Stresin Neden Olduğu Hastalıklar

stresin-neden-oldugu-hastaliklar
stresin-neden-oldugu-hastaliklar

Stresin psikolojik ya da fiziksel pek çok olumsuz duruma neden olduğu bilinmektedir. Yoğun stres altında olan bireyde kalp sağlığından tansiyona, ruhsal problemlerden migrene kadar birçok sağlık sorunu görülmektedir.

Aşırı yoğun çalışma temposu, ekonomik açıdan karşılaşılan sorunlar, aile içi çatışmalar, trafik, iklim ve hava koşulları, işsizlik, sosyal ilişkiler ve yaşanan travmalar kişilerde stresin yaşanmasına sebep olan başlıca faktörler arasında yer almaktadır.

Kendini stres altında hisseden bireyin vücudundaki hemen hemen tüm organlar yaşanan bu duruma tepki vermektedir. Stres anında kalp atım hızı, nabız, beyne giden kan ve oksijen miktarı, nefes alım verme durumu, kan şekeri gibi pek çok durumda değişiklikler gözlemlenmektedir. Dolayısıyla uzun süreli yaşanan stresin bireylerde psikolojik ya da bedensel bir çok sağlık sorununa sebep olduğu bilinmektedir.

Stresin Neden Olduğu Hastalıklar

Stresin Neden Olduğu Baş Ağrısı

stresin neden olduğu baş ağrısı
stresin neden olduğu baş ağrısı

Stres kaynaklı görülen sağlık sorunları nelerdir sorusuna verilecek ilk cevap kuşkusuz baş ağrısı yanıtıdır. Baş ağrısına ne iyi gelir diye baktığımızda en önemli sebeplerinin de yine kişinin çeşitli nedenlerle yaşadığı gerginlikler ve stresin olduğunu görmekteyiz. Özellikle gerilim tipi baş ağrılarının yaygın bir şekilde görülmesinin temel sebebi yaşanan strestir. İşyerinde ya da evde yaşanan bir gerginlikler baş ağrısı oluşmasına neden olur.

Stres altında çalışan kişilerde görülen en büyük sağlık sorunu olan baş ağrılarından kurtulmak için ise pek çok yol bulunmaktadır. Gerilim tipi baş ağrılarından kurtulmak için yapılabileceklerin en başında kaliteli bir uyku düzeni oluşturmak gelmektedir. Çünkü uyku bozukluğundan kaynaklanan stres de baş ağrısının oluşma sürecini hızlandırır. Ayrıca baş ağrılarından kurtulmanın doğal yöntemlerinin arasında ılık bir duş almak, uzun süre aç kalmayacak şekilde beslenmek, suyun faydalarından yararlanmak için bol miktarda su tüketmek, masaj yaptırmak ya da buz kompres uygulamak sıralanabilir.

Stresten Kaynaklı Migren

stresten kaynaklı migren
stresten kaynaklı migren

Aşırı kaygı, aşırı tedirginlik sonucunda oluşan yoğun stresin neden olduğu bir diğer hastalık da migrendir. Migreni tetikleyen tek faktör stres değildir. Ancak bireyin yaşadığı stresin yoğunluğu migren gibi rahatsızlıkların görülme olasılığını artırmaktadır. Migren ağrılarından doğal bir şekilde kurtulmak için yapılması gerekenler arasında stresli ortamlardan uzak durmak, sessiz ve loş ışıklandırılmış bir ortamda dinlenmek, hafif tempo yürüyüş yapmak, ortaya çıkan kusma hissini bastırması için zencefil çayı içmek yer almaktadır.

Stresin Neden Olduğu Mide Sorunları

stresin neden olduğu mide sorunları
stresin neden olduğu mide sorunları

Stresin vücutta belki de ilk etkilediği organ midedir. Peki stres mide bulantısı yapar mı?Stresli yaşam ve gergin ruh hali sonucunda bireyde ülser, gastrit, mide yanması ve mide ekşimesi gibi birçok mide sorunları görülmektedir. Strese bağlı mide sorunlarının doğal yöntemler ile tedavisi için öncelikle sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmuş olmak tavsiye edilmektedir. Muz, yoğurt, süt, kimyon ve rezene gibi mideye iyi gelen besinler düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Ayrıca papatya, nane, kekik, zencefil ve daha bir çok bitkiden mide ağrısına iyi gelen bitki çayları doğal bir şekilde yapılarak başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Stresten Kaynaklı Göz Seğirmesi

stresten kaynaklı göz seğirmesi
stresten kaynaklı göz seğirmesi

Strese bağlı olarak görülen göz seğirmesi genelde yorgunluk sonrasında ya da ağır çalışma şartlarında olan bireylerde görülen bir sağlık sorunudur. Stres tüm vücudu genel itibariyle etkileyen bir durumdur. Dolayısıyla göz kapağı kasları da yaşanan stres sonucunda farklı şekilde kasılmaktadırlar. Stres yönetiminin iyi bir şekilde yapılması göz seğirmesi gibi sağlık sorunlarının ciddi oranda azalmasına sebep olmaktadır.

Stresten Kaynaklı Diş Ağrısı

stresten kaynaklı diş ağrısı
stresten kaynaklı diş ağrısı

Yetersiz ağız bakımı, diş eti iltihabı gibi birçok farklı sebepten dolayı görülen diş ağrısı ağır stres altında çalışan ve yaşayan bireylerde de görülebilmektedir. Günümüzde strese bağlı olarak görülen diş ağrısına sebep olan sağlık sorunun adına ‘Bruksizm’ denilmektedir. Diş sıkma ya da diş gıcırdatma gibi aşırı stres sonucunda görülen bu durumlar kişide diş yapısında bozulmalara, diş eti rahatsızlıklarına, diş minesinin aşınmasına, diş kırılmalarına ve eklem & çene rahatsızlıkları gibi diş ağrılarına yol açmaktadır. Strese bağlı olarak görülen diş gıcırdatma ya da diş sıkma diğer adı ile bruksizm rahatsızlığının tedavisinde diş yapısını korumak amacıyla ilk önce uyku halinde iken alt ve üst çene kemiklerine takılarak kullanılan gece koruyucu aparatları tercih edilmektedir. Diş ağrısına ne iyi gelir diye baktığımızda bir çok çözüm yolunun da olduğunu bilmekteyiz. Ancak bunun kesin çözümü de diş hekimimizden geçmektedir. Strese bağlı ortaya çıkan diş ağrısını azaltmak için ise kişinin stresini azaltması ve bununla ilgili stres terapisi alması, tedavinin sağlıklı işleyişi için çok önemlidir.

Bunun dışında stresin neden olduğu diğer sağlık sorunları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Saçkıran, kurdeşen, egzama, zona gibi cilt hastalıkları
 • Hipertansiyon ya da aritmi (taşikardi) gibi kalp hastalıkları
 • Panik atak, depresyon, aşırı kaygı düzeyi gibi ruhsal bozukluklar
 • Ani ve aşırı bir şekilde kilo kaybı ya da kilo alımı yaşanması sonucu görülen kilo sorunları
 • Konsantrasyon ve dikkat eksikliği, odaklanma problemleri ve hafızada bulanıklık gibi sağlık sorunları
 • Beyin kanaması
 • Bel ağrısı şikayetleri
 • Astım
 • Kabızlık ya da ishal gibi bağırsak sorunları
 • Cinsel isteksizlik
 • Kısırlık
 • Vajinal enfeksiyon
 • Saç dökülmesi
 • Yaygın bir şekilde görülen üst solunum yolu hastalıkları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA