Tai Chi Nedir Nasıl Yapılır

tai chi nedir nasıl yapılır
tai chi nedir nasıl yapılır

Tai Chi Nedir

tai chi nedir
tai chi nedir

Tai Chi ilk zamanlarda bir savunma sporu olarak ortaya çıksa da daha sonraları sağlık egzersizleri olarak da kullanılan içsel bir kungfu öğretisidir. Ancak bunu bir savaş sanatı olarak düşünmeyin. Tai Chi daha çok nefes, enerji, zihin koordinasyonuyla egzersiz yöntemidir. Tai Chi uyum bulma mücadelesi, dayanma gücü veren hareketler bütünüdür. Tai sözcüğü büyük anlamına, chi ise hayat enerjisi, içimizdeki güç anlamına geliyor. Tai Chi yapmak da hepimizin içinde var olan hayat enerjisini bulmasına yardımcı oluyor. Eskiden Çin’de zihin ile bedenin birbirinden ayrılamayacağına inanılırdı. Bedendeki Chi akışında bir sorun olduğunda rahatsızlık ve hastalığın meydana geldiğine inanıyorlardı. Tai Chi’nin de bu akışı yeniden sağladığı düşünülürdü. Kısacası Tai Chi ruh, zihin, beden sağlığını dengelemeyi sağlayan bir öğretidir.

Çincede mükemmel yüce güç anlamına da gelen Tai Chi, yaklaşık 4000 yıllık geçmişe sahiptir. Taş Chi, form adı verilmiş zarif hareketlerin belli bir sıra ile yapılmasından oluşur. Bu formlar her seferinde aynı sırayla yapılır. Yapılan hareketler kişide derin bir gevşeme duygusu meydana getirir. Tai Chi ayakta gerçekleştirilen sürekli hareket halinde meditasyon olarak da tanımlanabilir.

Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır

Tai Chi felsefesi Taoist felsefeye dayanır. Taocu Budist rahipler bir egzersiz ve kendini savunma biçimi olarak da Tai Chi yapıyorlarmış. Yin Yang sembolü ile de özetlenebilecek olan Tai Chi, hayatın içindeki zıtlıkları dengelemek ve bir uyum içinde yaşamayı desteklemek için uygulanır.

Tai Chi Nasıl Yapılır

tai chi nasıl yapılır
tai chi nasıl yapılır

Tai Chi’nin en önemli avantajı hemen hemen her yerde yapılabilmesidir; evde, işte, kısa molalarda, yemek aralarında..Tai Chi açık veya kapalı hemen hemen her mekanda yapılabilir. Kapalı mekanda yapılacaksa önemli olan alanın iyi havalandırılmış olmasıdır. Tai Chi yaparken üzerinizde rahat bir kıyafet olmasına dikkat edin. Açık alanda ya da kapalı bir mekanda da olsa Tai Chi’nin yalın ayakla yapılması tavsiye edilir.

Günde iki kez Tai Chi yapan kimse bir çocuğun esnekliğine, bir demircinin gücüne ve bir bilgenin ruhuna sahip olur.

Tai Chi özellikle uzak doğu toplumlarında çok yaygın bir egzersiz biçimi. Yavaş hareketli dönüş sanatına veya kung fu disiplinine benzer. Birbirini tekrar eden belirlenmiş hareketler ve derin düzenli nefes alıp verme sayesinde vücut gevşer, öfkeden, gerginlikten, kaygıdan ve korkudan arınır. Hareket ederken zihnimiz sadece bu hareketlere ve nefes almaya odaklanır. Bu odaklanma ile de zihin boşalır, zihin durulduğunda da beden sakinleşir ve gevşer.

Tai Chi Yapmanın Faydaları Nelerdir

Tai Chi hareketleri ile beden ve zihin uyum içinde hareket eder. Doğayla, çevreyle denge ve uyum içinde hareket etmeye yardımcı olur. Tai Chi bedendeki enerji akışını düzenleyerek stresten ve hareketsizlikten meydana gelen birçok rahatsızlığa iyi gelir.

Tai Chi hareketleri ayakta ve genelde gövde kasları kullanılarak yapılır. Bu hareketler sayesinde de kan akışı artar, kalp ve dolaşım sistemi iyileşir. Hareketler yapılırken kullanılan nefes alıp verme ile akciğerlerin kapasitesi artar, hücrelere daha fazla oksijen gider. Tai Chi iskelet sistemi ve esnekliğe de iyi gelir. Bağ dokularını ve tendonları güçlendirir. Eklemleri güçlendirir ve onlara daha fazla sıvı akmasını sağlar. Tai Chi’nin osteoporozdan (kemik erimesi) koruduğu da bilinmektedir. Dengeyi sağlamada faydalı olduğu gibi Tai Chi düşüp yaralanmalara karşı da koruyucudur.  Tai Chi’nin yaşlanmayı geciktirdiği ve ömrü uzattığı birçok araştırma göstermiştir.

Bedeni kontrol etme, çevre farkındalığı kazanmada Tai Chi’nin önemli katkıları vardır. Tai Chi hareketleri ile beden rahatlar, doğru nefes almayı öğrenir. Yaşama pozitif bakmayı öğretir, strese karşı etkilidir. Tai Chi dikkat eksikliği olanlar ve uykusuzluk problemi yaşayanlar için de faydalıdır.

Popülaritesi her geçen gün daha da artan Tai Chi, sağlıklı yaşamak isteyenlerin önemli tercihi olmaya başlamıştır. Siz de stresten uzak ve hayatı akışına bırakmak isteyenlerden iseniz belki de Tai Chi’ye başlamanın tam da zamanıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA