Teff Tohumu Çayı Nedir Faydaları Nasıl Kullanılır

teff tohumu çayı nedir faydaları nasıl kullanılır
teff tohumu çayı nedir faydaları nasıl kullanılır

Son günlerde oldukça popüler hale gelen teff tohumu bitkisi ve teff tohumu çayı bugünkü yazı konumuz. özellikle zayıflamaya yönelik olumlu etkileri olduğu konusunda popülerlik kazanan teff tohumu çayı ile bilinmesi gereken noktalar bulunmaktadır. bilinçsiz tüketildiği takdirde olumsuz bir çok yan etkisi olan teff tohumlu çay konusunda en merak edilen konular olan teff tohumu çayı faydaları, teff tohumu çayı zararları ve teff tohumu nasıl kullanılır hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Kilo Verdiren Ödem Çayı Tarifi

Bu Yazının Konu Başlıkları

Teff Tohumu 

teff tohumu
teff tohumu

Teff tohumu Kuzey Etiyopya’ya ait bir bitkidir. Tahıl grubunda yer alan bu bitkinin oldukça minik tanecikler vardır. Dünyaca ünlü olan teff tohumu ayrıca ‘taf’ ya da ‘khaksir’ olarak da bilinmektedir. Teff tohumu çeşitleri olarak bilinen 3 renk teff tohumu bulunmaktadır. Kırmızı, beyaz ve kahverengi olmak üzere teff tohumunun üç çeşidi bulunur. Teff tohumunun her çeşidinin de tadı ve görünüşü birbirinden oldukça farklıdır. Ayrıca teff tohumu dünyanın en ufak taneli bitkisi olarak da bilinmektedir.

Hibiskus Çayı Zayıflatır Mı

Teff Tohumu Çayı Nedir

Teff tohumlu çay ülkemizde de son günlerde en çok araştırılan ve merak edilen çay türü haline gelmiştir. Teff tohumu çayı içeriğinde pek çok farklı bitki ve baharatı barındıran bir çaydır. Teff başta olmak üzere 20 çeşit bitki karışımı ile teff tohumlu çay üretilmektedir. Teff tohumu çayını bu kadar ünlü yapan şey ise dünya çapında ünlüler de olmak üzere pek çok kişiyi zayıflattığı yönünde haberlerin yaygınlaşmasıdır. Teff tohumu faydaları ile genel olarak bilinse de bazı teff tohumu kullanıcı yorumlarına göre bazı kişiler tarafından bilinçsizce tüketildiğinde pek çok sağlık sorununa sebep olduğu da görülmüştür.

Teff Tohumu Faydaları

teff tohumu faydaları
teff tohumu faydaları

Teff tohumu faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Yüksek oranda lif, kalsiyum ve protein içerir.
 • Vücuda gereken enerjiyi sağlar.
 • Kemik sağlığını korur.
 • Yüksek besin değeri ile kolay sindirilir.
 • Glüten içermez.
 • Zayıflamaya destek olur.
 • Bağırsak hareketlerini düzenler.
 • Ödem attırıcı etkiye sahiptir.

 Teff Tohumu Nasıl Kullanılır

Teff tohumu genel olarak bitki çayı şeklinde tüketilmektedir. Teff tohumunun en beliğin faydası olduğu iddia edilen zayıflamaya yardımcı olması teff tohumu çayını son günlerde iyice popüler hale getirmiştir.

Yağ yakımını hızlandırarak metabolizmanın çalışmasını geliştiren teff tohumu çay olarak hazırlanıp tüketilebilir. Günlük tüketim miktarından fazla tüketilmesi tavsiye edilmeyen teff tohumu çayı bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca hemen hatırlatalım spor yapmadan ve besleneme düzenini değiştirmeden zayıflamanın mümkün olmadığını belirtmek isteriz. Düzenli spor yaparak, hafif beslenerek ve zayıflamaya destek olan bitki çayları içerek en sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Teff Tohumu Zararları

Teff tohumunu kronik rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa bile tedavi amaçlı belli bir süre boyunca teff tohumunu kullanmak için doktorunuzdan mutlaka onay alınız.

Teff tohumu zararlarının başında aşırı kullanım ve bilinçsiz tüketimden kaynaklı olarak görülen mide sorunları en baş sırayı almaktadır. Bunun yanı sıra teff tohumu kullananların yorumlarına göre teff tohumu zararları şu şekilde sayılabilir;

 • İshal
 • Kabızlık
 • Mide yanması
 • Mide bulantısı
 • Bağırsak hareketlerinde bozulma
 • Kalp ritim bozukluğu
 • Çarpıntı
 • Dehidrasyon (vücudun su seviyesinin azalması)

Sabah Kalkınca Mide Ağrısı Neden Olur

Teff Tohumu Kullanıcı Yorumları

Teff tohumu ülkemizde de dünyada da zayıflama destek ürünü olarak hazırlanmış olan teff çayı yani teff tohumu çayı olarak satışa çıkarılmıştır. Ancak teff tohumu kullanıcı yorumları dikkate alındığında bazı kullanıcılar teff tohumu çayından memnun kaldıklarını belirtirken bazı kullanıcılar ise teff tohumunun çeşitli yan etkilerinden söz etmişlerdir. Her bitkisel ürün ya da karışımda da doğal olan her besinde de bu tarz şikayetlerin olabileceği, kullanılan ürünün her bünyede farklı tepkiler vereceği unutulmamalıdır. Bu nedenle mutlaka uzman bir doktor onayı alınmadan teff tohumu çayı kullanmaya başlanmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA