Siyah Noktalardan Kurtulmanın Püf Noktaları Evde

siyah noktalardan kurtulmanın püf noktaları evde
siyah noktalardan kurtulmanın püf noktaları evde

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Püf Noktaları Evde

Aynaya baktığımızda bizi en çok rahatsız eden görüntü şüphesiz sivilceler ve siyah noktalardır. Sivilceler iyileştikten sonra ardında bıraktıkları gözeneklerin kir, toz ve bakterilerle tıkanmasıyla siyah noktalar oluşur. Aslında siyah noktaların başlıca sebebi hormon değişimlerine bağlı olarak cildimizin yağlanmasıdır. Bu nedenle sivilcelerle birlikte görülür. Bunun dışında cilde sürülen kremler, fondöten, pudra ve çeşitli makyaj malzemeleri günlük olarak ciltten temizlenmediklerinde cilt yağı ve tozlarla birleşerek siyah nokta oluşumuna zemin hazırlarlar. Siyah noktaları bir kez temizlemek tekrar oluşumunu engellemez. Bu nedenle düzenli olarak siyah nokta temizleme maskeleri yapılması gerekir.

Siyah nokta temizliğinde yapılan en büyük yanlış siyah noktaların tırnak ile sıkılmasıdır. Bu hareket cildinizi büyük oranda deforme ettiği gibi gözeneklerin mikrop ile enfekte olmasına da sebep olur.

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir Evde

siyah noktalara ne iyi gelir evde
siyah noktalara ne iyi gelir evde

Siyah nokta temizliği öncesi cildi hazırlamak gerekir. Bunun için en uygun zaman duş sonrasıdır. Çünkü duş sonrası gözenekler sıcak buhar etkisiyle genişlemişlerdir. Eğer duş imkanınız yoksa yüzünüze buhar banyosu da yapabilirsiniz. Bunun için kaynayan suyun üzerine başınızı eğerek havlu ile kapatın. 10-15dk. Buharın cilt gözeneklerini açması için bekleyin. Daha sonra siyah nokta temizleme işlemine başlayabilirsiniz.

Siyah noktaları tırnak ile kesinlikle sıkmıyoruz. Bunun için kozmetikçilerden temin edebileceğimiz siyah nokta temizleme aparatı kullanabildiğimiz gibi eğer bir temizleme aparatınız yoksa bir enjektör yardımıyla da yapabiliriz. Ejektörün dar ucunu siyah nokta üzerine hafifçe bastırmak cildi temizlemek için yeterlidir. Tek tek tüm siyah noktaları aynı şekilde temizledikten sonra açılmış olan cilt gözeneklerini tekrar küçültmek için elimize buz küpü alarak krem sürer gibi gezdiriyoruz. Soğuğun etkisiyle cildimizin daha elastik ve daha canlı görünmesini sağlamak için buz küpleri eritilmiş soğuk su ile yüzümüzü yıkayabiliriz.

Siyah Nokta Temizleme

siyah nokta temizleme
siyah nokta temizleme

Siyah nokta temizleme bu sorunu yaşayan kişiler için oldukça önemli bir konudur. Bu konu üzerinde dikkatle durulması gereken hususlar;

 • Siyah nokta temizliğinde kullanılan ürünlerin doğru seçilmesi gerekmektedir. C vitamini, çay ağacı yağı ve retinol içerikli ürünler kullanılması en etkili sonuçların alınması yönünden çok önemlidir.
 • Bir diğer önemli nokta ise cilt temizliğine dikkat edilmesidir. Düzenli olarak cilt bakım ritüelleri oluşturulmalıdır. Cildin nemli kalması sağlanmalıdır.
 • Siyah noktaların temizlenmesi ve oluşumunun engellenmesi açısından tonik uygulaması da çok önemlidir. Yüz toniği uygulaması en küçük gözeneklerdeki kalıntı ve kirleri yok ederek siyah noktalara karşı etkili mücadele eder. Gözeneklerinizde açılma söz konusu ise gözenek sıkılaştırıcı tonikleri tercih edebilirsiniz.
 • Haftada 1 kere yapacağınız peeling uygulaması da siyah noktaların temizlenmesini hızlandıracağı gibi oluşumunu da en aza indirir.
 • Siyah nokta oluşumunuz yoğun bir şekilde devam ediyor ise uzman bir dermatolog yardımı almayı ihmal etmeyin. Doktorunuzun önerileri ve vereceği ilaçları kullanarak siyah nokta tedavisinde başarılı sonuçları hızlı ve sağlıklı bir şekilde alabilirsiniz.

Siyah Nokta Maske

Yoğurt ve Limon Suyu Maskesi

Bir miktar yoğurdun içine bir limonun suyunu sıkarak karıştırın. Arışımı özellikle siyah noktaların olduğu bölgeye parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu maskeyi her hafta düzenli olarak yapabilirsiniz.

Karbonatlı Maske

Karbonatın doğal peeling özelliği ile içine birkaç limon damlası damlatarak siyah noktalara sürebilirsiniz. Yüzünüz kuruduktan sonra ılık su ile durulayıp uygun nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Bal Maskesi

Bal maskesi hazırlarken sütlü bal maskesi ve limonlu bal maskesi olarak iki şekilde hazırlayabilirsiniz. Sütlü bal maskesi yapmak için bir kaşık balın içine ılık süt katarak eriyinceye kadar karıştırın. Karışımı yüzünüze sürüp kuruyunca durulayın. Veya bir kaşık balın içine bir iki damla limon damlatıp yüzünüze sürebilirsiniz. Kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın. Yapmış olduğunuz bal maskeleri sonrası cildiniz yumuşacık olacağından nemlendiriciye ihtiyacınız olmayacaktır.

Tarçın

Toz tarçın da aynı karbonat gibi doğal peeling özelliği ile siyah noktalarla mücadelede size yardımcı olabilir. Bir miktar toz tarçının içine macun kıvamına gelene kadar bal ekleyip yüzünüze masaj yaparak sürün. Maske kuruduktan sonra ılık su ile durulayın.

Yoğurt ve Yulaf Ezmesi

Bu maske hassas ciltlere sahip olan kişiler için çok uygundur. Küçük bir kase yoğurdun içine bir kaşık yulaf ezmesi karıştırın. Oluşan yumuşak peeling maskesini cildinize dairesel hareketlerle sürün. Cildiniz maskenin nemini çektiğinde kuruyan yulaf ezmelerini ılık suyla yıkayın. Maske sonrası uygun bir nemlendirici kullanmayı unutmayın.

Diş Macunu

Siyah noktalardan diş macunu ile kurtulmak için beyazlatıcı etkisi yüksek hassas dişlere özel olarak üretilmiş olan bir diş macunu gerekmektedir. Nane içerikli diş macunu olursa daha da etkili olabilir. Diş macunundan bir miktar alın ve içine biraz tuz ilave edin. Ardından siyah noktaların üzerine sürün.  Kuruyana kadar bekletin. Ilık su ile durulayın. Haftada 2 – 3 kere düzenli olarak uygulayın.

Siyah Nokta Oluşumunu Nasıl Engelleriz
 • Her akşam uyumadan önce düzenli olarak makyaj temizliğinizi yapın.
 • Düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat edin. Fazla yağlı yiyecekler tüketmeyin.
 • Çerez tüketirken porsiyon büyüklüğüne dikkat edin. Özellikle yağlı tohumlar cildinizin de yağlanmasına sebep olurlar.
 • Yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere iki kez soğuk suyla yıkayın. Soğuk su gözeneklerin küçülmesine sebep olur.
 • Her akşam düzenli ve kaliteli uyku düzeni oluşturun. Hormonal dengesizliklerden en çok cildiniz etkilenir.
 • Cilt temizliği yapmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.

 

Bu yazılarımız da dikkatini çekebilir;

Cilt Beyazlatma Yöntemleri Cilt Beyazlatma Maskesi
Cilt Kararması Neden Olur? Cilt Kararmasına Doğal Çözüm
Evde Doğal ve Kolay Cilt Bakımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA