Soyanın Faydaları, Soya Fasulyesi Neye İyi Gelir

soyanın faydaları nelerdir, soya fasulyesi neye iyi gelir
soyanın faydaları nelerdir, soya fasulyesi neye iyi gelir

Soya Nedir

İçerdiği magnezyum ve protein ile soyanın faydaları saymakla bitmez. Bu yazımızda soyanın faydaları, soya fasulyesinin neye iyi geldiği bilgilerini okuyabilirsiniz. Soyanın faydaları nelerdir açıklamadan önce soya nedir ve nerede yetişir kısaca açıklayalım. Soya baklagiller ailesinden gelen ve 1 metre boya ulaşabilen tüylü ve yapraklı bitkilerdendir. Soya fasulyesinin tohumları beyazdır ve 3 tanedir. Soya fasulyesi mutfaklarda tüketildiği gibi bunun yanında alkol, ilaç, yağ ve leblebi yapımında da kullanılır. Besin maddesi olarak bilinen soya birçok ürünün de ham maddesi olmuştur.

Soya, Asya ülkelerinde çokça tüketilen bir besindir. Japonya, Kore ve Çin gibi ülkelerde yaygın olarak tüketilen soya fasulyesi tarih olarak geçmişi oldukça eskidir. Ticari amaçla kullanımı ve üretimi yaygın olan soya, Dünya genelinde yaklaşık 250 milyon ton üretilmektedir. Dünyadaki hemen hemen tüm ülkelerde rahatlıkla üretilebilen soya fasulyesini en çok üreten ülke 90 milyon ton ile Brezilya’dır. Arjantin ve ABD’de soya fasulyesini bol miktarda üreten ülkelerin başında gelir.

Geçmişi bu kadar eski olan soya fasulyesi oldukça doyurucudur. Soya fasulyesi doyurucu özelliğini içerdiği faydalı vitamin ve minerallerden almaktadır. Protein ve amino asit deposu olan soya fasulyesi Omega-3 doymamış yağ, demir, lif ve B vitamini içermektedir. Soyada protein oranı % 40’tır. Bu oran bir insanın günlük tüketmesi gereken protein miktarının yarısını karşılar. Soya fasulyesi bitkisel protein içerdiği için vejetaryen beslenen ve tavuk eti tüketmeyen için iyi bir seçenektir.

Soyanın Faydaları

soyanın faydaları nelerdir
soyanın faydaları nelerdir

Soya içerdiği faydalı vitamin ve mineraller ile faydalı besinlerin başında gelir. Soyanın faydaları nelerdir;

Sindirim Sistemine Yardımcıdır; Sindirim sisteminin daha iyi çalışması için lif ve protein içeren besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Soya iyi bir lif kaynağıdır ve bitkisel protein içerir. İçerdiği bu faydalı bileşenler ile soya fasulyesi sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur kabızlık ve mide şişkinliği gibi mide rahatsızlıklarının azalmasına yardımcı olur.

Kanserli Hücrelere Karşı Savaşır; Soya fasulyesi kanser hastalıkları oluşumu riskini azaltır ve kanserli hücrelerin yok olmasına yardımcı olur. Soya fasulyesinde bulunan faydalı protein türü kanserli hücrelerin yok olmasını sağlar. Soya fasulyesi düzenli olarak tüketildiğinde kanserden koruyuculuğu yükseltir.

Kemikleri Güçlendirir; Soya fasulyesinde kemik gelişimi ve sağlığı için en iyi gelen minerallerden olan kalsiyum içermektedir. Kalsiyum minerali kemik sağlığını korur ve kemikleri güçlendirir. Magnezyum minerali içeren soya fasulyesi bu iki mineral ile kemik sağlığına iyi gelir.

Diyabete İyi Gelir; Diyabet hastalarına iyi gelen besinlerden olan soya fasulyesi lifli bir besin olduğu için kan şekerinde ani yükselmelere neden olmaz.

Menopoz Etkilerini Azaltır; Menopoz döneminde kadınlarda en sık görülen şikayet sıcak basması ve sıkıntıdır. Bu etkileri azaltmak için beslenmede sağlıklı besinlerin seçimi de önem taşır. Yağlı, şekerli gıdaların tüketimi menopozun yan etkilerini tetikler. Soya fasulyesi menopozda görülen terleme ve sıcak basmasını azaltır.

Soya Fasulyesi Kalp Sağlığına İyi Gelir; Omega-3 ve doymamış yağlar içeren soya fasulyesi kalp ve damar sağlığını korur. Damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskini azaltır.

Soya Fasulyesi Neye İyi Gelir

soya fasulyesi neye iyi gelir
soya fasulyesi neye iyi gelir

Uyku Düzenini Sağlar; Soya fasulyesi içerdiği magnezyum minerali ile uykuya geçişi kolaylaştırır ve rahat bir uyku sağlar.

Cilt Hücrelerini Besler; Soya fasulyesi besin olarak tüketildiği gibi doğal cilt maskesi olarak da kullanılır. Soya fasulyesi cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur ve cildin yenilenmesini sağlar. Cilt bakımı için soya fasulyesinin kullanmak için 1 su bardağı kadar soya fasulyesi haşlanır ve suyu pamuk yardımı ile cilde sürülür.

Diyet Dostudur; Soya fasulyesi bitkisel protein ve kaliteli karbonhidratlar içerir. Bu sayede az miktarda tüketilse bile uzun süre tok kalmayı sağlar. Kan şekerini dengelediği için sık aralıklarla acıkmalara neden olmaz.

Soya Fasulyesi Evde Yetişir Mi

Soya fasulyesi ülkemizde Adana ve Osmaniye illerinde yetişmektedir. Sadece insan sağlığı için pek çok ürünün de ham maddesi olarak kullanılabilen soya fasulyesini evde yetiştirmek mümkündür. Ilık topraklarda yetişen soya fasulyesi mayıs ayında kadar ekilmelidir. Çimlenmesi için sıcak ortama ihtiyaç duyan soya fasulyesinin ilk suyu 9 cm’ye kadar ulaştığında verilir.

Soy fasulyesi insan sağlığı için faydalı olan vitamin ve mineralleri içerdiği için tüketildiğinde vücut sağlığını korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA