Sivilce Neden Çıkar Sivilce Tedavisi İçin Doğal Çözüm

sivilce neden çıkar sivilce tedavisi için doğal çözüm
sivilce neden çıkar sivilce tedavisi için doğal çözüm

Özellikle ergenlik dönemine geçiş sürecinde ya da yanlış beslenme alışkanlıklarından dolayı ortaya çıkan sivilceler herkesin korkulu rüyasıdır. Cilt güzelliği ve cilt sağlığı için tedavisi çok önemli olan sivilce neden çıkar, sivilce tedavisi nasıl olur ve sivilce için yapılması gerekenler nelerdir sorularının cevaplarını sizler için araştırdık…

Sivilce Neden Çıkar

Yağ bezleri genelde kıl köklerinde bulunur. Yağ bezlerinden cilde doğru giden kanallar vardır. Cilde açılan bu kanallar çeşitli sebeplerden ve bir çok faktörden dolayı tıkanarak sebum maddesinin salgılanmasına yol açar. Bu etken madde kanallarda birikmeye başlayınca sivilce oluşmaya başlar.  Böyle bir durumda biriken bu madde bakterilerin artışına sebep olduğu için iltihap meydana gelir. Kızarıklık, şişkinlik ve kaşıntı ile kendini belli eden sivilce böylece oluşmuş olur.

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Püf Noktaları

Sivilce doğal yollardan nasıl geçer sorusuna cevap vermeden önce önlem almak adına sivilcelerin çıkmasını artıran faktörler nelerdir ve sivilce neden çıkar sorularının cevaplarını gelin hep birlikte inceleyelim…

  • Genetik yatkınlıklar
  • Androjen hormonu artışı
  • Uzun süre güneşte kalmak
  • Kalitesiz makyaj ürünleri
  • Yanlış beslenme alışkanlıkları
  • Stres ve endişe
  • Mevsimsel değişiklikler

Sivilce Tedavisi 

sivilce tedavisi
sivilce tedavisi

İnsan vücudunda bakımına en dikkat edilen bölgelerden biri de yüz bölgesidir. Özellikle güzel bir cilt için dikkat edilmesi gereken pek çok durum vardır.  Yüz bakımında en sıkıntılı durumlardan biri ise sivilcelerdir. Çoğu zaman hatalı beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan sivilcelerin çoğalmaması için sıkmak ya da patlatmak çok daha vahim sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle sivilcelerden kurtulmanın doğal yollarını bilmek çok önemlidir.

İleri durumda rahatsızlık veren sivilce tedavisi için mutlaka uzman bir cilt doktoruna gidilmelidir. Bakteriyel durumdan kaynaklanan sivilceler için uzun süreli antibiyotik tedavisi gerekebilir. Bu denli hassas olabilen sivilcelere yanlış müdahalede bulunmak, el ile sıkmak ve patlatmak sivilceyi geçirmez tam tersine sivilcelerin sayısını artırır ve ciltte sivilce lekesi oluşumuna neden olur.

Sivilce İçin Doğal Çözüm

sivilce için doğal çözüm
sivilce için doğal çözüm

Ufak çaplı sivilceleri geçirmek için öncelikle ilk etapta cilt hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Sivilce için ph düzeyi uygun ve cildi çok kurutmayan doğal sabunlar kullanılabilir.

Eşek Sütü Sabunu

Cilt temizliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise sivilceyi çok fazla suya temas ettirmemektir. Sivilce sorunu olan yüz bölgesini sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere yıkamak gözeneklerin açılması ve hijyen için yeterli olacaktır.

Bunun yanı sıra sivilcelerden kurtulmak için kil maskesi de çok önemli etkiler gösterir. Haftalık düzenli olarak 2 ya da 3 kere yapılan kil maskesi sayesinde sivilcelerinizde önemli derecede azalma görebilirsiniz.

Sivilce oluşumun engellemek ve sivilceleri azaltmak için buhar banyosu da önerilir. Hem siyah noktalardan kurtulmak hem de sivilce oluşumunu engellemek için bu yöntemin düzenli olarak uygulanması tavsiye edilir. Buhar banyosunu uygulamak için kaynar suyun üzerine yüzünüzü 10 dakika süre boyunca tutun. Bu sırada başınızın üzerini bir örtü ya da havlu ile kapatmayı unutmayın.

Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır

Aşırı yağlı, tuzlu ve baharatlı gıdalar sivilce ve cilt sorunlarını arttırır. Bu nedenle bu tarz gıdalardan uzak durun ve taze meyve, sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

Sivilcelerden kurtulmak için ıhlamur ya da rezene çayını günlük düzenli olarak tüketin. Bir diğer alternatif uygulama olarak da ıhlamur ya da rezene çayını soğutup temiz bir pamuk yardımı ile sivilce üzerine sürüp 10 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA