Suda Doğum Nedir, Nasıl Yapılır, Suda Doğum Faydaları

suda doğum nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir
suda doğum nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir

Suda Doğum Nedir

Son yıllarda en popüler doğum yöntemlerinden birisi de suda doğum yapmaktır. Ülkemizde de gün geçtikçe daha çok uygulanan suda doğum, hem bebek hem de anne için oldukça faydalı bir yöntemdir. Suyun dinlendirici etkisi doğum sancılarını hafifletir ve kan akışını da düzenler. Suda doğum annenin de psikolojisini rahatlatır ve kasılmaları düzenleyerek daha rahat bir doğum olmasını sağlar.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Takibi

İlk olarak Fransa’da ortaya çıkan suda doğum daha sonra uzun bir süre tekrar uygulanmamıştır. 1961 yılında İgor Tjarkovsky isimli yüzme hocasının eşine suda doğum yaptırmasıyla tekrar suda doğum denenmiştir. 1980’li yıllarda tekrar uygulanmaya başlanan suda doğum son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinde oldukça yaygındır.

Suda doğum; Annenin 32 ile 36 derece arasında ılık su dolu havuzda ya da küvette doğum eylemini gerçekleştirmesidir. Doğum için suya giren anne adayından doğum başladıktan sonra suya kan, amniotik sıvı ve idrar gibi sıvılar akacağı için suyun da devir daim olarak temiz kalması sağlanmalıdır.

Suda Doğum Nasıl Yapılır

 

suda doğum nasıl yapılır
suda doğum nasıl yapılır

Suda doğum yapmak için profesyonel bir ekibin hazır olması gereklidir. Anne adayı suda doğum yaparken doğum doktoru ve hemşiresi bulunur. Suda doğum yapmak için hamilelik sürecinin de buna izin vermesi gerekir. Her şeyin normal gittiği hamileliklerde doktorunuzun onayı ile suda doğum yapabilirsiniz. Riskli gebeliklerde, erken doğum riski taşıyan gebeliklerde suda doğum önerilmez.

Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir

Mantar ve enfeksiyon riski taşıyan gebeliklerde suda doğum yapılması tavsiye edilmez. Suda doğum için suyun sıcaklığı çok önemlidir. Su sıcaklığı 32-36 derecede ılık seviyede olmalıdır ve doğum esnasında da su sıcaklığı kontrol edilerek aynı seviyede kalması sağlanır. Suyun sıcaklığının aynı derecede olması annenin tansiyonu ve bebeğin nefes düzeni için önemlidir.

Suda doğum sırasında annenin tansiyonu takip edilir ve bebeğin de kalp atışları kontrollü olarak izlenir. Suda doğum yapıldıktan sonra bebek ve anne sudan çıkartılır, anne ve bebek için rutin kontroller yapılır. Anne normal doğum masasına alınarak kanama kontrol edilir ve kanamanın az mı çok mu olduğuna bakılır.

Doğum Sonrası Vücut Bakımı

Suda doğum esnasında asıl görev anneye düşmektedir. Doğum sırasında birçok hareketi ve işlemi kendisi gerçekleştirir, sadece doktorun yönlendirmesine uyması gerekir. Suni sancı olmadığı için annenin doğru ıkınması çok önemlidir.

Suda Doğum Faydaları

suda doğum faydaları
suda doğum faydaları

Suda doğum anne ve bebek için oldukça faydalıdır. Suyun rahatlatıcı etkisi hem anne hem de bebek için doğumu kolaylaştırır ve doğum süresini kısaltır.

  • Suyun rahim içi kan akışını hızlandırması, bebeğe oksijenin daha çok gitmesini sağlar.
  • Suyun içinde annenin stresi azalır ve rahatlar.Bu doğum esnasında bebeğe de yansır.
  • Suyun basınç kuvveti kasılmaları hızlandırır ve vajenin ağzını genişletir.
  • Anne, suyun içerisinde çok daha rahat pozisyon alabilir ve pozisyonunu değiştirebilir.
  • Bebek, anne karnında amniyon sıvısında bulunur ve doğum anında yine sıvı bir ortama çıkarak kolay ve stressiz bir geçiş sağlar.
  • Doğum sırasında oluşan sancılar suyun etkisiyle azalır.
  • Suda doğum sırasında doğum kolaylaşacağı için suni sancı verilmesine gerek duyulmaz.
  • Suda doğum yapan annenin su içindeki bütün kontrolü kendindedir. Doğumunun her anında en büyük etki kendisindedir.

Suda Doğumun Zararları

Suda doğuma pek çok aile henüz sıcak bakmamaktadır. Bunun farklı nedenleri vardır. Suda doğum için pek çok kişi bebeğin boğulabileceğini düşünür ve bu yöntemden uzak durur. Ancak suda doğum sırasında bebeğin suya teması nefesini kapatacak kadar değildir. Suda doğumun  pek çok faydasının olmasının yanı sıra bazı riskli yanları da bulunmaktadır. Suda doğum esnasında annenin dışkısının suya bulaşması ve dışkıdaki mikropların bebeğe bulaşma riski bunların en önemlilerindendir.

Suda doğum sırasında uzun süre su içinde kalan annenin ateşi yükselebilir. Doğum sırasında ateşi çıkan annenin kan akışı da yükselebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA