Spirulina Nedir Faydaları Nelerdir

96
spirulina nedir, faydaları nelerdir
spirulina nedir, faydaları nelerdir

Son yıllarda oldukça popüler olan spirulina, doğadaki en şifalı besinlerden biridir. Bazen adını “süper besin” olarak da alan spirulina, özellikle protein bakımından oldukça zengindir. Spirulina bol miktarda vitamin ve mineral de içerir. Doğadaki en zengin B12 vitaminine sahip besinlerden biridir. Aynı zamanda en zengin demir oranına sahip besinlerden biri olan spirulina doğal bir vitamin deposudur. Spirulinanın faydalarına geçmeden önce gelin şimdi spirulina nedir daha yakından tanıyalım.

Spirulina Nedir

spirulina nedir
spirulina nedir

Yüzlerce yıldır tüketilen spirulina 2000’li yıllarda Dünya Tarım Örgütü tarafından da en faydalı besinlerden biri olarak da kabul edilmiştir. Spirulina aslında bir su yosunudur. Mavi-yeşil alglerin bir diğer adıyla mikro alglerin besine dönüşmüş hali olan spirulina genellikle toz yada kapsül halinde tüketilir.

Bunun yanında spirulina sakız, şeker ve ambalajlı ürünlerde gıda boyası olarak da kullanılır. Spirulinanın toz maskesi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Spirulina Faydaları Nelerdir

spirulina faydaları nelerdir
spirulina faydaları nelerdir

Besin değeri bu kadar yüksek olan ve bazı yerlerde adını süper besin olarak da duyduğumuz spirulinanın faydalarını gelin daha yakından görelim.

Spirulina Faydaları;

  • Spirulina çok önemli bir bitkisel protein kaynağıdır.
  • Spirulina A, C, E ve B vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve selenyum gibi mineral ve vitaminlerden bol miktarda içerir.
  • Spirulinanın besin değeri çok yüksek olduğu için vücut direncini artırır ve enerji verir.
  • Spirulina bağışıklık sistemini güçlendirir. Birçok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak da kullanılabilir.
  • Spirulina sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına destek olur.
  • Spirulina cilt güzelliği için de kullanılabilir. Özellikle maske olarak kullanıldığında sivilce ve aknelerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Kansızlık sorununa da iyi gelen spirulina kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını teşvik eder.
  • Spirulinanın en önemli özelliklerinden biri de alerji reaksiyonlara karşı vücudu korumasıdır.
  • Spirulinanın demir ve kalsiyum bakımından zengin olması kas ve kemik gelişimine olumlu etki eder.
  • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Uyarı: Tüm bitkisel ürünler kullanılmadan önce uzman bir hekime danışılmalıdır. Her ürünün yan etkisi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Hem olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak hem de istenilen faydayı elde etmek için kontrolsüz kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA