Siyah Çayın Faydaları

siyah çayın faydaları
siyah çayın faydaları

Ülke insanı olarak siyah çaya düşkünlüğümüz malumunuz. Türk insanı için çok önemlidir çay içmek. Sabah kahvaltısının biricik içeceği, dost sohbetlerinin yegâne paydaşı, soğuk kış gecelerinin iç ısıtanı hatta hastalıklarda şifa dağıtanı, sıcak yaz gecelerinde bile çivi çiviyi söker diyerek bırakmayız çay bardağını elimizden… İnsanımız içinde bulunduğu duruma göre her türlü anlam yükleyerek farklı bir bağ kurmuştur çay ile…

Türk çayı dünya üzerinde kaliteli çay üretiminde ilk 10 ülkenin çayı arasında yer almaktadır. Çay üretiminde de tüketim de dünyanın önde gelen ülkeleri arasındaki yerimizi korumaktayız. İngiltere, Çin gibi çay konusunda önde gelen diğer dünya ülkelerinden hem demleme hem de servis etme anlamında Türk çayının birçok farkı bulunmaktadır. Kendine has demleme tekniği ve ince belli cam bardaklarda servis edilen Türk çayının bilinmeyen bir çok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Bugünkü yazımızda sizlere siyah çayın kanıtlanmış faydalarından bahsedeceğiz. Tavsiyemiz; bir bardak çayınızı alın, koltuğunuza rahatça yaslanın ve yazımızı keyifle okumaya başlayın…

Bu Yazının Konu Başlıkları

Siyah Çayın Besin Değeri

Çay içeriğinde şeker bulunmadığı takdirde sıfır kalorisi olan bir içecektir. Çayın içeriğinde az miktarda da olsa A ve D vitaminleri bulunmakla birlikte içeriğinde bulunan en önemli minerallerden bazıları sodyum, manganez ve florürdür. Çayın faydalı olmasını sağlayan kafein, thearubigin, theaflavin ve kateşin gibi bileşik yapıda bulunan maddelerdir. Bu arada antioksidan özellik taşıması açısından kateşinlerin yeşil çayda daha fazla bulunduğunu hemen hatırlatalım. Bu bileşikler enerji sağlama, antioksidan özelikler gösterme ve teanin maddesi gibi algı açıcı ve rahatlatıcı etkiler göstermektedir.

Siyah Çayın Bilinmeyen Faydaları

siyah çayın bilinmeyen faydaları
siyah çayın bilinmeyen faydaları
 •  Siyah Çayın Kalp Sağlığına Faydası

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar ışığında siyah çayın kalp ve damar sağlığını koruduğu ortaya çıkarılmıştır. Siyah çay felç, inme ve kalp krizi gibi rahatsızlıkları önemli oranda azalttığı bilinmektedir. Damar sertleşme riskini ortadan kaldıran siyah çayın ayrıca kötü kolesterol seviyesini, kan şekeri seviyesini ve trigliserit seviyesini de önemli oranda düşürdüğü kanıtlanmıştır.

 • Siyah Çayın Kemik Sağlığına Faydası

Çay içeriğinde bulunan çeşitli yapıdaki fitokimyasallar kemik sağlığına oldukça önemli katkılar sunmaktadırlar. Düzenli ve miktarına uygun bir şekilde siyah çay tüketildiğinde kemikleri güçlendirir, osteoporoz ve artrit gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

 • Siyah Çayın Kansere Faydası

Siyah çayın içeriğinde bulunan pelifenol ve kateşin gibi maddelerin kansere karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Düzenli ve uygun miktarda tüketilen siyah çay özellikle meme, akciğer ve yumurtalık gibi kanser türlerine yakalanma riskini en aza indirmektedir. Antioksidan yönünden zengin olması sayesinde siyah çay yeni hücre oluşumunu da desteklemektedir.

 • Siyah Çayın Zayıflamaya Faydası

Siyah çay zayıflatır mı demeyin. Yapılan araştırmalar çayın içeriğinde bulunan kafein maddesinin uyarıcı özelliği sayesinde kasları harekete geçirdiği ve böylece metabolizmayı hızlandırdığı ispatlanmıştır. Böylece kan akış hızının da artması ile birlikte kalori yakım hızı da artmaktadır. Ayrıca vücutta özellikle karın çevresinde yağ birikmesini önleyerek yağ yakmayı hızlandıran siyah çay obeziteye karşı da etkin bir şekilde mücadele etmeye yardımcı olur. 

 • Siyah Çayın Strese Faydası

Siyah çay sinirlilik, gerginlik ve uykusuzluktan kaynaklı strese de iyi gelmektedir. Vücut üzerinde hissedilen stres kaynaklı tahribatı en aza indirerek büyük oranda rahatlama sağlamaktadır. Siyah çayda bulunana L- theanine adlı maddenin konsantrasyonu sağladığı ve kortizol stres hormonu seviyesini de düşürdüğü bilinmektedir.

 • Siyah Çayın Sindirim Sistemine Faydası

Siyah çay içeriğinde bulunan tanen maddeleri sindirim sisteminin daha nitelikli çalışmasını sağlamaktadır. Mide ve bağırsak hastalıklarının görülmesini de büyük oranda engellemektedir. Bu nedenle sağlıklı işleyen bir sindirim sistemi organları için düzenli ve uygun miktarda siyah çay tüketmeye özen gösterilmelidir.

Siyah çayın diğer faydaları;

 • Kötü nefes kokusunu yok eder.
 • Metabolizmanın işleyişini hızlandırır.
 • Diş çürümesini ve plak oluşumunu azaltır.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Vücuttaki nörolojik bozuklukları (Parkinson vb.) önleyicidir.
 • Burun tıkanıklığını giderir. (limonlu siyah çay)
 • İltihap giderici özelikleri ile cilde çok faydalıdır. Yaşlanma etkilerine karşı cildi korur ve cildi beyazlatmada çok etkilidir.
 • Günlük enerji sağlar.
 • Hafızayı berraklaştırır, dikkat ve konsantrasyonu artırır.
 • Düşük tansiyona iyi gelir.
 • Siğilleri iyileştirir.
 • Kanamayı durdurma özelliğine sahiptir.

Siyah Çay İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

siyah çay içerken dikkat edilmesi gerekenler
siyah çay içerken dikkat edilmesi gerekenler

Siyah çayın faydaları elbette doğru miktarda ve doğru şekilde tüketildiğinde ortaya çıkmaktadır. Örneğin aşırı miktarda çay içmek anemi, uykusuzluk, çarpıntı, demir eksikliği, yüksek tansiyon ya da kan pıhtılaşması gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle gün içerisinde en fazla 3 – 4 bardak çay tüketmeye özen gösterilmelidir. Tüketilen çayların da mümkün olduğu kadar açık, şeker ilavesiz ve limonlu içilmesi tavsiye edilmektedir. Demli, koyu ve şekerli içilen çayın hiçbir fayda sağlamadığı uzmanlar tarafından rahatlıkla belirtilmektedir.

Özellikle yaşlı, hamile ve çocukların çay tüketmeleri konusunda hassas davranılmalıdır. Demir eksikliği teşhisi konmuş kişiler günde en fazla 1 bardak çay içmelidir. Demir eksikliği teşhisi konmuş kişiler çaylarını yemeklerden hemen sonra değil aradan en az 30 dakika geçtikten sonra tüketmeye özen göstermelidirler. Son hatırlatma olarak çay seçiminde özenle toplanmış, kurutulmuş ve paketlenmiş siyah çaylar tercih edilmelidir. Çay tüketiminde dikkat edilecek bir diğer husus çayı demlendikten en fazla 10 dakika sonra yani taze bir şekilde tüketmektir. Uzun süre önce demlenmiş, beklemiş çaylar kesinlikle içilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA