Sumak Faydaları Nelerdir

sumak faydaları nelerdir
sumak faydaları nelerdir

Mutfakların en lezzetli baharatlarından biri olan sumak faydaları saymakla bitmeyen baharatlar arasındadır. Latince ismi “Rhus Coriaris” olan sumak başta salatalarda olmak üzere çorba, meze ve yemeklerde kullanılmaktadır. Sıcak iklimlerde yetişen sumak, ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir.

sumak nedir
sumak nedir

Ekşi bir tadı olan sumak; Rhus isimli bitkiden elde edilir. Bitkilerin meyvesinin kurutulup öğütülmesi ile elde edilen sumak şifa deposudur. Sumak sadece ülkemiz mutfağında değil Dünya mutfağında da yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Özellikle Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde bir çok yemek ve salatalarda kullanılır. Sumak yemeklere lezzet vermesinin yanında tedavi edici özelliği ile de öne çıkar. Karın ağrısı, küçük kesik yaralar için eski tarihlerden beri kullanıldığı bilinmektedir.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Sumak Faydaları

sumak faydaları
sumak faydaları

Sumak içerdiği faydalı bileşenler ve antioksidan özler sayesinde sağlık için oldukça faydalıdır. Doğal ve temiz beslenme için yemek ve salatalarda daha çok kullanılması gereken baharatlardan biridir. Sumak faydaları arasında bağışıklığı güçlendirmesi, enfeksiyonlardan koruması, şeker ve tansiyonu dengelemesi gibi bir çok etki bulunur. Ancak sumağın faydaları daha da fazladır.

Gelin şimdi hep birlikte sumağın faydalarını tek tek açıklayalım;

Sumağın Bağışıklık Sistemine Faydası

sumağın bağışıklık sistemine faydası
sumağın bağışıklık sistemine faydası

Uzmanlara göre sumak bitkisi bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin düzenli olarak sumak tüketmesi tavsiye ediliyor. Sumağın güçlü antiseptik özelliği ile vücudu adeta bir kalkan gibi mikrop ve virüslere karşı koruduğu biliniyor.  Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda üst solunum yolu rahatsızlıkları ile mücadelede sumağın önemli etkileri  olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle soğan, limon ve sumak karışımının her gün yemeklerin yanında düzenli olarak tüketilmesi vücudunuzun antioksidan yönünden zengin olmasını sağlayacaktır.  Ayrıca sumak çayı ya da sumak suyunun da bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra anti kansorejen zengini olduğu için bir çok sağlık sorunu ile mücadelede önemli olduğu bilinmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Antioksidan Deposudur; Antioksidanlar sebzelerde baharatlarda bol miktarda bulunur. Sumak içerdiği antioksidan özler sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşır. Antioksidanlar yaşlanma etkilerini azaltarak hücreleri besler ve kalp sağlığını korur.

Enfeksiyonlara Karşı Korur; Sumakta bulunan antifungal maddesi enfeksiyonlara ve özellikle mantar enfeksiyonlarına karşı savaşır.

Mikroplarla Mücadele Eder; Sumak bitkisi anti mikrobiyal etki gösterdiği için mikroplara karşı savaşır ve vücudun güçlenmesini sağlar.

Kanserden Korur; Son yıllarda görülme sıklığı artan kansere karşı korunmak için beslenme büyük önem taşımaktadır. Antioksidan zengini sebze ve baharatların bolca tüketilmesi, sigara ve alkolden uzak durulması gerekir. Kansere karşı savaşan ve vücudun bağışıklığını güçlendiren baharatlardan birisi de sumaktır. Sumak içerdiği antioksidan özler ile bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı savaşır. Kanser hastalığında kemoterapi tedavisi gören hastaların hücrelerini korumaktadır.

Kan Şekerini Dengeler; Güçlü antioksidan özler sayesinde sumak kan şekerini dengeler. Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği baharatlardan olan sumak diyabete iyi gelir.

Östrojen Hormonu; Sumak kadın sağlığı için de oldukça faydalıdır. Kadın hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandıran sumak, adet düzensizliğine iyi gelir ve adet sancılarını azaltır.

Ateş Düşürücüdür; Alternatif sağlık uygulamalarında ateş düşürücü olarak kullanılan sumak sık sık ateşlenen kişilerde evde doğal olarak uygulanmaktadır. 1 tatlı kaşığı sumak 1 bardak suyun içinde karıştırılır ve içilir.

Kolesterolü Dengeler; Sumak içerdiği faydalı antioksidanlar ile iyi kolesterolü arttırarak kötü kolesterol seviyesini düşürür. Yüksek kolesterol rahatsızlığı yaşayan kişiler yemeklerinde ve salatalarında sumak tüketebilir.

Damar Sağlığı; Antioksidanlar hücreleri beslerken kalp ve damar sağlığını da korur. Düzenli olarak sumak tüketmek damar kasları üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Damar sertliğinden korur ve eğer varsa damar sertliği rahatsızlığının iyileşmesine yardımcı olur.

İdrar Söktürür; İdrar yollarında yanma ve iltihaplanma rahatsızlığının geçmesi için iyi gelen baharatlardan biri de sumaktır. Sumak vücuttan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve idrar söktürücü özellik gösterir.

Sumağın Diğer Faydaları

  • Göz sağlığını korur.
  • Cilt hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Eklem ağrılarını azaltır.
  • Gıda zehirlenmelerine karşı etkilidir.
  • Yüksek ateşin düşmesine yardımcı olur.
  • İshal ve kabızlığa iyi gelir.
  • Astım ve soğuk algınlığı ile savaşır.
  • Boğaz ağrılarına kısa sürede iyi gelir.
  • Diş eti problemlerine karşı oldukça etkilidir.

Sumak Zayıflatır Mı

sumak zayıflatır mı
sumak zayıflatır mı

Kilo vermek isteyenler için baharatlar en büyük yardımcılardan birisidir. Baharatların birçoğu antioksidan içerir ve sağlığı korurken, zayıflama sürecine yardımcı olur. Sumak da bu baharatlardan birisidir. Hazmı kolaylaştıran sumak, yağ yakımını hızlandırır, şişkinliği azaltır ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kan şekerini dengeleyici özelliği bulunan sumak böylece kan şekerinin ani düşmesini engelleyerek tatlı krizlerinin oluşmasına engel olur. Sumak tüm bu faydaları ile zayıflamaya yardımcı olur ve diyet yapanlar salatalarında rahatlıkla kullanarak kilo vermede etkili sonuç görebilirler.

Taze Sumak Nasıl Kullanılır

Sumak toz halinde ya da taze olarak aktarlarda ve marketlerde satılmaktadır. Ekşi tadı olduğu için genellikle salatalarda kullanılır. Sumak yalnızca salatalarda değil çorba ve dolma gibi yemeklerde de kullanılabilir. Sumak genellikle ince ve halka halka kıyılmış soğan ve maydanoz ile ciğer gibi et yemeklerinin yanında da servis edilmektedir.

Sumak Suyu Nasıl Yapılır

sumak suyu
sumak suyu

Sumak suyu hazırlamak için bir miktar sumak bitkisini ılık suya atın. 10 dakika kadar demlenmesi için bekleyin. Karışımı süzdükten sonra sumak suyunu kullanmaya hazır hale gelecektir. Bu şekilde hazırladığınız sumak suyuna bal ve sirke ilave edip tırnak dolamaları için sürebileceğiniz gibi saç tellerinin güçlenmesi için tonik olarak uygulamayı da deneyebilirsiniz. Ayrıca ılık olan sumak suyu ile düzenli olarak yapılan gargara diş ve diş eti problemlerine karşı da çok faydalıdır.

Sumak Çayı Faydaları

Sumak çayı hazırlamak için 1 su bardağı suyu kaynatın. Ocağın altını kapatıp 1 tatlı kaşığı öğütülmüş taze sumak bitkisini suyun içine atın. 7 – 8 dakika demlenmesi için bekleyin. karışımı süzün ve içine 1 çay kaşığı bal ilave ederek için. Sumak suyu içerek özellikle kışın görülen boğaz ağrılarından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Ayrıca ağız yarasına sumak suyu ile gargara yapmak da oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Sumak Zararları

Sumak faydaları ile bilinen bir baharattır. Ancak hamileler ya da emziren anneler için güvenli olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Ancak sumak cilde direkt olarak sürülmemelidir. Sumağın cilde direkt sürülmesi halinde reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir. Hamileler ve emziren anneler sumak tüketiminden uzak durmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA