Sumak Faydaları Nelerdir

sumak faydaları nelerdir
sumak faydaları nelerdir

Sumak Faydaları Nelerdir

Mutfakların en lezzetli baharatlarından biri olan sumak faydaları saymakla bitmeyen baharatlar arasındadır. Latince ismi “Rhus Coriaris” olan sumak başta salatalarda olmak üzere çorba, meze ve yemeklerde kullanılmaktadır. Sıcak iklimlerde yetişen sumak, ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir.

sumak nedir
sumak nedir

Ekşi bir tadı olan sumak; Rhus isimli bitkiden elde edilir. Bitkilerin meyvesinin kurutulup öğütülmesi ile elde edilen sumak şifa deposudur. Sumak sadece ülkemiz mutfağında değil Dünya mutfağında da sıklıkla kullanılan bir baharattır. Özellikle Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde sıklıkla yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Sumak yemeklere lezzet vermesinin yanında tedavi edici özelliği ile de öne çıkar. Karın ağrısı, küçük kesik yaralar için eski tarihlerden beri kullanıldığı bilinmektedir.

Sumak Faydaları

sumak faydaları
sumak faydaları

Sumak içerdiği faydalı bileşenler ve antioksidan özler sayesinde sağlık için oldukça faydalıdır. Doğal ve temiz beslenme için yemek ve salatalarda daha çok kullanılması gereken baharatlardan olan sumak faydaları arasında bağışıklığı güçlendirmesi, enfeksiyonlardan koruması, şeker ve tansiyonu dengelemesi bulunur. Ancak sumağın faydaları daha da fazladır. Gelin şimdi hep birlikte sumağın faydalarını tek tek açıklayalım;

İdrar Söktürür; İdrar yollarında yanma ve iltihaplanma rahatsızlığının geçmesi için iyi gelen baharatlardan biri de sumaktır. Sumak vücuttan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve idrar söktürücü özellik gösterir.

Antioksidan Deposudur; Antioksidanlar sebzelerde baharatlarda bol miktarda bulunur. Sumak içerdiği antioksidan özler sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşır. Antioksidanlar yaşlanma etkilerini azaltarak hücreleri besler ve kalp sağlığını korur.

Enfeksiyonlara Karşı Korur; Sumakta bulunan antifungal maddesi enfeksiyonlara ve özellikle mantar enfeksiyonlarına karşı savaşır.

Kan Şekerini Dengeler; Güçlü antioksidan özler sayesinde sumak kan şekerini dengeler. Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği baharatlardan olan sumak diyabete iyi gelir.

Mikroplarla Mücadele Eder; Sumak bitkisi antimikrobiyal etki gösterdiği için mikroplara karşı savaşır ve vücudun güçlenmesini sağlar.

Kanserden Korur; Son yıllarda görülme sıklığı artan kansere karşı korunmak için beslenme büyük önem taşımaktadır. Antioksidan zengini sebze ve baharatların bolca tüketilmesi, sigara ve alkolden uzak durulması gerekir. Kansere karşı savaşan ve vücudun bağışıklığını güçlendiren baharatlardan birisi de sumaktır. Sumak içerdiği antioksidan özler ile bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı savaşır. Kanser hastalığında kemoterapi tedavisi gören hastaların hücrelerini korumaktadır.

Östrojen Hormonu; Sumak kadın sağlığı için de oldukça faydalıdır. Kadın hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandıran sumak, adet düzensizliğine iyi gelir ve adet sancılarını azaltır.

Ateş Düşürücüdür; Alternatif sağlık uygulamalarında ateş düşürücü olarak kullanılan sumak sık sık ateşlenen kişilerde evde doğal olarak uygulanmaktadır. 1 tatlı kaşığı sumak 1 bardak suyun içinde karıştırılır ve içilir.

Kolesterolü Dengeler; Sumak içerdiği faydalı antioksidanlar ile iyi kolesterolü arttırarak kötü kolesterol seviyesini düşürür. Yüksek kolesterol rahatsızlığı yaşayan kişiler yemeklerinde ve salatalarında sumak tüketebilir.

Damar Sağlığı; Antioksidanlar hücreleri beslerken kalp ve damar sağlığını da korur. Düzenli olarak sumak tüketmek damar kasları üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Damar sertliğinden korur ve eğer varsa damar sertliği rahatsızlığının iyileşmesine yardımcı olur.

Sumağın Diğer Faydaları

Göz sağlığını korur.

Cilt hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandırır.

Eklem ağrılarını azaltır.

İshal ve kabızlığa iyi gelir.

Astım ve soğuk algınlığı ile savaşır.

Sumak Zayıflatır Mı

sumak zayıflatır mı
sumak zayıflatır mı

Kilo vermek isteyenler için baharatlar en büyük yardımcılardan birisidir. Baharatların birçoğu antioksidan içerir ve sağlığı korurken, zayıflama sürecine yardımcı olur. Sumak da bu baharatlardan birisidir. Hazmı kolaylaştıran sumak, şişkinliği azaltır ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kan şekerini dengeleyici özelliği bulunan sumak böylece kan şekerinin ani düşmesini engelleyerek tatlı krizlerinin oluşmasına engel olur. Sumak tüm bu faydaları ile zayıflamaya yardımcı olur ve diyet yapanlar salatalarında rahatlıkla kullanarak kilo vermede etkili sonuç görebilirler.

Sumak Nasıl Kullanılır

Sumak toz halinde aktarlarda ve marketlerde satılmaktadır. Ekşi tadı olduğu için genellikle salatalarda kullanılır. Sumak yalnızca salatalarda değil çorba ve yemekler de kullanılabilir. Sumak genellikle ince ve halka halka kıyılmış soğan ve maydonoz ile servis edilmektedir.

Sumak Zararları

Sumak faydaları ile bilinen bir baharattır. Ancak hamileler ya da emziren anneler için güvenli olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Ancak sumak cilde direkt olarak sürülmemelidir sumağın cilde direkt sürülmesi halinde reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir. Hamileler ve emziren anneler sumak tüketiminden uzak durmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here