Tahinin Faydaları Nelerdir

tahinin faydaları nelerdir
tahinin faydaları nelerdir

Tahin Nedir

Susamdan elde edilen tahin ülkemizde ve dünya mutfaklarında sıklıkla tüketilen bir besindir. Susam ezmesi olarak da bilinen tahin, pekmezle karıştırılarak kahvaltılarda tüketilir. Susamdan yapıldığı için bol yağlı olan tahini uzun süre kullanmak için buzdolabında muhafaza etmek gerekir. Tahin sadece lezzet olarak değil içerdiği faydalı vitamin ve mineraller ile de mutfağımızdan eksik etmememiz gereken bir besindir. Bakır, manganez gibi faydalı mineraller içeren tahin aynı zamanda aminoasit kaynağıdır. Omega 3 ve 6 yağ asitlerini içeren tahin bitkisel protein kaynaklarından birisidir. Tahin doymuş yağ bakımından oldukça düşüktür ve şeker oranı da çok azdır. Kalsiyum içeren tahin ayrıca B vitamini de içerir. Esansiyel yağ asitleri içeren tahin cilt ve saç sağlığı için de çok faydalıdır. Tahin susamdan elde edildiği için susamdan gelen kalorisi vardır. Ancak porsiyon kontrolü yapılarak tüketildiğinde tahin kilo aldırmaz.

Tahinin Faydaları

tahinin faydaları
tahinin faydaları

Tahin içerdiği vitamin ve mineraller ile sağlık için şifa deposu besinlerden birisidir. Bitkisel protein, kalsiyum, omega yağ asitleri içeren tahinin faydaları arasında başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere, karaciğer, böbrek, cilt ve saçlar için sağladığı faydalar bulunmaktadır.Tahinin faydalarını daha yakından görmek için yazımızı okumaya devam etmelisiniz;

Kalp Sağlığını Korur: Doymamış yağ asitleri kalp sağlığını koruyan yağ çeşididir. Tahin doymamış yağ çeşitlerinden olan omega 3 ve omega 6 içerir.  Omega 3 yağ asidi kalp sağlığını korur ve kandaki kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı tahinde yaklaşık 8 gram yağ bulunur. Tahinin içerdiği bu yağın %80’i ise doymamış yağ zincirinden meydana gelir. Bu sayede tahin kalp ve damar tıkanıklığına neden olmaz ve kötü kolesterolü yükseltmez.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Selenyum, çinko, demir ve bakır mineralleri içeren tahin, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan besinlerden birisidir. Soğuk kış günleri tüketildiğinde vücut ısısını arttıran tahin, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur. Demir ve bakır mineralleri kan hücreleri yapımına yardımcı olan minerallerdir. Ayrıca selenyum minerali vücutta antioksidan oluşumuna yardımcı olur. Antioksidanlar hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır ve serbest radikallere karşı mücadele eder.

Kemik Sağlığını Korur; Tahin kemik sağlığına iyi gelen protein ve kalsiyum minerallerini içerir. Bakır minerali içeren tahin kemik sağlığını korur ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.1 tatlı kaşığı tahinde yaklaşık 88 miligram kalsiyum bulunur. Kalsiyum, bakır ve magnezyum zengini tahin kemik erimesine karşı koruma sağlar. Düzenli olarak tahin tüketmek kadınlarda menopoz sonrası görülen kemik erimesine karşı  kemikleri güçlendirerek kemik erimesi riskini de azaltır.

Anemiye İyi Gelir; Anemiye neden olan sebeplerden birisi de demir vitamini eksikliğidir. Kansızlığa iyi gelen besinlerin tüketilmesi kan hücreleri yapımına yardımcı olur. Tahin içerdiği demir vitamini ile kan hücrelerinin artmasına yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı tahinde 2 miligram demir bulunur. Bu miktar günlük alınması gereken demir vitamininin yaklaşık %15’ini karşılar.

Kolesterolü Dengeler; Fitesterol içeren tahin aynı zamanda doymamış yağ asitlerinden olan omega 3 ve omega 6 içerir. Bu yağ asitleri kandaki kötü kolesterolü yükseltmez, fitesterol bileşeni ise kandaki kötü kolesterolün düşmesine etki eder.

Beyin Sağlığını Korur; Tahinde bulunan omega 3 ve omega 6 yağ asitleri beyin sağlığına faydalı yağlardandır. Beynin bilişsel fonksiyon sistemini destekleyen omega yağları alzheimer riskini azaltır ve hafızayı güçlendirir. Tahinde bulunan manganez sinir hücrelerini destekler.

Romatizmal Hastalıklara İyi Gelir; Bakır mineralinin sağlık için pek çok faydası vardır. Kemik ve eklemlerde görülen ağrı ve şişkinliklerin geçmesine yardımcı olur. Tahin bakır minerali içeren besinlerden birisidir kemik ve kemiklerde bulunan kolesjenin korunmasını sağlar.

Karaciğer Dostudur; Tahin karaciğerde detoks etkisi yaratan besinlerden birisidir. İçerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde karaciğeri temizler ve görevini daha iyi yapmasını sağlar.

Tahinin diğer faydaları;

  • Kasları korur.
  • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Saçları canlandırır.
  • İçerdiği E vitamini sayesinde cildi nemlendirir.

Tahini Ne Kadar Tüketmeliyiz

Tahin besin değerleri bakımından zengin bir besindir. Düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Tahin tüketimi ile ilgili merak edilenlerden birisi de; tahin ne kadar tüketilmelidir. Faydalı yağ asitleri içermesine karşın kalorisi yüksek olan tahin günde 1 tatlı kaşığı kadar tüketilebilir. Aşırı miktarda tüketilen tahin kilo alımına neden olabilir. Susam alerjisi olan bünyelerde fazla miktarda tahin tüketilmesi halinde kusma ve ishal görülebilir. Tahin tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise fazla tüketilen tahin kolon kanseri riskine neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA