Sinameki Çayı Faydaları

sinameki çayı faydaları
sinameki çayı faydaları

400’ü aşkın bitki türünden olan fabaceae ailesinden olan sinameki müshil etkisi olan ve vücuttan ödem atan etkisi ile bilinir. Sinameki çayı faydaları sadece ödem atması ile sınırlı değildir, saç ve cilt bakımı, sindirim sistemini düzenlemesi ve bağışıklık sistemini güçlendirme faydaları olan sinameki çayı kullanımı çok eski yıllara kadar dayanmaktadır.

Müshil etkisinden dolayı günümüzde bazı ilaçların içerisinde etken maddesi olarak da kullanılan sinameki bitkisi tropikal bir bitkidir. Hindistan, Pakistan ve Sudan gibi ülkelerin bulunduğu bölgelerde yetişen sinameki bitkisi, Güney Asya ülkelerinde de yetişmektedir.

Faydalı bileşenler içeren sinameki; antioksidan ve amino asit içerir. Müsilaj ve flavonoid isimli bileşenler içeren sinameki doğal müshil görevi görür. Bundan dolayı kullanımına dikkat edilmesi gereken sinameki çayı insan sağlığı açısından da pek çok fayda içermektedir.

Sinameki Çayı Faydaları Nelerdir

sinameki çayı faydaları nelerdir
sinameki çayı faydaları nelerdir

Ödem Atar, Vücudu Temizler; Sinameki çayı zamanla vücutta oluşan ödem ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Tuz tüketimi, seyahatler, yemekler ve stres gibi nedenlerden dolayı vücut ödeme toplayabilir. Ödem kişinin kendisin daha şiş ve gergin hissetmesine yol açar. Vücuttan ödemi atmak için en faydalı içecek sudur. Su içmenin yanında sinameki çayı da ödem atmak için en faydalı çaylardan birisidir. Günde 1 bardak içilen sinameki çayı vücuttan ödem ve toksinlerin atılmasını sağlar.

Ödem Nedir Neden Olur Nasıl Atılır

Kabızlık; Doğal müshil etkisi olan bitkilerden olan sinameki bazı ilaçların içinde etken madde olarak da kullanılır. Laksatif bileşeni içeren sinameki çayı sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak kabızlığı giderir ve kabızlık riskini azaltır.

Sindirim Sistemi; Sindirim sistemini destekleyen ve daha iyi çalışmasını sağlayan bitki çaylarından biri olan sinameki çayı mide gazının hafiflemesine yardımcı olur. Sindirim sisteminin daha iyi çalışması, bağırsak faaliyetlerini de olumu etkiler ve gaz, şişkinlik ve kabızlık şikayetlerinin azalmasını yardımcı olur.

Enfeksiyonlardan Korur; Anti bakteriyel özelliği olan sinameki çayı bağırsakların iyi çalışmasını sağlarken, bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerle savaşır, vücudun bağışıklık sistemini gülendir, bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

İdrar Yolları; Sinameki çayının faydalarından biri de idrar yollarında oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltır.

Saç Bakımı; Sinameki otu saç köklerini besleyerek saç bakımı için en doğal yardımcılardan birisidir. Sinameki otundan saç bakımı yapmak için sinameki kürü hazırlamak yeterli olacaktır.

Sinameki kürü; 1 tutam sinameki otu, su 1 tatlı kaşığı badem yağı, bemiks ampül, sinameki otu bir miktar suyun içinde kaynatılır ve kaynamış olan sinameki suyun içine badem yağı ve bemiks ampül ilave edilir. Daha sonra malzemelerin hepsi karıştırılır. Elde edilen karışım, saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Karışım uygulandıktan sonra saç havlu ile sarılır ve yarım saat beklenir ve temiz su ile durulanır. Sinameki kürü saçın kırılmasını ve dökülmesini önler, uzamasını sağlar. Cansız ve ince telli saçların canlanmasını ve güçlenmesini sağlar.

Cilt Bakımı; Sinameki çayı içerdiği uçucu yağlar ve bileşenler sayesinde cilt iltihabı ve cilt tahrişlerine iyi gelmektedir. Bir tutam sinameki otu alınır ve macun kıvamına gelen kadar ezilir. Macun kıvamına gelen sinameki otu cilt üzerinde tahriş olan bölgeye sürülür.

Hibiskus Çayı Nedir Faydaları Nelerdir Zayıflatır Mı

Sinameki Çayı Zayıflatır Mı

sinameki çayı zayıflatır mı
sinameki çayı zayıflatır mı

Sinameki çayı zayıflatır mı sorusu kilo vermek isteyenlerin sıklıkla sordukları soruların başında gelir. Sinameki çayı diyet yapanlar ve zayıflama isteyenler için faydalı bitki çaylarından birisidir.

Kilo vermeye yardımcı bir bitki çayı olan sinameki çayı sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık şikayetinin azalmasına yardımcı olur. Kabızlık ve mide şişkinliğinin azalması zayıflamaya yardımcı olur.

Sinameki çayının zayıflamaya bir diğer olumlu etkisi ise vücuttan ödem atmasıdır. Ödem tutan vücutta fazla su bulunur.  Vücutta fazla su olması ise şişkinliğe ve tartıda fazla kiloya neden olur. Vücuttaki ödemi atmak için en iyi bitkilerden olan sinameki otu vücuttan ödemin atılmasını sağlar ve zararlı toksinlerin idrar yolu ile dışarıya atılmasına yardımcı olur. Fazla ödemin vücuttan atılması ile kilo vermeye olumlu etkisi vardır.

İştah Keser; Günde 1 bardak sinameki çayı içmek iştah azaltmayı sağlar. Fazla yemeyi engeller. iştah azaltıcı etkisi ile düzenli olarak tüketilen sinameki çayı kişinin zayıflamasına yardımcı olur.

Zencefil Zayıflatır Mı Zencefil Limon Çayı

Sinameki Çayı Nasıl Hazırlanır

Sinameki çayının faydalarını görmek için düzenli olarak kullanılmalıdır. Doğal bir müshil olan sinameki çayını demlerken miktarına da dikkat edilmelidir. Aşırı miktarda içilmesi durumunda ishal, kusma, mide ağrısı gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Sinameki çayını hazırlamak oldukça kolaydır. 1 bardak kaynamış suyun içine bir tutam sinameki otu eklenir ve demlenmesi için 3-5 dakika beklenir. Demlenen sinameki çayını ılık halde iken içebilirsiniz.

Sinameki Çayı Zararları

Sinameki çayı doğal müshil olduğu için bağırsak faaliyetlerini hızlandır ve aşırı tüketimi sonucunda bağırsak bozukluklarına neden olabilir. Sinameki çayını içmeden önce dikkat edilmesi gereken nokta ise; kullanılan ilaçlardır. Kullanılan bazı ilaçlar sinameki çayı ile etkileşime geçebilir ve kas bozuklukları kalp rahatsızlığı ve karın kramplarına neden olabilir.

Sinameki çayını hamilelerin ve emziren anneleri içmesi önerilmez. Etkili bileşenler anne sütü ile bebeğe geçebilir ve hamilelerde sinameki çayı düşük riskine neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA