Soğanın Faydaları Nelerdir, Soğan Suyunun Faydaları

soğanın faydaları nelerdir, soğan suyunun faydaları
soğanın faydaları nelerdir, soğan suyunun faydaları

Soğanın Faydaları Nelerdir

Yemeklerimizin vazgeçilmez besini soğan, en faydalı yiyeceklerden birisidir. Yoğun kokusu nedeniyle bazen kaçınılsa da soğanın faydaları oldukça fazladır. Soğan içerdiği vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemimizi güçlendirirken hastalıklara karşı korur. Soğan tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. Soğan suyu ile enfeksiyonların vücuttan atılması sağlanırken, bazı yörelerde düşmelerden kaynaklanan yaralara geçmesi için soğan ezilerek yaranın üzerine basılır. Bu işlemin yapılmasının nedeni; soğanın doğal bir antibiyotik olmasıdır.

Soğan Nedir

Soğan ülkemizde rahatlıkla yetiştirilen sebze türlerinden biridir. Frenk soğanı, beyaz soğan, mor soğan ve taze soğan olarak türleri bulunur. Bol miktarda lif ve kükürt içerir. Aynı zamanda soğanda B ve C vitamini bulunur. Folik asit ve potasyum zengindir. Soğan en faydalı antioksidan besinlerden birisidir. Soğan içinde bulunan asitler mideyi ve bağırsakları hastalıklardan korur.

Soğanın Faydaları

Enfeksiyon Hastalıklarını Önler; Bağışıklığa zarar veren serbest radikallerle mücadele eden soğan böylece vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korur. Enfeksiyonlar, kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara neden olur. Soğan tüketmek, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kalp Sağlığı; Soğanın sağlığımız için faydalarından birisi de kalp sağlığıdır. İçerdiği potasyum minerali, B ve C vitaminleri ile, kalp ve damar sağlığını korur. Antibiyotik etkisi olan soğan damar tıkanıklığına neden olan etkileri de azaltır. Soğan kalp rahatsızlığına neden olabilecek serbest radikaller ile savaşır.

Burun Kanamasını Durdurur; Soğanın küçük kanamayı durdurma etkisi vardır. Burun kanamaları ya da küçük kılcal damar kanamalarını soğan geçirebilir. Soğan, küçük kanamanın olduğu yere uygulanabilir ya da burundan koklanarak kanamanın durdurulması sağlanabilir.

Böcek Isırmalarına Etkilidir; Küçük böcek ısırmalarına soğan ya da soğan suyu uygulayarak acısının hafiflemesi sağlanabilir. Özellikle soğan suyu böcek ısırığının olduğu yere uygulandığı zaman sokmanın acısını hafifletir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Cilt Sağlığını Korur; Soğanının içinde bulunduğu faydalı vitamin ve mineraller saç sağlığını korur ve ciltte akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının çıkmasını önler. Hücrelerde antibiyotik etkisi yaratan soğan cilt hücrelerini besler ve temizler.

Şekeri Dengeler; Kan şekeri için en faydalı besinlerden birisi de soğandır. Soğan kan şekeri üzerinde ani yükselmelere neden olmaz. Kan şekerini dengeler.

Soğanın Diğer Faydaları;

 • Cinsel gücü arttır.
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Kan pıhtılaşmasını önler.
 • İdrar sökücü etki yaratır.
 • Vücudu zararlı madde ve toksinlerden temizler.
 • Obeziteye karşı korur.

Soğan Suyunun Faydaları

soğan suyunun faydaları
soğan suyunun faydaları

Soğanın faydalarından bir diğeri ise soğan suyu ya da soğan kürüdür. Soğan suyu soğanın en faydalı bileşenlerini içeren; Folik asit, kükürt, C ve B vitamini içerir. Soğan suyu özellikle iltihaplı hastalıklara karşı antibiyotik etki yaratır ve enfeksiyonun vücuttan daha kolay atılmasını sağlar.

Soğan suyunun faydaları; 

 • Soğan suyu kemik sağlığını korur.
 • Soğuk algınlığından korur.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Vücudumzuun hücrelerinin gençleşmesini sağlar.
 • Adet düzensizliğini giderir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA