Tanrıların Babası Zeus Kimdir?

tanrıların babası zeus kimdir
tanrıların babası zeus kimdir

Zeus Kimdir?

zeus kimdir
zeus kimdir

Tanrıların babası unvanına sahip olan Zeus’un diğer adı Jüpiter olarak bilinmektedir. Zeus, bilinenin aksine dünyayı yaratan bir tanrı değildir. Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Zeus 3. Kuşaktan bir tanrıdır.

Adaletin koruyucusu olarak da bilinen Zeus mitoslarda çapkın ve zevklerine düşkün olarak betimlenmiştir. İyiliğin ve kötülüğün dağıtışı olduğu bilinen Zeus kaderi tayin etmektedir.

Tanrılar arasında gücü ile bilinen Zeus’un 2 kardeşi daha vardır. Birbirleri ile iyi geçinemedikleri bilinen bu kardeşler Posedion ve Hadestir. Heykellerde yoğun olarak işlenen Zeus’un belirgin fiziksel özellikleri mevcuttur. Üç kardeş ile anlaşamadıkları için birbirlerini görmeyecekleri yerlere hükmetmişlerdir. Posedion deniz tanrısıdır ve denizlere hükmetmiştir. Hades ise yer altı tanrısıdır ve yer altına hükmetmiştir. Son olarak Zeus ise yeryüzünün tanrısıdır. Bu üç kardeş aralarında yaptıkları anlaşma ile hükmedecekleri yerleri seçmiştir.

 Zeusun Doğumu

zeusun doğumu
zeusun doğumu

Doğa olaylarına hükmedebilen Zeus’ un babası Kronos annesi ise Rhea’dır. Zeus’un babası Kronos kendisi gibi tanrı olan babası Uranos’u öldürüp tanrı olmuştur. Babasının kaderini yaşamak istemeyen Kronos doğan çocuklarını yutan tanrı olarak bilinmektedir. Ancak eşi Rheia bu duruma bir son vermek ister. Rhea’nın Zeus’u doğurmak için Girit adasına kaçtığı ve doğumu mağarada gerçekleştirdiği bilinmektedir. Birçok mitosa konu olan bu olay çömleklerin üzerine betimlenmiştir.

Antik kaynaklarda Zeus’un doğduğu mağara ile ilgili birçok bilgi yer almaktadır. Halkın Girit’te bulunan bu mağarada her yıl Zeus için dua ettiği bilinmektedir. Rhea doğumunu saklamak için Kronası kandırmış ve kundağa sarılı bir taşı ona vermiştir. Kronos ise kundağı açmadan bebeği yok ettiğini düşünmüştür. İda dağında gerçekleşen bu doğum ardından Rhea Zeus’u terk etmek zorunda kalmıştır. Hayatının büyük bir bölümünü ida dağında geçiren Zeusu ise Gaia yetiştirmiştir. Olgunluk çağına gelince artık mağaradan ayrılması gerektiğini anlayan Zeus’un babası ile savaşı bu süreçte başlamıştır.

 Zeus’un Tanrıların Kralı Oluşu

zeusun tanrıların kralı oluşu
zeusun tanrıların kralı oluşu

Olgunluk çağına gelen Zeus mağaradan ayrılarak babası ile savaşmaya hazırlanmaya başlamıştır. Tanrı olarak kabul edilmesi için babasını ortadan kaldırması gerektiğini bilen Zeus zekice düşünerek karar vermiştir. Kendine yandaş toplayarak zekice bir planla Kronos’u alt etmeyi başarır. Bunlar sonra geride kalan ise yeryüzüne nasıl hükmedeceğidir. 3 kardeş olduklarından yer yüzüne hükmedecek tanrıya karar verilmesinin zor olduğunu bilen Zeus kardeşlerini de alt etmeyi başarmıştır. Yaptığı zekice plan sayesinde yeryüzüne hükmetmeye başlayan Zeus tanrıların babası olarak anılmaya başlamıştır.

Birçok mitosta yaptığı çapkınlıklar ile bilinen Zeus ölümlü olarak dünyada birçok kadını kandırmış ve çocuk sahibi olmuştur. Kutsal evliliğini Hera ile yaptığı bilinen Zeus’un en büyük özelliği yağmur yağdırması, fırtınalar koparması ve şimşek çaktırmasıdır.

 Zeus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

zeus hakkında bilgiler
zeus hakkında bilgiler
 • Kronos ve Rhea’nın oğludur.
 • Tanrıların babası unvanı ile tanınmaktadır.
 • Yeryüzünde yaşanan doğal olaylarına hükmetmektedir.
 • Yağmur, şimşek ve gök gürültüsü Zeus’un isteği ile oluşmaktadır.
 • Hades ve Posedion adında iki kardeşi daha vardır.
 • Zeus’un tapılımı uzun bir süre boyunca meşe ağacı altında yapılmıştır.
 • Kutsal evliliğini Hera ile gerçekleştirmiş olmasına rağmen eşini birçok kez aldatan bir tanrıdır.
 • Roma mitolojisinde Jüpiter olarak bilinmektedir.
 • Doğumu Girit adasındaki İda dağında gerçekleşmiştir.
 • Babasını alt ettikten sonra kardeşlerini babasının midesinden çıkarmıştır.
 • Babasının karnından çıkardığı kardeşleri Posedion ve Hades’tir.
 • Uzun kıvırcık saçlı, uzun boylu, gri sakallı ve kaslı olarak tasvir edilmiştir.
 • Kutsal evliliği gerçekleştirdiği Hera aynı zamanda kız kardeşidir.
 • Hera ile evlenmeden önce iki kez daha evlenmiştir.
 • Athena Zeus’un en sevdiği çocuğu olarak bilinmektedir.
 • Kutsal hayvanının kartal olduğu bilinmektedir.
 • Zeus’un egemenlik tahtının bulunduğu yer Olympos’tur.

Zeus’un Tasvir Edilmesi

zeusun tasviri
zeusun tasviri

Heykellerde yoğun olarak görünen ve belirgin özellikleri ile tanrılardan kolayca ayırt edilebilen bir tanrıdır. Tasvir edilen heykellerde genellikle olgun, bilge bir duruşa sahip olarak betimlenmiştir. Ayrıca geniş alın, ciddi bir yüz ifadesine kıvırcık saçlı, uzun boylu ve kaslı olarak betimlenir. Çift ağızlı baltalar Zeus’un en büyük simgesidir. Kutsal alanda Zeus adına yapılan ilk tapınak Dor mimarisi ile yapılmıştır. Bu tapınak erken klasik dönemin en önemli yapılarından biridir. Zeus’a adanmış tapınaklardan hiç şüphesiz en önemlisi Atina’da bulunan Olympos Zeus Tapınağı’dır. Yapımı MÖ 2.yy’da başlanan tapınak MÖ 6.yy’da bitirilerek inşaası 400 yıl sürmüştür. Savaşlar ve işgaller sonucunda günümüzde tapınağın çok az bir bölümü geriye kalmıştır. Ülkemizde özellikle Ege Bölgesi’nde İzmir ve Muğla çevresinde Zeus’a adanmış bir çok tapınak eserlerinden kalıntılar bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA