Taşikardi Nedir Belirtileri Tedavisi

taşikardi nedir, çeşitleri, belirtileri, tedavisi
taşikardi nedir, çeşitleri, belirtileri, tedavisi

Taşikardi

Kalp atışlarının normal atması gerekenden daha hızlı atması olarak bilinen taşikardi rahatsızlığı kalbin çok fazla çalışıp kalp kaslarının yorulmasına neden olur. Yetişkin bir bireyde ortalama 60 ve 100 arasında atan kalp, 100 atımdan fazla attığında kalbin yorulmasına neden olur ve kontrol altına alınmaması durumunda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kalp ritminin normalden fazla atması ile kan pompalanması da verimsizleşir. Kan pompalanması verimsizleşmesi de kalbe daha az miktarda kan ve oksijen ulaşmasına neden olur. Kan ve oksijenin kalbe az miktarda ulaşması ise kalp kaslarının normalden daha fazla çalışmasına neden olur ve kalp yorgun düşer. Kalp kaslarının uzun süre fazla çalışması ilerleyen zamanlarda kalp yetmezliğine neden olabilir. Taşikardi rahatsızlığı tek başına bir hastalık değildir. Ancak taşikardinin etkileri ile kalp hastalığı meydana gelebilir.

İnsan vücudunun en temel organlarından biri kalptir ve kalp sağlığı da çok önemlidir. Özellikle kalp ritminin düzenli bir şekilde olması kalbin sağlıklı çalıştığının göstergesidir. Kalp ritim bozukluğunun tıp dilindeki ismi olan Taşikardi (Aritmi) nedir, taşikardi nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili merak edilen tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Taşikardi Nedir

taşikardi nedir
taşikardi nedir

Kalp ritminin belli bir hızı vardır. Kalbin dinlenme halindeyken bile normalden daha hızlı atması sonucu oluşan ritim bozukluğu sorununa taşikardi adı verilmektedir. Kalp atım ritmi elektrik sinyalleri ile ölçülmektedir. Normal şartlar altında kalp atım hızı dakikada 60 ile 100 arasında olmalıdır. Kalp atım hızının dakikada 110’dan fazla olması taşikardi, 60’dan az olması ise bradikardi olarak adlandırılmaktadır ve her iki durum da bir sağlık sorunudur.

Taşikardi sorunu olan bireylerin kalplerinin alt ve üst bölümleri normalden daha çok hızda çalışır. Hızlı attığı için kanı etkili bir şekilde pompalayamaz ve vücudun kan akışı bozulur. Ayrıca hızlı atan kalp kasları da daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Taşikardi olarak adlandırılan bu durum tedavi edilmediğinde ise kalp hücrelerinin ölmesine ve kalp krizine sebep olur.

Taşikardi Çeşitleri

Atriyal fibrilasyon: Kalbin üst bölümünde bulunan kalp kulakçığı olarak adlandırılan artiyumdaki düzensiz elektriksel uyarılardan dolayı görülmektedir. Çarpıntının hızlı olması kalp kulakçığında zayıf kasılmaların olmasına da neden olmaktadır.

Supraventriküler taşikardi: Supraventriküler taşikardi çeşidinin sebebi doğuştan kalbin iç kısımlarının farklı devrelere sahip olmasıdır. Kan akış hızının ciddi oranda azaldığı görülmektedir.

Ventriküler taşikardi: Kalp odacıklarında elektriksel sinyallerin anormal derecede olmasından kaynaklanmaktadır. Nabzın hızlanması sonucunda vücudun kan akış hızı azalır ve yeterli kan iletimi sağlanamaz. Kalp krizi öncesi veya sonrasında görülebilmektedir.

Sinüs taşikardisi: Sinüs taşikardi çeşidinde normal seviyeden çok daha hızlı kalp atım hızı görülmektedir. Özellikle bol bol kafein tüketen kişilerde, kaygı ve stres seviyesi yüksek olan kişilerde daha yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Sinüs düğümleri ve sinir sinyalleri ile ilgili sorunlar da sinüs taşikardinin oluşmasına neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Taşikardi Belirtileri Nelerdir

taşikardi belirtileri
taşikardi belirtileri

Taşikardi belirtileri her kişide aynı şekilde görülmemekle birlikte sıklıkla rastlanan bazı belirtiler vardır. Kalbin normal ritminden daha fazla çalışması kan pompalanmasını verimsizleştirir ve bu nedenle başta kalp olmak üzere bazı organlar oksijensiz kalabilir. Organların yeterli miktarda oksijen alamaması durumunda bazı semptomlar meydana gelir. Taşikardi belirtileri; hızlı nabız artması, baş dönmesi, halsizlik, göğüs ağrısı, göğüste daralma, kalp çarpıntısı ve nefes daralmasıdır.

Göğüs Ağrısı; Göğüs ağrısının çeşitli nedenleri vardır. Taşikardi rahatsızlığı belirtileri arasında da göğüs ağrısı bulunur. Kalp kaslarının yeterli miktarda kana ulaşamaması durumunda göğüste ve göğüs kafesinde ağrıları meydana gelebilir. Göğüs ağrısı ile birlikte göğüste sıkışma ve daralma hissi de görülebilir.

Dalgınlık Hali; Kalbin normalden daha fazla atması nedeniyle kan ve oksijeninin yeterli olarak pompalanamaması sadece kalbi değil vücudun tümünü etkileyebilir. Organların ve kasların yeterli miktarda oksijen ihtiyacının karşılanmaması dalgınlık, yorgunluk ve bitkinliği de beraberinde getirir.

Hızlı Nabız Atışı; Kalbin hızlı şekilde atması dolaylı olarak nabız atımını da etkiler. Nabız atışları da normal düzeyin üzerinde artarak göğüste çarpıntı hissedilmesini tetikler.

Düşük Tansiyon; Kan basıncının düşmesi taşikardi belirtileri arasındadır. Düşük tansiyon ise kan basıncının düşmesinden kaynaklanır.

Baş Dönmesi; Kalp atışlarının olması gerekenden daha hızlı atması, kalp kaslarının da daha çok çalışmasına neden olur ve bu durumda kalp kası daha fazla yorulur. Yorulan kalp kası nedeniyle kan ve oksijen aktarımı da verimli şekilde yapılamaz. Bu durum baş dönmesi ve halsizlik şikayetlerinin de görülmesine neden olur.

Çarpıntı; Kalbin hızla atması nabız artışına da neden olur. Kalp artışı ve nabız artışı nedeniyle çarpıntı belirtisi görülebilir.

Taşikardi Nedenleri

taşikardi neden olur
taşikardi neden olur

Taşikardinin farklı nedenleri ve risk faktörleri vardır. Bir rahatsızlığa bağlı olarak gerçekleşmeyen taşikardi, bazı risk faktörleri nedeniyle de oluşabilir. Taşikardi nedenleri arasında kullanılan ilaçların yan etkileri, ağır spor egzersizleri, stres ve yorgunluk vardır.

Kişiyi yoran ağır egzersizler sırasında kalbi, kan ve oksijene ihtiyacı artar ve bunu karşılamak için kalp kası normalden daha fazla çalışır. Bu nedenle kalp atışları da normalden daha fazla hızlanır taşikardiye neden olur. 

Kansızlık; Kan hücrelerinin az olması nedeniyle bazı kişilerde kalp atışları normalden daha yüksektir. Kalbin ihtiyacı olan kanın yeterince pompalanamaması taşikardi rahatsızlığına neden olur ve farklı kalp rahatsızlıklarına da neden olabilir.

Kalıtsal Kalp Hastalığı; Doğuştan gelen kalp rahatsızlıkların taşikardi riskini arttırdığı bilinmektedir.

Taşikardi rahatsızlığına yakalanma riski neden olan bazı faktörler vardır. Örneğin obezite olan bir bireyin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski normal kiloda olan bir bireye göre daha fazladır. Taşikardiye neden olan risklerden birisi de ileri yaştır. 60 yaş ve üzeri kişilerin taşikardiye yakalanma riski daha yüksektir. Genetik yatkınlık, şeker, tansiyon ve kolesterol hastalarının da taşikardi riski vardır.

Taşikardinin Diğer Nedenleri; 

Stres

Depresyon

Alkol tüketimi

Uyuşturucu kullanımı

Sağlıksız ve düzensiz beslenme

Taşikardi Tedavisi, Nasıl Geçer

taşikardi tedavisi, nasıl geçer
taşikardi tedavisi, nasıl geçer

Taşikardi teşhisi için EKG, elektro fizyolojik test, holter monitör, ekokardiyam, stres testi gibi kalp sağlığının durumunu tespit etmek için çeşitli test ve uygulamalar yapılır. Bunun yanı sıra kapsamlı bir fiziki muayene sonrasında uzman bir doktor tarafından kişiye özel en uygun tedavi yöntemi uygulanır.

Tedavinin başlangıç aşamasına hastalığa sebep olan etkenler araştırılır ve kalp atım hızının normal seviyeye çekilmesi amaçlanır. Kalp atım hızını yavaşlatmak için ilaç tedavisinin yanı sıra çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Kalp atımını yavaşlatmak için;

  • Vagal manevralar: Bu yöntem ile çeşitli hareketler ve öksürme tipi egzersizler yapılarak kalp atışının yavaşlatılması amaçlanır.
  • İlaç tedavisi: Uzman doktor tarafından kalp ritmini düzenleyecek etkisi olan beta bloker ve kalsiyum kanal bloker ilaçları verilebilir.
  • Kardiyoversiyon: Kalp şoku olarak bilinen bu yöntem ile kalbe elektriksel uyarılar verilerek kalp ritminin düzene girmesi hedeflenir.
  • Kalp pili: Cilt altına implant edilen bu cihaz sayesinde kalbin hızlı çarpması engellenmektedir.
  • Cerrahi tedavi: Taşikardi nedenlerinin pek çok faktörü tetiklediği durumlarda uzman cerrah tarafından açık kalp ameliyatı yapılması gerekli olabilir.

Taşikardi tedavi edilmediğinde tehlikeli ve ölümcül bir hastalık haline gelebilir. Tedavisi olan bu hastalığın ihmal edilmemesi, ciddiye alınması ve kişinin en kısa sürede uzman doktor tarafından tedavi edilmesi şarttır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA