Tatil Sonrası Sendromundan Kurtulmanın Yolları

tatil sonrası sendromundan kurtulmanın yolları
tatil sonrası sendromundan kurtulmanın yolları

Tatil Sendromu

Koca bir yıl çalıştınız, yoğun stresli toplantılar geçirdiniz, şehir hayatının o bitmek bilmeyen koşuşturmasını yaşadınız ve artık iyi bir tatili hak ettiniz.  Ama o da ne, güzel  keyifli bir tatil yaptığınız halde, tatil dönüşünde kendinizi yorgun, iştahsız ve bitkin hissediyorsanız Tatil Sonrası Sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. Bu yazımızda  tatil dönüşü sendromunu daha kolay atlatmak ve yapılması gerekenleri aktarmaya çalıştık. Keyifli okumalar dileriz..

Uzun tatil dönüşlerinden sonra iş hayatına ve günlük rutin işlere adapte olmak kolay değildir. Tatil sona erdiğinde iş  hayatına ve günlük  işlere dönme zamanı geldiğinde hüzünlü bir ruh hali yaşarız çoğu zaman. Tatil dönüşü adaptasyon depresyonu ya da tatil sonrası sendromu denilen bu durum tatilde biriktirilen enerjinin bir anda yok olmasına neden olabilir. İşte bu dönemi daha rahat atlatmak ve tatil sonrası sendromu yaşamamak için küçük planlamalar yapmanız yeterli olacaktır.

İnsanlar normalde yapamadıkları birçok aktiviteyi tatil dönemlerinde yaparak yaşamlarında bir değişim gerçekleştirirler. İşi ve okuluyla ilgili sorunlar yaşayanlar bu tatil dönemlerinde ortamlarından uzaklaştıkları için sorunlarını kısa süreliğine de olsa unuturlar. Ancak tatil dönüşlerinden sonra sıkıldıkları aynı ortamlara geri dönmek, çok zor gelmektedir. Uzmanlar tatil dönüşlerinde iş yaşamına adapte olmanın zaman aldığı görüşündeler. Üstelik bu adaptasyon sürecinin uzaması kişinin iş motivasyonuna da  olumsuz etki etmektedir. Yapılan araştırmalara göre tatilden dönen kişilerin yaklaşık %50’si kendisini iyi hissetmediğini ifade ediyor.

Tatil Sonrası Sendromu Belirtileri Neler

tatil sonrası sendromu belirtileri neler
tatil sonrası sendromu belirtileri neler

Tatil sonrası günlük rutin yaşama uyum sağlama sürecinde kişilerde baş ağrısı, halsizlik, sindirim sistemi bozuklukları, sabahları yorgun uyanma, odaklanma sorunu, iştahsızlık ve tahammülsüzlük gibi sorunlar görülebiliyor. Tatil sonrası sendromu; işini ve iş ortamını sevemeyen, iş arkadaşları ile sorunları olan,  kaygılı ve depresyona yatkın  kişilerde daha çok görülüyor. Ancak bu durumun istisnası olan bir grup var ki onları “işkolik” olarak nitelemek mümkün. Bu kişilerde iş, başarı ve hırs hayatlarında her zaman önemli bir yere sahip olduğu için tatil dönüşlerinde sorunsuzca iş yaşamlarına adapte olabiliyorlar. Kendilerini rahat ve mutlu hissettikleri bir ortama döndükleri için sanki hiç ara vermemiş gibi işlerine ilk günden devam edebiliyorlar.

Tatil Köyleri, Tatil Sonrası Sendromunu  Arttırıyor

Tatil sendromunun  yaşanmasının bir nedeninin de tatil döneminde her şey  dahil sistemiyle hizmet veren tatil köyü seçeneğininde etkisinin olduğu söylenebilir. Her şey dahil tam pansiyon tatillerde  elini sıcak sudan soğuk suya sokmadan, deniz, kum güneş, eğlence anlayışıyla yapılan bir tatil sonrasında kişide sersemletici bir etki yaratabiliyor. Tüm günü denizde ya da havuz başında geçirmek, bolca eğlence ve tek düşüncenizin ne yiyeceğinizi düşündüğünüz  bu muhteşem tatil günlerinin sona ermesinden sonra kişinin günlük işlerine yeniden adapte olması kolay olamayabiliyor.

Tatil Sendromundan Çocuklar da Etkileniyor

Çocuklar tatil boyunca anne ve babalarıyla tüm gün beraber olmanın verdiği huzuru ve eğlenceyi bırakmak istemeyebilir. Tatilin bitmesi çocukları da etkileyecek, aynı aktiviteyi aynı beraberliği tatil dönüşünden sonra da arayacaklardır. Tatil sonrası çocukların eve kapanmasını beklemek haksızlık olur.  Çocuklar için sosyal ortamlar yaratmakta fayda vardır. Yaz okulları, spor okulları ya da sanatsal çalışmalar yapabilecekleri etkinlik merkezleri çocukların yönlendirilebileceği yerlerdir. Tatilden döner dönmez çocuklardan ders çalışmasını, test çözmesini beklemek de yanlış olur. Yetişkinlerin dahi sorunlar yaşadığı tatil sonrası dönemlerde çocukların da etkilenebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Tatil Sonrası Sendromu Atlatmak İçin Öneriler

tatil sonrası sendromu atlatmak için öneriler
tatil sonrası sendromu atlatmak için öneriler

Tatilden 1 Gün Önce Dönün ; Tatilden döner dönmez hemen işe başlamak, işe adapte olmayı zorlaştırır. Tatilden dönüşünüzü bir gün önceye almanız ve kendinize biraz vakit ayırmanız size işe adapte olmanızda yardımcı olabilir. Dönüş sonrası biraz kendinize gelip yol yorgunluğunu üzerinizden atmanız bile günlük alışkanlıklarınıza yeninden adapte olmanız açısından faydalı olacaktır.

Egzersizler Yapın ;  Akşamları hafif tempoda yürüyüşler yapın. Yürüyüş yapmak hem hareketsiz kalmanızı engeller hem de kafanızın içinde sizi sendroma sürükleyen kasvetten uzaklaşmanızı sağlar.

Sosyal Yaşamınızı Arttın : Tatil dönüşlerinde tatil bitti artık ev ve iş arasında bir yaşam yeniden başladı gibi düşüncelere girmeyin. Dostlarınız ve sevdiklerinizle zaman geçirin. Hobilerinize zaman ayırın.

Kendinize Süre Tanıyın : Tatil dönüşlerinde hemen ev işlerinize gömülmek tatilde toplandığınız enerjinin bitmesine neden olabilir. Biriken işlerinizi yavaş yavaş yapmaya çalışın

İşinizi  Sevin : Maalesef günümüzde çok az bir kesim işini severek yapıyor. İşinizi sevmiyorsanız ya da iş ortamınız size mutluluk vermiyorsa tatil dönüşlerinizde daha fazla zorlanabilirsiniz. Bunu kendinize yapmayın ve işinizi sevmeye çalışın.

İşverenler Anlayışı Davranmalı

İşverenler  uzun tatil dönüşlerinde çalışanların işe olan adaptasyonunu kolaylaştırmak adına daha anlayışlı davranabilirler. İşverenler ya da yöneticiler çalışanlarına tatilden dönüşlerinde yaşanabilecek 15-20 dakikalık gecikmelere bir süreliğine göz yumabilirler. Çalışanların yeni projeler üretmesi adına daha çok fırsat ve olanak sağlayarak motivasyonlarını arttırarak işe olan uyumu kolaylaştırabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA