Suyun Faydaları Nelerdir

suyun faydaları nelerdir
suyun faydaları nelerdir

Yaşam kaynağımız olan su, hayatımızı devam ettirebilmemiz için oksijenden sonra gerekli olan en önemli maddedir. Düzenli olarak içilen suyun vücut ve ruh sağlığına çok büyük katkıları vardır. Su içmek hem bedensel hem psikolojik ve zihinsel olan her türlü faaliyeti etkilemektedir. Uzmanlar tarafından günde en az 2-2,5 litre su tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmek için tüm iç organlar suya ihtiyaç duymaktadır. Vücudumuz ağırlıklı olarak sudan oluşmaktadır. Kasların % 75’i, beynin % 90’ı, kemiklerin % 22’si, kanın % 83’ü sudan oluşmaktadır. Tüm bu oranlar suyun genel vücut sağlığımız için ne kadar önemli olduğunun bir kanıtıdır aslında. Her gün düzenli olarak ve bol bol su içerek 2-3 hafta sonunda vücudumuzda gelişen değişimlerle suyun faydalarını fark edebiliriz. Suyun faydalarının vücudumuzda hissedilmesi için su içme alışkanlığı elde etmek yani düzenli olarak uzun bir süre uygun miktarda su içmeye özen göstermek gerekmektedir.

Su Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Suyun Faydaları

Su, vücuttaki ciddi sağlık problemlerine katkı sağladığı gibi sağlıklı ve zinde yaşamanın da çok önemli bir unsurudur. Suyun vücuttaki eksikliği birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Vücut yorgunluğu, kan depolama kanallarında bozukluk, zihinsel fonksiyonların gerilemesi, böbreklerin yeterli çalışamaması, böbreklerde taş ve kum oluşumu gibi rahatsızlıklar vücudun ihtiyaç duyduğu suya erişememesi sonucu oluşan sağlık problemlerinden bazılarıdır. Dehidrasyon yani vücut suyunun azalması çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu anlamda günlük su tüketimine dikkat etmek, su içme alışkanlığı edinmek vücut genel sağlığı açısından çok önemli katkılar sağlamak için ilk adım olacaktır. Yokluğu birçok sağlık problemine yol açan su, bol bol içildiğinde vücudumuzda hangi yararları gösterir, suyun faydaları nelerdir diye baktığımızda karşımıza çıkan sonuçlar şu şekildedir;

 • Böbreklerdeki toksinlerin atılması, böbreklerin çalışmasına katkı sunması suyun faydaları arasında yer alır.
 • Suyun faydaları olarak su, kandaki elektrolitlerin taşınmasına ve dengelenmesine yardımcı olduğu söylenmektedir.
 • Yediğimiz besinlerin sindirim sisteminde verimli bir şekilde sindirilmesi su sayesinde olur ve suyun faydaları arasında yer almaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, vücudun dinç ve diri kalmasına yaptığı katkılar suyun faydaları arasında gösterilmektedir.
 • Özellikle aç karnına içilen suyun faydaları olarak, metabolizmayı hızlandırdığı, tok tuttuğu ve böylece kilo vermeye yardımcı olduğu söylenebilir.
 • Günlük olarak düzenli içilen suyun faydalarından bir diğeri ise vücuttaki fazla yağları yakmaya yardımcı olmasıdır.
 • Suyun faydalarından bir diğeri cilt hücrelerini yenileştirdiği ve cilt güzelliğini sağladığı yönündedir.
 • Kepek, saç kırılması, saç dökülmesi gibi saç problemlerini önleme anlamında suyun faydaları çok önemli yer tutmaktadır.
 • Suyun faydaları arasında yer alan bir diğer husus ise; suyun unutkanlık, dikkat dağınıklığına karşı beyin fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olmasıdır.
 • Suyun faydaları emziren anneler için de önemli bir konudur. Su alımını artıran emziren annelerde süt üretiminin arttığı gözlenmektedir.
 • Suyun faydalarından bir diğeri ise, reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıklarını iyileştirmesidir.

Suyun faydalarını daha detaylı olarak inceleyecek olursak;

Suyun cilde faydaları: Cildin sağlıklı kalabilmesi için cilt hücrelerinin suya ihtiyacı vardır. Su cildin nemli ve yumuşak kalmasını sağlayarak elastik doku yapısını oluşturur. Kuru cildiniz varsa krem uygulamak yerine bol bol su içmek çok daha faydalıdır. Düzenli olarak su tüketildiğinde suyun cilde faydalarından bir diğeri ise cilt kırışıklığı, sedef gibi cilt rahatsızlıklarını önemli oranda önlemesi ve iyileştirmesidir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Suyun baş ağrısına ve migrene faydaları: Baş ağrısı ve migren genellikle dehidrasyona bağlı sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Avrupa’da nörolojik alanda yapılan bilimsel çalışmalarda suyun baş ağrısı ve migrene faydaları dile getirilmiştir. Bu araştırmalara göre su alımını artırarak baş ağrısı olan hastaların şikâyetlerinde önemli oranda azalma olduğu tespit edilmiştir.

Suyun sindirim sistemine faydaları: Her gün düzenli olarak içilen su, mide ve bağırsak hareketlerinin düzenini sağlayarak sindirim sistemi organlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Suyun sindirim sitemine faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için her sabah aç karnına bir bardak su içilmesi tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak tüketilen su sayesinde bağırsak hareketleri düzenlenir, metabolizma sağlıklı çalışarak hızlanır ve fazla yağların yakılmasını sağlanır. Ayrıca vücut toksinlerinin atılması ve kilo vermeyi hızlandırma etkileri ile suyun sindirim sistemine faydalarının oldukça fazla olduğu söylenmektedir.

Suyun ağız kokusuna faydaları: Ağızda oluşan istenmeyen, kötü kokuların oluşma sebeplerine bakıldığında yeterli su içilmemesinin başlıca sebepler arasında yer aldığı görülmektedir. Yeteri miktarda su içilmediğinde ağız içi bakterilerin oluşumunun önü açıldığı ve bu nedenle ağız kokusunun oluştuğu bilinmektedir. Su tüketimini artırarak ağız içi bakteriler ve gıda atıkları temizlenmiş olduğu için, suyun ağız kokusuna faydaları oldukça fazladır.

Suyun bağışıklık sistemine faydaları: Suyun faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olsa da özellikle suyun bağışıklık sistemine faydaları oldukça fazladır ve su bağışıklık sistemi için önemli bir yere sahiptir. Her gün yeterli miktarda su içilmesinin vücut direncini artırarak hastalıklara karşı mücadele etmede önemli katkılar sağladığı bilinmektedir. Suyun bağışıklık sistemine faydaları arasında hastalıklardan iyileşme sürecini hızlandırdığı da ayrıca söylenebilir.

Suyun kalp sağlığına faydaları: Suyun kap sağlığına faydaları olarak ilk sırada söylenmesi gereken kalp krizi riskini büyük oranda azaltmaya yardımcı olmasıdır. Yeterli su tüketilmemesi halinde kanın pıhtılaşması ile birlikte tansiyon dengesizlikleri yaşanabilmektedir. Yetersiz su alımı ile kanın kalp hücreleri için gerekli oksijen ve besini taşıyamaması sonucu çarpıntı, ritim bozuklukları, kalp yetersizliği gibi ciddi kalp sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle suyun kalp sağlığına faydalarından yararlanabilmek için günlük su alım miktarına dikkat edilmelidir.

Yeşil Çay Zayıflatır Mı

Günlük Su Tüketim Miktarı

günlük su tüketim miktarı ne kadar olmalı
günlük su tüketim miktarı ne kadar olmalı

Günlük su tüketim miktarı kişinin günlük aldığı kalori miktarına göre değişmektedir. Örneğin ortalama olarak bir hesapla söylemek gerekirse, her alınan 1000 kalori için 1 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca Günlük su tüketim miktarı kişinin yaşına, fiziksel hareketine, metabolizmasına göre değişmekle birlikte ortalama olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilen günlük su tüketim miktarı 2-2,5 litre olarak belirlenmiştir. Ancak özellikle sıcak havalarda aşırı terleme sonucu su kaybedenler, düzenli olarak spor yapanlar, ağır egzersiz yapanlar, ağırlıklı olarak lifli gıdalarla ve yüksek protein içerikli besinler ile beslenenler ve kusma&ishal rahatsızlıkları yaşayan kişilerin günlük su tüketim miktarını artırmaları için daha da özen göstermeleri gerekmektedir. Vücudun susuz kalıp kaldığını anlamanın en kolay yolu ise idrar rengini kontrol etmektir. İdrara rengi açık renkte ise sorun yoktur. Ancak idrar rengi normalden koyu renkte ise vücudun susuz kaldığının bir işaretidir ve günlük su tüketiminizi artırmanız gerekmektedir. Gün boyu vücudun susuz kalmaması için susamayı beklemeden su içilmelidir. Yemeklerden önce ve yemek aralarında su içilmelidir. Günlük su tüketimini artırmanın etkili yollarından biri de yanınızda sürekli olarak su bulundurun. Böylece hem ne kadar su içtiğinizi takip edecek hem de bol bol su içmiş olacaksınız.

Sonuç olarak su; tüm canlılar için yaşam kaynağıdır. Su içme isteği olmasa bile kalp sağlığı, bağışıklık sistemi, sindirim sitemi, beyin-sinir sitemi ve ruh sağlığı açısından suyun faydalarından yaralanmak için günde en az 8-10 bardak su içmeye dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA