Tatlı Badem Yağı Faydaları Ne İçin Kullanılır

tatlı badem yağı faydaları, ne için kullanılır
tatlı badem yağı faydaları, ne için kullanılır

Mucizevi besinlerden olan badem çiğ tüketildiğinde sağlığımız ve vücudumuz için oldukça faydalıdır. Bademden elde edilen yağ da aynı şekilde sağlığımız ve cildimiz için faydalıdır. Badem yağı olarak piyasada satılan badem yağı tatlı badem yağıdır. Tatlı badem yağı badem çekirdeklerinin işlenerek damıtılmasıyla elde edilen yağdır ve E vitamini zengini olduğu için özellikle cilt ve saç bakımı için oldukça faydalıdır. Tatlı badem yağının kozmetik sektöründe kullanımı oldukça yaygındır. Cilt ve saç bakımının yanında, dinlendirici masaj yağı olarak da kullanılır

Badem Yağı Tatlı Badem Yağı Faydaları

E vitamini zengini  olan badem yağı özellikle kuru ciltlerin kurtarıcısıdır. Cildi nemlendirir ve daha sağlıklı görünmesine yardım ederek cildi besler. Cilt yıldan yıla nemini kaybeder, kuruluk ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Badem yağını düzenli olarak kullanmak cilde kaybettiği nemi kazandırır ve ince kırışıkların azalmasını sağlar.

badem yağı tatlı badem yağı faydaları
badem yağı tatlı badem yağı faydaları

Tatlı badem yağı E vitamini zengini olmasının yanında cildi nemlendirirken ph dengesini de korur. Böylece daha canlı ve parlak bir cildin oluşmasını sağlar.

Tatlı Badem Yağının Cilde Faydaları; E vitamini içeren yağlar cildin ihtiyacı olan nemi kazanmasını sağlar ve cildi besler. Badem yağı da E vitaminin bol miktarda bulunduğu yağların en başındadır. E vitamini içeren tatlı badem yağı cildi besler, kuru ciltlerin nem kazanmasını sağlar. Egzamadan dolayı kuru olan ciltleri besler. Tatlı badem yağı bugün kozmetik sektöründe krem ve serum gibi bakım ürünlerinde kullanılır. Birçok sabun tatlı badem yağı içerir. Sabunların içinde tatlı badem yağının kullanılmasının temel nedeni E vitamini içermesi ve cilde yumuşaklık vermesidir.

Akne ve sivilce sorunu olan ciltlerde tatlı badem yağı kullanılmamalıdır. Çünkü cilt tarafından hızlıca emilen tatlı badem yağı, yağlı gözenekleri tıkayarak sivilce oluşmasını tetikleyebilir.

Tatlı Badem Yağı Kirpik Uzatmaya Yardımcıdır; Kaşların daha gür çıkması ve kirpiklerin uzaması için evde doğal ürünlerle bakım yapabilirsiniz. Evet piyasada kirpik uzatmak için kozmetik ürünler mevcut ancak hem yüksek ücretli olmaları hem de yan etkilerinin bulunması risk taşımaktadır. Evde doğal malzemeler ile kirpik bakımı yapmak bu anlamda çok önemlidir. Ancak tatlı badem yağı kirpikleri E vitamini ile besleyerek uzamasına yardımcı olur ve yan etki içermez. Kirpiklerinize tatlı badem yağı uygulamak için eski bir kirpik fırçası ya da pamuk yardımı ile tatlı badem yağını kirpiklerinize sürün. Her gece yatmadan önce düzenli olarak kirpiklerinize tatlı badem yağı sürmek kirpiklerinizin uzamasını ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Göz Altı Morlukları İçin Tatlı Badem Yağı; Göz altı morlukları birçok kişinin sorunudur ve bunun farklı nedenleri vardır. Uykusuzluk, sağlıksız beslenme, cilt hastalıkları ve yapısal özellikler göz altı morluklarının oluşmasına neden olan sebeplerdendir. Ancak göz altında oluşan morlukları tatlı badem yağı kullanarak azaltabilirsiniz. Geceleri yatmadan önce parmak uçlarınıza birkaç damla tatlı badem yağı dökün ve göz altınıza nazik tampon hareketlerle uygulayın. Düzenli olarak kullandığınızda göz altı morluklarının azaldığını göreceksiniz. Ayrıca göz altı torbalarına kesin çözüm konusunda daha detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Tatlı Badem Yağı Cilt Temizliği İçin Faydaları; Tatlı badem yağını cilt temizliği için de kullanabilirsiniz. Böylelikle hem cildinizi hava kirliği, ter ve toz gibi cilde zarar veren maddelerden arındırmış olursunuz, hem de tatlı badem yağı ile cildinizi beslersiniz. Bunun için 1 çay kaşığı şeker ile 1 yemek kaşığı tatlı badem yağını karıştırın ve cildinize aşağıdan yukarı dairesel hareketlerle sürün. Bu karışım cildinizde peeling etkisi yapacaktır. Daha sonra yüzünüzü durulayabilirsiniz. Ayrıca cilt temizliği konusunda daha detaylı bilgiler için tıklayınız.

Tatlı Badem Yağı Göz Çevresi İçin Kullanımı; Göz çevresi cildimizde en hassas ve ince derinin olduğu bölgedir. Üstelik göz çevresi kasımız da hareketli olduğu için ince çizgilerin daha erken oluştuğu bir bölgedir. Göz çevresinde kan dolaşımını arttırmak, göz çevresi kuruluğunu gidermek için tampon hareketlerle tatlı badem yağı uygulayabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı Ne İçin Kullanılır

Tatlı badem yağını cildiniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Badem yağını yüzümüz, bacaklarınız, tırnaklarınız, kaş ve kirpikleriniz, elleriniz ve ayak topuk çatlaklarınız için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Vücudunuza badem yağı ile masaj yaparak kan dolaşımı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca badem yağı cildinizi besler, nem kazanmasını sağlar.

Özellikle el tırnakları çok çabuk kırılanlar tatlı badem yağı ile masaj yaparak tırnaklarını güçlendirebilirler. Düzenli olarak kullanılması durumunda tırnakların daha güçlü ve sağlıklı olması sağlanır.

Badem Yağı Yüze Faydaları 

Badem yağının en çok kullanıldığı bölgelerden birisi de yüzümüzdür. Yüzümüzün neme ihtiyaç duyması, dış etkenlerden daha çok zarar görmesi kuşkusuz daha fazla bakımı gerektirir. Tatlı badem yağı yüz için oldukça faydalıdır. Badem yağı yüzümüze ihtiyacı olduğu nemi verir. Badem yağının yüz için diğer faydaları; 

  • Yüzün ph dengesini sağlar.
  • Cildi besler ve nem kazandırır.
  • Egzama ve sedef gibi hastalıklara iyi gelir.
  • Cildin kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlara karşı korumasını sağlar.
  • Cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlar.

Badem Yağı Saça Faydaları

Tatlı badem yağı cilt için olduğu kadar saç bakımı için de çok faydalıdır. Badem yağı saçın güçlenmesini sağlar, saçın derisini besler ve bu sayede daha güçlü saçların çıkmasını sağlar. Saç dökülmesi özellikle kadınlarda çok sık görülür. Badem yağı kullanarak saçların dökülmesini önleyebilir ve saçınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Badem yağı iyi bir nem kaynağı olduğu için kuruyan saçlar için de kullanılır ve saça nem kazandırır. Badem yağını saç için nasıl kullanabilirsiniz; 

Badem yağını saçınızın uçlarına, kırık olan ve hasar gören saçlarınıza sürebilirsiniz. Dilerseniz zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Saç derisinde sorun yaşıyorsanız yani kepek sorununuz varsa; badem yağını saç diplerinize sürebilir 15-20 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Badem yağını saç için kullanırken, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı da ekleyebilirsiniz. Doğal saç bakımı hakkında tüm merak edilenler için tıklayınız.

Badem Yağı Hangi Durumlarda Kullanılmaz 

Badem yağı yan etkileri olmayan bir yağdır. Oldukça faydalı olan badem yağının bazı özel durumlarda kullanımına dikkat edilmelidir.

Cerrahi bir operasyon geçiren kişiler ameliyatlı yerlerine badem yağı kullanmamalıdır. Aynı şekilde ameliyat olmadan 10 gün önce badem yağı kullanımı bırakılmalıdır.

Aşağıdaki Yazımız Da İlginizi Çekebilir;

Kalın Kaşlara Sahip Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA