Taze Fasulyenin Faydaları Nelerdir

65
taze fasulyenin faydaları nelerdir
taze fasulyenin faydaları nelerdir

Yaz mevsiminin  en faydalı sebzelerinden olan taze fasulye hem lezzeti hem de besin değerleri açısından sıklıkla tüketmemiz gereken besinlerin başında gelmektedir. Bol lif içeren, vitamin ve mineral zengini olan taze fasulye; bağırsak sağlığından akciğer hastalıklarına kadar birçok konuda fayda sağlamaktadır. Taze fasulye sağlık için içerdiği faydaları yanı sıra düşük kalorisi ile de dikkat çeken bir sebzedir. Taze fasulye kalori değeri açısından oldukça ekonomiktir. Bol antioksidan ve lif zengini olan taze fasulye zayıflamak isteyenler ya da kilo kontrolü yapanlar için de en iyi tercihlerden birisidir.

Bu yazımızda soframızda sıklıkla yer bulan ve severek tükettiğimiz taze fasulyenin faydalarını detaylı olarak öğrenebileceksiniz. Taze fasulyenin faydalarına geçmeden önce taze fasulye nedir, taze fasulye hangi vitaminleri içerir açıklayalım;

Bu Yazının Konu Başlıkları

Taze Fasulye

Yeşil fasulye olarak da bilinen taze fasulye A ve C vitamini içerir. Potasyum ve kalsiyum mineralleri içeren taze yeşil fasulye iyi bir lif kaynağıdır. Lif ve potasyum zengini olması taze fasulyeyi sindirim sistemi için en faydalı sebzelerin başında gelmesine neden olmuştur. Taze fasulye vücudumuz için en iyi kaynaklardan olan demir ve antioksidan içerir. Taze fasulyede kolesterol bulunmaz ve kalorisi de oldukça düşüktür.

Taze Fasulyenin Faydaları

Sindirim Sistemi; Taze fasulye bağırsaklar için çok faydası olan lif içermektedir. Lifler bağırsak faaliyetlerini düzenleyerek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Böylece kabızlık ya da şişkinlik gibi sindirim rahatsızlıkların azalmasını sağlar.

Bağışıklığı Güçlendirir; Vücudumuzdaki serbest radikallerle mücadele eden en önemli madde antioksidanlardır. Taze fasulye bol antioksidan ve A vitamini içerir. Beta karoten, lutein ve zea-xantin en faydalı antioksidanlardır ve taze fasulyede bol miktarda bulunur. Taze fasulye içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaşlanma etkilerini yavaşlatır.

Folat İçerir; En doğal folat kaynaklarından birisi de taze fasulyedir. 100 gram taze fasulyede yaklaşık 37 mikro gram folat bulunur. Folat hücre onarımı için çok önemli bir mineraldir. Folat özellikle hamilelik öncesi ve hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi ve sağlığı için anne adayının en çok ihtiyaç duyduğu mineraldir. Taze fasulye doğal folat kaynağıdır ve mevsiminde bolca tüketilmelidir.

Enerji verir; Hastalıklara karşı korur. Taze fasulye demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri içerir ve ayrıca manganez bulunur. Tüm bu mineraller metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar. Enerji verir ve vücudumuzu hastalıklara karşı korur.

Böbrek Sağlığı; Taze fasulye albümini düşürür ve böbrek kumunun düşmesine yardımcı olur.

Kolesterolü Dengeler; Taze fasulyede kolesterol bulunmaz ve kandaki kötü kolesterolün yükselmesine neden olmaz.

Şekeri Dengeler; Taze fasulye kandaki insülini dengeler. Taze fasulye kan şekerine hızlıca karışıp kan şekerini yükseltmeyip dengeler.

Taze Fasulyenin Diğer Faydaları; 
  • Kan basıncını azaltır.
  • Astım hastalığına faydalıdır.
  • Demir içerir, kansızlığa iyi gelir.
  • Kemik sağlığını korur.
  • Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar, detoks etkisi yaratır.
  • Akciğer hastalıklarına karşı vücut direncinin artmasını sağlar.
  • Yaşlanmayı geciktirir, dokuları besler.
  • İçerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığını korur.
  • Vücut zehirlenmelerinde kısa sürede iyileşme sağlar.

Taze Fasulye Kaç Kalori

Sağlık ve şifa deposu taze fasulye faydaları nedeniyle mevsiminde sık sık tüketilmelidir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemini güçlendiren ve bize enerji veren taze fasulye kaç kalori? Yaz aylarında kilo vermek isteyenler için en dikkat ettikleri konuların başında yiyeceklerin kalori miktarı gelir. Taze fasulye kalorisi düşük bir sebzedir. Diyet yapanlar için en iyi öğün tercihlerinden biri olan taze fasulye pişmiş olarak yaklaşık 150 kalori içerir. 1 porsiyon zeytinyağı ile pişmiş taze fasulye yemeği 150 kaloridir.

Ancak taze fasulye yemeğini pişirirken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Kilo vermek isteyenler için taze fasulye pişirirken yağ olarak zeytinyağı kullanılmalı ve yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ile pişirilmelidir. Böylece hem zeytinyağı ile faydalı bir yağ tüketecek hem de yemeğinizin kalorisini yükseltmemiş olacaksınız.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;
Dereotu Faydaları Zararları
Domatesin Faydaları Nelerdir
Börülcenin Faydaları Börülce Yemeği Börülce Salatası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA