Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar? Ne Zaman Dökülür? Bakımı Nasıl Yapılır?

süt dişleri ne zaman çıkar,ne zaman dökülür,bakımı nasıl yapılır

Bebeğin doğumundan itibaren büyük bir heyecanla beklenen durumdur diş çıkarması. Bebeğin ek gıdaya geçmesi ile birlikte aynı dönemlerde gelişen süt dişlerinin çıkması bebek için ve dolayısıyla aileler için kimi zaman zorlu bir süreç olabilmektedir. Toplamda 20 tane çıkması beklenen süt dişleri ile ilgili bilinmesi gerekenler bebeğin ağız ve diş bakımı için çok önemli yere sahiptir. Süt dişleri ne zaman çıkar? Süt dişleri ne zaman dökülür? Süt dişi çürüğü neden olur? Süt dişlerinin bakımı nasıl yapılmalıdır? Gibi soruların detaylı cevaplarına yer verilen yazımızın faydalı olmasını diliyoruz.

 Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Heyecanla beklenen süt dişleri ne zaman çıkar sorusu tüm ailelerin merak ettiği bir konudur. Süt dişleri anne karnında embriyo döneminde gelişmeye başlayan süt dişleri, bebeklerde ağız içinde 6.aydan itibaren görülmeye başlamaktadır. Ancak bebeğin genetik faktörlerine bağlı olarak bu sürenin 1,5 yaşına kadar uzadığı görülebilmektedir. Süt dişlerinin çıkma zamanı kalıtımsal özelliklere bağlı olarak kişiden kişiye değişebileceği unutulmamakla birlikte süt dişlerinin çıktığı ortalama zaman dilimleri de uzmanlar tarafından şu şekilde belirtilmektedir:

 • Alt ve üst santral kesici dişler: 6-12 ay
 • Lateral kesici dişler: 9-16 ay
 • Köpek süt dişleri: 16-23 ay
 • Azı dişi: 13-19 ay
 • Azı dişi: 22-33 ay

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür?

süt dişleri ne zaman dökülür
süt dişleri ne zaman dökülür

Bebeklikten çocukluğa geçiş sürecinde süt dişlerine veda etme vakti de gelmiş olmaktadır. Bu süreçte aileleri süt dişlerinin ne zaman çıkacağı merakının yerini süt dişleri ne zaman dökülür ve kalıcı dişler ne zaman çıkar merakı almıştır. Kalıcı dişlerin çene kemikleri içinde olgunlaşması sağlandıkça yukarıya doğru baskı yaparak ilerlerler ve böylece süt dişlerinin dökülmesi gerçekleşmektedir. Süt dişlerin dökülerek yerine kalıcı dişlerin çıkma zamanını da etkileyen genetik bazı faktörlerin olabileceği unutulmamalıdır. Kalıcı dişlerin ortalama çıkma zaman dilimleri uzmanlar tarafından şu şekilde belirtilmektedir:

 • Büyük azı: 6 yaşında
 • Santral kesici dişler: 7 yaşında
 • Lateral kesici dişler: 8 yaşında
 • Küçük azı: 9 yaşında
 • Köpek dişleri: 10 yaşında
 • Küçük azı:11 yaşında
 • Büyük azı: 12 yaş
 • Büyük azı: 17-21 yaş

Süt Dişi Çürüğü Neden Olur?

süt dişi çürüğü neden olur
süt dişi çürüğü neden olur

Süt dişi çürüğü neden olur sorusunun cevabını bilmek bebeklerde oluşabilecek diş ve diş eti sorunlarını en aza indirmek için çok önemlidir. Çocukların ağız ve diş sağlığına küçük dokunuşlar ve alınacak basit önlemler ile bu konudaki bilinç düzeyimizi artırabiliriz. Süt dişi çürükleri önlenebilir ve tedavi edilebilir enfeksiyonlardır. Ancak tedavi edilmezse veya geciktirilirse ağrı, iltihap, yetersiz beslenme ve dolayısıyla gelişim geriliği, konuşma bozuklukları gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle diş çürüğünün tedavisi geciktirilmeden yapılmalı ve çocuk 6 ayda bir diş doktoru kontrolünde olmalıdır. Şimdi gelin hep birlikte süt dişi çürüğü neden olur sorusunun cevaplarına göz atalım;

 • Gece beslenmesi: Anne sütünün faydaları herkes tarafından bilinmekte ve kabul görmektedir. Ancak gece verilen anne sütünün, süt dişi çürüklerinin oluşumuna neden olduğu uzmanlarca söylenmektedir. 18 aydan sonra özellikle gece emzirmesi ile başlayan sürecin devam etmesi süt dişlerinin çürümesine sebep olan en önemli etkendir. Gündüze kıyasla gece uyurken uzun süre tükürük salgılanamaması sebebiyle diş yüzeyinde daha uzun süre kalan anne sütü diş çürüğüne sebep olmaktadır.
 • Yetersiz fırçalama: Belli bir yaştaki çocuktan; özellikle yemeğini yemesi, ayakkabılarını giymesi gibi kişisel eylemlerini kendi kendisine yapmasını bekleyebiliriz. Ancak çocukların ince motor kas gelişiminin 8-9 yaşında tam olarak geliştiğini düşünülürse fırçalama işleminin tamamen çocuğa bırakılması yetersiz fırçalamadan kaynaklanan diş çürüklerine sebep olduğu görülmektedir. Özellikle gece fırçalamasında ebeveyn destekli olarak fırçalama yapılması tavsiye edilir. Sabah fırçalamalarının ise doğru diş fırçalamanın nasıl olacağı ile ilgili öğrendiklerini uygulama zamanı gibi düşünülerek çocuğun kontrolüne bırakılabilir.
 • Ağız inhalatörleri: Alerji ya da astım sebebiyle ağız içine uygulanan bu ilaçlar belli oranda şeker, çürük olasılığını artıran kimyasallar içerebilirler. Bu nedenle bu tarz ilaçlar kullanıldıktan sonra ağız içi mutlaka su ile çalkalanmalıdır.
 • Abur cubur tüketimi: Her çocuğun abur cubur ürünlere az ya da çok ilgi duyduğu bilinen bir gerçektir. Bu ürünlerin çocuklar tarafından tüketiminin tamamen engellenemeyeceği gerçektir. Ancak miktarı ve sıklığı kontrol edilebilir. Sağlıklı tükürük oluşumunu artıran ürünler tercih edilmelidir. Örneğin gofret yerine saf çikolata veya kuruyemiş yemesi, şeker yerine kuru meyve ya da sakız çiğnemesi yönünde teşvik edilebilir.

Süt Dişlerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

süt dişi bakımı nasıl yapılır
süt dişi bakımı nasıl yapılır

 Halk arasında yanlış bilinen doğrular arasında yer alan bir diğer konu ise süt dişlerinin bakımı hakkındadır. Süt dişleri nasıl olsa dökülecek ve yerine kalıcı dişler gelecek düşüncesi ile çok önemsenmemekte ve süt dişlerinin bakımı maalesef ihmal edilmektedir. Süt dişleri ilk görülmeye başlandığı andan itibaren bakımı yapılmalıdır. Süt dişlerinin bakımı için yapılabilecekler;

 • Anne sütü emen bebeklerin süt dişlerinin bakımını yaparken temiz bir bezden yararlanılabilir. Özellikle emzirme sürecinden sonra içme suyu ile nemlendirilen temiz bir bez ile bebeğin dişleri hafif ve nazik hareketler ile temizlenebilir.
 • Çocuklar sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce olmak üzere günde iki kez dişlerini fırçalamaları için teşvik edilmelidir.
 • 6-7 yaşına kadar özellikle gece yatmadan önceki diş fırçalamalarının yetişkin tarafından özeni bir şekilde yapılmasına dikkat edilebilir.
 • Gece fırçaladıktan sonra süt gibi besinler tüketilmemelidir.
 • Çocuğun kullandığı diş fırçasının ve diş macununun yaşına uygun özellikte ve boyutta olmasına özen gösterilmelidir.
 • Çocuk (dişlerinde herhangi bir sorun olmasa bile) 6 ayda bir rutin diş kontrolü için diş hekimine götürülmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA