıdır. Bazı kişilerde ise yaralanma olmasa bile siğiller çıkabilmektedir. Bunun nedeni ise siğile neden olan Hpv virüsüne karşı vücudun direnç gösterememesidir.

Örneğin kadınlarda epilasyon yapılan bölgelerde de siğiller çıkabilmektedir. Epilasyon olan bölgeye ağda ya da jilet uygulanabilir. Deri çok hassa olduğu için küçük tahrişler yaşanır ve bu tahrişler siğile neden olan virüsün yerleşmesi için açık alan oluştururlar.

Siğile neden olan bir diğer faktör ise; nemli ve ıslak bölgelerdir. Islak havlu ile el ve yüz kurulamak virüslerin bulaşma riskini yükseltir. Islak terlikler de bu açıdan riskli yerlerdir. Siğile neden olan virüsler burada daha çabuk ürerler.

Erkeklerde siğilin en çok çıktığı bölge yüz bölgesidir. Sık sık traş olan erkeklerde cilt tahriş olduğu için virüslere karşı daha korunmasızdır. Bu alanlarda siğil daha kolay çıkma imkanı bulur.

Siğil çıkmasına neden olan temel sebep Hpv virüsüdür ve bu virüslerin bulaşmasına neden olabilecek risk faktörleri vardır. Eğer vücudunuzda siğil çıktıysa risk faktörler aşağıdakilerden biri olabilir.

Virüs Neden Olur

 • Virüslere karşı zayıf ve alerjik bir bünyeye sahip olmak.
 • Herhangi bir hastalıktan dolayı kullanılan ilaçların etkisi ile bağışıklık sisteminin düşmesi.
 • Sağlıksız ve kötü beslenme vücudun bağışıklık sistemini zayıflatarak virüslere karşı daha güçsüz bırakabilir.
 • Yorgunluk, stres, uyku düzensizliği de vücudun direncini düşürerek siğillere neden olan virüsün vücuda girmesine neden olabilir.
 • Başka birinde bulunan siğile direkt temas etmek virüsün size bulaşmasını neden olur.
 • Cinsel temas yaşamak. Özellikle genital bölgede çıkan siğillerin temel nedenidir.
 • Deri yüzeyinde kesik, çizik ya da yaraların bulunması siğile neden olan virüslerin bulaşmasına neden olur.
 • Islak ve nemli alanlar; havuz kenarları ve hamamlar, kaplıca, tuvalet, banyo ve duş içleri gibi ortamların sürekli ve ıslak ve nemli olması virüslerin çoğalmasına neden olabilir.
 • Islak havlu ve mendillerin ya da havluların siğili olan kişi tarafından kullanılması
 • Tırnak ve tırnak eti yeme alışkanlığı
 • Cilt üzerinde sık sık tıraş olan bölgelerde kesik ve tahrişlerin olması

Çıban Nedir ve Neden Çıkar?

Siğil Nasıl Tedavi Edilir

siğil nasıl tedavi edilir
siğil nasıl tedavi edilir

Siğil tedavi sürecinde genellikle virüsler değil direkt olarak siğiller hedef alınır. Siğil ilaçları siğil tedavisinde en etken yöntemlerden birisidir. Salisilik asit içeren bu ilaçlar siğilleri kısa süreden kurutur. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesinde çıkan bir siğil varsa kesinlikle el ile müdahale etmeyin. Bir cilt uzmanına başvurarak doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemlerini uygulayınız. Siğiller için bazı durumlarda cerrahi uygulamalar yapılır. Bu uygulamalar genellikle ayakta yapılır.

Zona Nedir Belirtileri Nelerdir?

Siğil Tedavi Yöntemleri

Siğil şüphesi olduğunda ilk öncelikle hemen bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Siğilin büyüklüğüne, tipine ve bulunduğu bölgedeki durumuna göre deri üst tabakasındaki mikrobu yok eden asit içerikli solüsyon ilaç tedavisine başlanabilir. Hastanın geçmiş yaşam öyküsü ve yaş gibi kriterler tedavi için önemli belirleyicilerdir. Ayrıca siğil tedavi yöntemleri olarak siğil yakma, siğil dondurma, lazer tedavi gibi siğil tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemler de bulunmaktadır.

Siğil Duası Nasıl Okunur

Dua etmek niyaz etmektir. Ve her şekilde işe yarar. İnsani manevi olarak rahatlatır. Psikolojik olarak iyileşme sonucunda pek çok hastalığın da iyileşme gösterdiği bilinmektedir. İslamiyet’te önemli tedavi şekillerinden biri de siğil duasıdır. Siğil rahatsızlığını gidermede önemli etkilere sahip olan siğil duasını etmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Siğil duası okuyacak kişi öncesinde abdest almalıdır.
 • Sessiz ve kalabalık olmayan tenha bir yerde dua okunmalıdır.
 • Duayı okuyan kişi içtenlikle dua etmeli ve tüm kalbiyle inanması gerekmektedir.
 • Siğil duasının en az 3 defa üst üste okunması gerekmektedir. Bazı kaynaklara göre 7 ya da 40 defa okunması gerektiği de söylenmektedir. Bu nedenle en az 3 defa üst üste okunması gereken siğil duasını siz dilerseniz 7 ya da 40 defa da okuyabilirsiniz.
 • Siğil duası okunurken siğil olan bölgeye kesinlikle temas edilmemesi gerekmektedir.
 • Siğil duasının en ideal okunma vakti yatsı namazı sonrasıdır.
 • Siğil duası nasıl okunur sorusu da bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Siğil duası ezberden okunacağı gibi ezberlenemediği durumlarda kağıttan bakılarak da okunabilir.

Siğil duası Kur’an-ı Kerim Taha Suresinin 105, 106 ve 107. Ayetlerinden oluşur;

Bismillahirrahmanirrahim

Ve yes’eluneke anil cibali fe kul yensifüha rabbı nesfa

Fe yezeruha kaan safsafa

La tera fıha ıvecev ve la emta (amin)

(Ey Muhammed!) Sana dağlar(ın kıyametteki durumunu) sorarlar, de ki: “Rabbim onları ufalayıp savuracak.”

“Böylece yerlerini dümdüz boş bir halde bırakacak.”

“Orada ne bir çukur, ne de bir tümsek göreceksin.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA