Sinüzit Nasıl Geçer Doğal Tedavi Yöntemleri

sinüzit nasıl geçer doğal tedavi yöntemleri
sinüzit nasıl geçer doğal tedavi yöntemleri

Sinüzit

Sinüzit bireyin günlük yaşantısını oldukça olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Yüz bölgesinde ve özellikle baş bölgesinde şiddetli ağrılar oluşmasına neden olur.  Sinüzit; burnun iki yanında bulunan sinüs kanallarının iltihaplanması olarak nitelendirilen bir rahatsızlıktır.

Sinüzit Belirtileri

Bu günkü yazımız ise Sinüzit nasıl geçer ve sinüzit doğal tedavi yöntemleri hakkında hazırlandı. Keyifli okumalar dileriz.

Sinüzit Nasıl Geçer

Olumsuz ruh halinin bile tetikleyebileceği sinüzit; yüz bölgesinde hissedilen şişlik, ağız kokusu, göz bölgesinde yanma ve sulanma, kronik öksürük, koku almada yetersizlik, ses kısıklığı ve zor yutkunma gibi belirtiler ile birlikte görülür. Viral enfeksiyonun neden olduğu akut sinüzit insanlar arasında daha sık görülürken, mevsim geçişlerinde görülen sinüs iltihaplanmalarının sebep olduğu kronik sinüzitin tedavisi ise daha zordur.  Peki, ama sinüzit nasıl geçer, nelere dikkat etmek gerekir? Gelin şimdi hep birlikte cevapları görelim;

 • Günde en az 8 saat uyumaya özen gösterin. Uyurken yastık yüksekliğini iyi ayarlayın. Özellikle yattığınız odada buhar makinesi koymak ya da ortamın havasını nemlendiren önlemler almak rahat bir solunum için çok önemlidir.
 • Bol sıvı ile beslenmek sinüzite sebep olan mukozanın yumuşamasını ve parçalanmasını sağlar. Böylece vücuttan daha kolay atılmasını sağlar. Bu nedenle bol su içmek ve sıvı ağırlıklı beslenmek tavsiye edilen bir uygulamadır.
 • Ayrıca sinüzite sebep olan alerjen faktörlerden de uzak durmak gerekmektedir. Beslenme rutinine dikkat etmek, A, C ve B vitaminleri yönünden güçlü beslenmek tavsiye edilmektedir.
 • Sigara içilen ve tütün dumanına maruz bırakılan yerlerden, kimyasal maddelerin yoğun olduğu sanayi ortamlarından ve hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerden uzak durulmalıdır. Kısaca enfeksiyonu tetikleyen her türlü kötü ortamdan uzak durulmalıdır. Temiz ve açık hava ortamlarında bulunmaya dikkat edilmelidir.
 • Ani sıcaklık değişimlerinden uzak durulmalıdır.
 • Her yıl düzenli olarak grip aşısı yaptırılmalıdır.
 • Eller bol su ile yıkanmalıdır.

Sinüzit Doğal Tedavi Yöntemleri

Sinüzit doğal tedavi yöntemlerini evde oldukça kolay bir şekilde uygulayarak sinüzitin olumsuz etkilerini en aza indirebilirsiniz.  

 • Sinüzit tedavisinde voparizasyon: Bu yöntem ile sinüslerdeki iltihaplanmayı yok ederek önemli oranda rahatlama sağlayabilirsiniz. Bunun için uygun bir kap içine kaynar suyu alın. İçine bir miktar okaliptus damlatın. Antiseptik özellikler barındıran okaliptus daha hızlı bir şekilde rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Bir diğer alternatif yöntem ise rendelenmiş bir parça taze zencefil ve 1 litre suyu kaynatın. 5 dakika kaynatıp ocaktan alın. Kabın tam üzerine başınızı getirin ve etkili bir şekilde buharı solumak için başınızın etrafını havlu ile kapatın. Uyumadan önce yapılan bu uygulamaya 5 dakika boyunca devam edin.
 • Sinüzit tedavisinde soğan: bir orta boy soğanı bir miktar su içine atın ve 5 dakika boyunca kaynatın. Ardından soğanlı suyun buharını bir süre soluyun. Soğanlı su karışımı ılıyınca süzün ve için. Bu yöntemi 1 hafta boyunca 2 ya da 3 kez uygulayın.
 • Sinüzit tedavisinde ebegümeci bitki çayı: Sinüzit doğal tedavi yöntemlerinden biri de sıcak ve sağlıklı içecekler tüketmeye özen göstermektir. Özellikle üst solunum yollarını rahatlatan ve kan dolaşımını hızlandıran ebegümeci bitki çayı sinüzitin doğal tedavisinde hazırlayabileceğiniz en etkili bitki çaylarından biridir. Ebegümeci çayını hazırlamak için öncelikle 2 litre içme su içine bitkinin yapraklarını koyun. Kaynayana kadar ocakta pişirin. Daha sonra süzün ve ılındıktan sonra için. Afiyet şifa olsun.
 • Sinüzit tedavisinde tuzlu su: Sinüzitin doğal tedavi yöntemlerinden bir diğeri de tuzlu su ile yapılmaktadır. Tuzlu su iltihaplı bölgeyi ve burun içi mukozasını söküp atmaya yardımcı olur. Tuzlu suyu uygulamak için en uygun yöntem şırınga ya da damlalık kullanmaktır. Tuzlu suyu enjekte ettiğiniz şırınga ya da damlalığı burun deliğinden sıkın. (Başınızı hafif yana eğmeyi unutmayın.) Ve işlemi diğer burun deliği için de tekrarlayın. Günde 3 – 4 kez uygulayarak burun içi mukozayı temizleyerek iltihaplı sinüslerin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Sinüzit tedavisinde zerdeçal: 1 bardak ılık suyun içine bir miktar zerdeçal atın. Bu karışım ile gün içinde düzenli olarak gargara yapın. Ya da dilerseniz 1 bardak ılık süt içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal ve 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek içebilirsiniz.
 • Sinüzit tedavisinde sarımsak: Her derde deva olan sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Ve sinüzitin doğal tedavisinde de oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Bunun için 1 diş sarımsağı havanda iyice ezin. Ve yaklaşık 5 yemek kaşığı su ile karıştırıp bir damlalığa alın. Her gün en az 2 kez düzenli olarak burun deliklerine 8 – 10 damla damlatın.
 • Sinüzit tedavisinde zencefil & elma sirkesi; Büyük bir parça zencefil kökünü rendeleyin.  250 ml elma sirkesi ile cam bir kavanozda ağzı kapalı bir şekilde bekletin. Bu karışımı ışık almayan kuru bir yerde ara ara çalkalayarak 10 – 12 gün kadar muhafaza edin.  Daha sonra bu karışımı günde 2 ya da 3 kez 4 – 5 dakika boyunca soluyun. Gece yatmadan önce de bu karışım ile nemlendirilmiş bezi tampon hareketler ile boyun bölgenizde gezdirerek masaj yapın. Bu uygulamaya 5 gün boyunca deva edin.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA