Sinüzit Belirtileri Tedavisi Ne İyi Gelir

sinüzit belirtileri, tedavisi, ne iyi gelir
sinüzit belirtileri, tedavisi, ne iyi gelir

Sinüzit Belirtileri Nelerdir

Sinüzit yüz kemiklerinde basınç ve ağrılar şeklinde hissedilen ve kişinin yaşam kalitesini oldukça etkileyen bir rahatsızlıktır. Sinüzit çeşitli belirtiler gösterir en sık görülen sinüzit belirtisi baş ağrısı ve burun akıntısıdır. Bu yazımızda sinüzit belirtileri nelerdir ve sinüzit tedavisi ile ilgili faydalı bilgileri aktaracağız. Sinüzit belirtilerine geçmeden önce sinüzit nedir, kısaca açıklayalım.

Sinüzit Nedir

sinüzit nedir
sinüzit nedir

Burnun iç yapısında bulunan boşluklar ile yüz kemikleri arasında bulunan hava boşluklarına verilen isim olan sinüs, burnun iki yanında bulunur ve 4 ayrı ismi vardır. Burnun yan tarafında bulunan maksiller isimli sinüs en büyük sinüstür. Yine burnun alın tarafına yakın bir yerde bulunan frontal isimli sinüs bulunur. Burnun orta ve üst kısmında bulunan sinüse ise sfenoid sinüs ismi verilmektedir. Burnun alt kısımlarında küçük de olsa bulunan hava boşluğu olan etmoid sinüsü vardır. Sinüslerin bazı önemli görevleri vardır; burundan alınan havayı sinüsler ısıtarak akciğere ulaştırır. Sinüslerin bir diğer önemli görevi; alınan havayı nemlendirerek insan sesinin tınısını da ayarlamasıdır. Burnun hava dolu odacıklarla ilişkisini sağlayan ve havanın giriş çıkış yapmasını sağlayan sinüslerin burna açılan ağızları vardır. Ancak nezle, ağır grip, alerjik semptomlara bağlı olarak burun iç mukozasının şişmesi, burun etinin genişlemesi gibi nedenlerden dolayı, sinüsler ile burun arasında hava alışverişi tam olarak yapılamamasından dolayı burun etrafındaki hava boşluklarında mikroplar oluşabilir ve bu durumda sinüsler iltihaplanarak sinüzit rahatsızlığının oluşmasına neden olur.

Sinüslerin iltihaplanmadan dolayı görevini yapamaması ve dolu olması başta burun tıkanıklığı, baş ağrısı, burun akıntısı ve ateş gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Burun tıkanıklığı ile birlikte koku ve tat alma duyusunda zayıflama görülebilir.

Sinüzit belirtileri nelerdir detaylı olarak açıklamadan önce kişilerde görülen sinüzit çeşitlerini açıklayalım. Akut ve Kronik Sinüzit olarak görülen sinüzit çeşitleri birden ortaya çıkabilir ya da uzun süre kronik olarak devam edebilir.

Akut Sinüzit; Enfeksiyonların neden olduğu akut sinüzit kısa sürede sinüslerin dolması sonucu oluşur. Akut sinüzite viral bakteriler de neden olabilir. Akut sinüzite kısa sürede müdahale edilirse iyileşmesi de kolay olmaktadır. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı olarak kendini gösteren akut sinüzit 1 hafta içinde geçer.

Kronik Sinüzit; Tedavi edilmeyen virüs ve bakterilerin sonucunda kronik sinüzit oluşur. Antibiyotik tedavisi yapılan kronik sinüzit özellikle kış aylarında aralıkla tekrar edebilir. Kronik sinüzit nedeniyle kalıcı etkiler oluşabilir. Burun ve burun etrafı enfeksiyonlara açık hale gelebilir.

Sinüzit Belirtileri

sinüzit belirtileri
sinüzit belirtileri

Sinüzit belirtileri yüz bölgesinde elmacık kemiği ve çevresinde oluşan ağrı ve burun akıntısı şeklinde görülür. Sinüzit hastalarının en sık şikayet ettiği belirti; burun akıntısı ve şakak bölgesinden başlayıp elmacık kemiklerde görülen ağrılardır. Sinüzit hastalarında balgam, öksürük ve yüksek ateş de görülebilir. Diş ağrısı, kulak iltihabı, öksürük sinüzitin diğer belirtilerindendir. Enfeksiyonların neden olduğu sinüzitte ağız kokusu belirtisi de görülebilir. Sinüzit yetişkinlerde görülebildiği gibi çocuklarda da görülür. Çocuklarda kuru öksürük ve 10 günden fazla süren burun akıntısı şeklinde belirti gösteren sinüzit elmacık kemiklerinde ve baş bölgesinde ağrıya da neden olur.

çocuklarda sinüzit
çocuklarda sinüzit

Çocukların bağışıklık sistemi daha hassas olduğu için, bakteri ve virüsler nedeniyle sık sık hastalanabilirler. Bu hastalıklardan birisi de sinüzittir. Eğer çocuğunuzda burun akıntısı 7 günden daha uzun sürüyorsa doktor muayenesi yapılmalı ve sinüzit başlangıcı tanısı konduğu zaman vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. İhmal edilen ya da tedavi edilmeyen sinüzitler kronik sinüzite neden olabilir.

Sinüzit Tedavisi

sinüzit tedavisi
sinüzit tedavisi

Sinüzit tedavisi akut ve kronik sinüzite göre belirlenir. Akut sinüzit tedavisi damla, burun açıcı spreylerle yapılır. Ancak ilerleyen ve kronik hale gelen sinüzitlerin tedavisinde antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik ya da burun açıcı spreyler ile tedavi edilemeyen sinüzitlerde ameliyat tedavisi uygulanır. Ameliyat ile dolan sinüsler temizlenir. Ameliyat sonrası hasta kısa süre sonra hayatına devam edebilir. Ameliyat sonrasında ilaç tedavisine uyulmaması halinde ya da alerjik semptomlar görülmesi halinde sinüzit tekrar edebilir.

Sinüzite Ne İyi Gelir

sinüzite ne iyi gelir
sinüzite ne iyi gelir

Sinüzit kişinin yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Ateş, burun akıntısı, elmacık kemiklerin ağrıması gibi rahatsızlıklar kişinin günlük hayatını etkiler. Bundan dolayı sinüzite neden olabilecek etkenlerden kaçınmak ve bunun yanında genel sağlık durumuna dikkat etmek gerekir. Sinüzitten tam olarak korunmak için aşı gibi yöntemler henüz olmasa da grip aşısı olarak virüs ve bakterilere karşı vücudun bağışıklığını güçlendirmek mümkündür. Sinüzite neden olan bazı etken faktörlerinden uzak durmak gerekir; uzun süre klima karşısında kalmamak, ıslak saç ile soğuk havaya çıkmamak bunlardan bazılarıdır. Kış aylarında soğuk havadan en çok etkilenen yüzümüzdür. Sinüsler enfeksiyon ile dolduğunda sinüzite neden olmaktadır. Özellikle kış aylarında yüz bölgesinin soğuktan korunması gerekir.

Sinüzite Ne İyi Gelir; 

  • Bol sıvı alımı,
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketmek (Bol sebze, C vitamini)
  • Soğuk havalarda baş bölgesini korumak.
  • Kışın klima ya da kaloriferin odanın havasını kurutmasını önlemek için buhar makinesi, kullanmak ya da odada ağzı açık bir kapta su tutmak. Kuruyan hava sinüsleri olumsuz etkiler.
  • Sıcak bitki çayı tüketmek.
  • Burun spreyi kullanmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA