Sıkılaşmayı Sağlayan 10 Mucize Besin

sıkılaşmayı sağlayan 10 mucize besin
sıkılaşmayı sağlayan 10 mucize besin

Biliyoruz ki vücudun belli başlı bölgelerinde meydana gelen sarkmalar tüm kadınların korkulu rüyasıdır. Kol altı, karın, göğüs ve gıdı denilen alt çene bölgesi sarkmaların en çok meydana geldiği alanlardır.

Selülit, yaşlanma, çoklu doğumlar, protein bakımından yetersiz beslenme, aşırı kilolu olma ya da ani kilo kaybı gibi etkenler ciltteki sarkmaların oluşma sürecini hızlandırmaktadır.

Cildin elastikiyetini ve kolajen yapısını kaybetmesi, sarkmaların en temel sebebidir. Cilt sıkılığını kaybedince yer çekimine karşı koyamaz ve sarkma meydana gelir. Bu nedenle cildin sıkılığını kaybetmemesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır,eğer bunlar yapılırsa sarkmalar da bir miktar azalabilir.

Sarkmaları önlemek için;

 • Protein ağırlıklı ve sağlıklı beslenme düzeni oluşturun.
 • En az orta düzeyde mümkünse yoğun düzeyde düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Özellikle zararlı güneş ışınlarından korunun.

Sarkmaları önlemek için sağlıklı beslenme diyetinize sıkılaşmanızı destekleyecek besinler ilave edebilirsiniz. Böylece bir yandan sağlıklı beslenirken bir yandan da cildin kolajen dokusunu güçlendirecek ve sıkılaşmış olacaksınız.

Sıkılaşmayı Sağlayan 10 Mucize Besin

sıkılaşmayı sağlayan besinler
sıkılaşmayı sağlayan besinler
 • Narenciye: Özellikle portakal, limon ve greyfurt sıkılaşmayı sağlayan çok önemli besinler arasında yer alır. Düzenli olarak tüketilmelidir.
 • Salatalık: Salatalık % 97 su oranına sahip olan bir besin olduğu için diyet listelerinde gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz besin grubu arasında yer alır. Düzenli olarak salatalık tüketerek kan damarlarınıza ve cilt yapınıza destek olabilirsiniz. Ayrıca yüz ve boyun bölgesine salatalık kabuklarını sürerek de sarkmaları engelleyebilirsiniz.
 • Yeşil yapraklı sebzeler: Lutein içeren ve antioksidan yönünden zengin olan başta ıspanak, roka ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler cildin bağ dokusunu destekleyerek sıkılaşmasını sağlamaktadırlar.
 • Soya: İçeriğinde bulunan genistein adlı madde sayesinde soya fasulyesi, soya sütü ya da soyadan elde edilen tofu peyniri ciltteki kolajen üretimi destekler ve sıkılaşmayı artırır.
 • Zeytin: Zeytin ve zeytinyağının A vitamini, omega 3 ve omega 6 yönünden zengin olması cildin sarkıklığını azaltmasına yardımcı olmaktadır.
 • Adaçayı: Adaçayı, kan dolaşımını hızlandırıcı etkileri sayesinde cilt esnekliğini ve sıkılaşmasını da sağlamaktadır.
 • Elma: Elmanın kabuğu ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Cildin doku onarımına etki eden asitler barındıran elma, her gün mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.
 • Baklagil: Demir ve folik asit yönünden epey zengin olan nohut, fasulye çeşitleri gibi baklagiller cildin kolajen dokusunu artırmaktadır.
 • Kuru yemiş & kuru meyve: Özellikle çiğ badem, çiğ fındık ve Antep fıstığı gibi kuru yemişler cilt yapısını güçlendiren yağlar içermektedir. Bunun yanı sıra doğal yollarla kurutulmuş kayısı, kara üzüm ya da erik de cilde kaybettiği elastikiyeti geri kazandırır.
 • Havuç: Güneş ışınlarının da etkisiyle ilerleyen yaşlarda yüz bölgesinde oluşan sarkmalar daha çok olmaktadır. Havuç, içerdiği beta karoten sayesinde sarkıklığı önler ve sıkılaşmayı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA