Siyah Noktalar İçin Doğal Maske Tarifleri

siyah noktalar için doğal maske tarifleri
siyah noktalar için doğal maske tarifleri

Siyah Noktalar İçin Maske 

Genelde burun ve alın çevresinde ortaya çıkan siyah noktalar, aslında bu bölgelerdeki gözeneklerin tam olarak temizlenememesi sonucu ortaya çıkan bir cilt sorunudur.

Açılan gözeneklerin iyice temizlenmesi neticesinde siyah noktalarda ciddi azalmalar meydana gelmektedir. Çoğumuz siyah noktalardan kurtulmak için çeşitli yöntemler denemişizdir. Çeşitli kozmetik ürünleri kullanarak siyah noktaların temizlenmesi için çaba harcayanlara bir haberimiz var. Evde kendi ortamınızda ve tamamen doğal malzemeler ile hem oldukça ekonomik hem de çok doğal siyah nokta maskelerini kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda doğal ve hızlı bir şekilde siyah noktalardan kurtulmanızı sağlayacak olan maske tariflerini sizlerle paylaşacağız. Hazırsanız başlıyor ve iyi okumalar diliyoruz…

Siyah Nokta Maske

En iyi sonuçları almanız için siyah nokta maske tarifleri öncesinde yapılması gerekenler sırasıyla şu şekildedir;

  • Öncelikle cildinizi uygun bir cilt temizleyici ile güzelce temizleyin.
  • Ardından cilt toniği ile açılan gözeneklerin içini temizleyin.
  • Sonrasında ise mutlaka buhar banyosu yapın ya da duş aldıktan sonra siyah nokta maskesini uygulayın.
  • Buhar banyosunun ardından maskeyi uygulayın ve ardından soğuk su ile durulayın. (Küçük bir hatırlatma; gözeneklerin kapanması ve sıkılaşması için soğuk su ile yıkamak çok önemli bir detaydır.)
  • Siyah noktalar için maske uygulamasını düzenli bir şekilde haftada 2 ya da 3 kez tekrar edin.

Siyah Noktalar İçin Limon Karbonat Maskesi

siyah noktalar için limon karbonat maskesi
siyah noktalar için limon karbonat maskesi

Limon ve karbonat ikilisi cilt için adeta kir ve yağ çözücü görevi görür. Bunun için; 1 yemek kaşığı karbonat ile yarım limonun suyunu karıştırın. Macun kıvamına gelince sorunlu bölgeye parmaklarınız ile masaj yaparak güzelce sürün. 20 dakika kadar bekleyip soğuk su ile durulayın.

Siyah Noktalar İçin Yeşil Çay Maskesi

siyah noktalar için yeşil çay maskesi
siyah noktalar için yeşil çay maskesi

1 yemek kaşığı yeşil çay yapraklarını havanda ezip toz halşine getirin. İçine 1 tatlı kaşığı limon suyu ve az miktarda tuz ilave edin. masaj yaparak siyah noktalı bölgeye güzelce sürüp 20 dakika kadar bekleyin. Ardından soğuk su ile durulayın.

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

siyah noktalar için kil maskesi
siyah noktalar için kil maskesi

Kil cildi yumuşatırı ve temizler. Sirke ise gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Bunun için; 1 yemek kaşığı kil ile 1yemek kaşığı gül suyu ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi ilave dip karıştırın. Masaj yaparak cildinize uygulayın ve 20 dakika kadar bekletip soğuk su ile durulayın.

Siyah Noktalar İçin Yumurta Akı Maskesi

siyah noktalar için yumurta akı maskesi
siyah noktalar için yumurta akı maskesi

Yumurta akı gözenekleri temizler ve cildi canlandırır. Siyah noktalardan kurtulmak için; 1 adet yumurta akını güzelce çırpın. Ardından siyah noktalı sorunlu bölgeye parmaklarınız ile masaj yaparak güzelce sürün. 20 dakika kadar bekleyip soğuk su ile durulayın.

Siyah Noktalar İçin Limonlu Bal Maskesi

siyah noktalar için limonlu bal maskesi
siyah noktalar için limonlu bal maskesi

Bal ve limon cilt için hem temizleyici görevi görürken hem de siyah noktaların temizlenmesinde anti bakteriyel özellik gösterir. Bunun için; 1 tatlı kaşığı bal ile yarım adet limonun suyunu güzelce karıştırın. Siyah noktalı bölgeyi bu karışım ile iyice ovun ve 20 dakika kadar bekleyip soğuk su ile yıkayın.

Siyah Noktalar İçin Zerdeçal Maskesi

siyah noktalar için zerdeçal maskesi
siyah noktalar için zerdeçal maskesi

Zerdeçal faydalarından biri de cilt için oldukça etkili bir anti bakteriyel olmasıdır. Gözeneklerin temizlenmesinde etkili olan zerdeçal maskesi için; 1 su bardağı kaynamış su içine taze nane yaprakları bırakın ve demleyin. Naneli su karışımından 1 yemek kaşığı alıp içine toz zerdeçal ilave edin. macun kıvamına gelen karışımı sorunlu bölgeye masaj yaparak ve ovalayarak güzelce sürün. 20 dakika sonra soğuk su ile durulayın.

Siyah Noktalar İçin Toz Jelatin Ve Süt Maskesi

siyah noktalar için toz jelatin ve süt maskesi
siyah noktalar için toz jelatin ve süt maskesi

Mikrodalga kabının içinde 1 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı toz jelatini karıştırın. Macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın mikrodalga fırında 9 – 10 saniye tutun. Ardından siyah noktalı bölgeye masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekleyip soğuk su ile yıkayın.

Siyah Noktalar İçin Yoğurt Limon Maskesi

siyah noktalar için yoğurt limon maskesi
siyah noktalar için yoğurt limon maskesi

3 yemek kaşığı yoğurdun içine yarım limonun suyunu ilave edip karıştırın. Karışımı sorunlu bölgeye ovarak tatbik edin. 20 dakika kadar bekleyin. Soğuk su ile yıkayın.

Siyah Noktalar İçin Karbonat Maskesi

siyah noktalar için karbonat maskesi
siyah noktalar için karbonat maskesi

Karbonatın kir sökücü özelliğinden yaralanmak için tek başına da kullanabilirsiniz. Bunu için 1 yemek kaşığı karbonat içine biraz su ilave edip macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Siyah noktalı bölgeye sürün ve 20 dakika bekleyip cildinizi soğuk su ile durulayın.

Siyah Noktalar İçin Bal Ve Süt Maskesi

siyah noktalar için bal ve süt maskesi
siyah noktalar için bal ve süt maskesi

1 yemek kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı sütü karıştırın. Kısık ateşte biraz ısıtın. Elinizle sorunlu bölgeye masaj yaparak güzelce sürün. Sürdüğünüz yerleri bir bez ile kapatıp 20 dakika bekleyin. Sürenin sonunda cildinizi soğuk su ile durulayın.

Siyah Noktalar İçin Yoğurt Ve Yulaf Maskesi

siyah noktalar için yoğurt ve yulaf maskesi
siyah noktalar için yoğurt ve yulaf maskesi

1 yemek kaşığı yulaf ezmesinin içine 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı zeytin yağını karıştırın. Ardından 1 yemek kaşığı süzme yoğurdu da ilave edip güzelce karıştırmaya devam edin. Karışımı sorunlu bölgeye masaj yaparak sürüp 20 dakika bekleyin. Soğuk su ile durulayın.

Siyah noktalar için hazırlamış olduğunuz doğal maskelerin içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı hassasiyetinizin olabileceğini unutmayın. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde maske uygulamasına devam etmeyin ve hemen sonlandırın.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;
Yumurta Akı Maskesi Faydaları Nasıl Hazırlanır
Yumurta Akı Maskeleri
Cildi Canlandıran Yüz Maskeleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA