Temizlik Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

temizlik hastalığı nedir, belirtileri, tedavisi

Temizlik Hastalığı Nedir

Halk arasında ‘Temizlik Hastalığı’ olarak bilinen, tıp dilindeki diğer adı ile söylersek ‘Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu’ rahatsızlığı her 100 kişiden 2’sinde görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık aşırı bir şekilde temizlik yapmaya düşkünlük şeklinde özetlenebilir. Dışarıdan bakıldığında oldukça masum bir rahatsızlık gibi görünse de bu hastalık derinlerde hem kişinin kendisine hem de yakın çevresine oldukça zorlu anlar yaşatmaktadır. Temizlik hastalığı kişinin dokunduğu, temas kurduğu her şeyin kirli olduğu düşüncesinin aşırı takıntılı bir hal aldığı durumdur. Kiş ne kadar temizlik yaparasa yapsın kendini temiz olduğuna inandıramaz. Aşırı şüphecilik, emin olamama durumu ve yüksek kaygı duyma hastalığın en önemli belirtileri arasındadır.

Temizlik Hastalığı Belirtileri

temizlik hastalığı belirtileri
temizlik hastalığı belirtileri

Temizlik hastalığı ellerini sürekli yıkamak, eşyaların ve kıyafetlerin yıkanmış olmasına rağmen temizlendiğine inanmamak, kapı kolu veya el tutma yerlerine dokunamamak, her şeyi sürekli yıkama ve silkeleme gibi davranışların sık sık sergilenmesi ile baş göstermektedir. Kişi bu davranışlarının yersiz ve mantıksız olduğunu bildiği halde böyle davranmaktan ve şüpheci, saplantılı davranmaktan kendini alamaz.

Aşırı takıntılı bu tür düşüncelerden kurtulmaya çalışırken kendini sürekli bir yerleri süpürürken ya da silerken bulur. Bilinçsizce yaptığı bu davranışları sürekli yineleyerek yaptığı yanlıştan kurtulmaya çalışır.

Temizlik hastalığı yaşayan kişiler şüpheci, aşırı kaygılı ve takıntılıdırlar. Ve kendilerine daima içten içe sorular sorarlar. Temizlik hastalığının belirtileri arasında yer alan davranışlar şu şekildedir;

  • Kişi kendini sürekli temizlik yaparken bulur.
  • Misafirin ardından evi dip köşe en ince ayrıntısına kadar temizler.
  • Eşyaların temiz olduğuna asla inanmaz ve hep silmek ister.
  • Kişisel vücut temizliğini yaparken kirli kaldığına inanırlar ve bu nedenle banyo süreleri daha uzun sürer.
  • Dokunduğu her yerde mikrop olabileceği kaygısını yüksek düzeyde yaşarlar.
  • Aşırı şekilde simetri ve düzen takıntısı içinde olurlar. Örneğin yatağın kenarında yan duran terliği düzeltmeden uykuya geçemezler.

Temizlik hastalığı sorunu olan bireyin sadece kendisi değil yakın çevresi de bu durumdan olumsuz etkilenir. Kişinin hem iş hem de sosyal hayatı sıkıntıya girer. Temizlik hastalığı olan bir bireyin ailesinde yaşayan kişiler de en yakın arkadaşları da sürekli temizlik ile ilgilendiği için onunla zaman geçirmek istemeyebilirler. Bu durum ile birey daha da mutsuzluğa ve kendini kötü hissetmeye açık hale gelir. Kişi iş yaşamında ise zamanının önemli bir kısmında temizlik yaptığı ve aklında da hep temizlik yapma isteği olduğu için işine odaklanamaz ve performans anlamında çeşitli sorunlar yaşar. Ayrıca sürekli temizlik yapmaktan fiziksel olarak kendi de sıkıntı anlar yaşayabilir. Bel, sırt ve eklem ağrılarını sık sık hisseder. Günün sonunda yorgun ve bitkin olacağı için en başta çocuğu olmak üzere zaman ayırması gereken diğer kişiler ile arasında iletişim sorunları oluşur.

Temizlik Hastalığı Nedenleri

Temizlik hastalığının nedenleri konusunda henüz tam olarak kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Temizlik hastalığına neden olabileceği iddia edilen bazı faktörlerden söz edilmektedir. Bu takıntı hastalığına sebep olan birincil faktör aile olduğu bilinmektedir. Çocuklukta ailesi tarafından baskıcı, titiz ve aşırı korumacı yetiştirilen çocuklarda obsesif kompulsif kişilik bozukluğu gibi rahatsızlıklar sıklıkla görülebilmektedir.  Ya da kısa süre önce boşanma, iflas, vefat gibi geçirilen travmaların sonucunda da temizlik hastalığı gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Temizlik Hastalığı Tedavisi

Temizlik hastalığı tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Ancak tedavisinde geç kalındığında ya da ihmal edildiğinde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Temizlik hastalığı tedavisinde aksaklık yaşanırsa bireyde depresyon oluşma riski gibi psikolojik temelli sorunlar ortaya çıkabilir.

Temizlik hastalığı yaşayan kişiler kendilerini çaresiz hissetmemelidirler. Hemen bir uzmandan destek alarak tedavi için önemli bir başlangıç yapabilirler. Diğer tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi temizlik hastalığı tedavisi için de erken tedavi şansı elde etmiş olmak çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Hastalığın tedavisine ne kadar erken başlanırsa iyileşme süreci de o kadar hızlı bir şekilde olmaktadır. Bu tarz obsesif hastalıkların tedavisinde öncelikli amaç hastalığı durdurmak ve tedavi etmektir. Sonrasında ise hastalığın yinelenmemesi için önleyici çalışmalar yapılması hedeflenir.

Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu tedavisi hastalığın ilerleme durumuna göre uzun ya da kısa sürebilir. Ortalama 2 yıl kadar süren antidepresan ilaç tedavisi sayesinde hastalığın ağır belirtileri yavaş yavaş ortadan kalkmakta ve kişi normal yaşantısına devam etmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra davranışçı terapi tekniği ile kişinin kaygı duyduğu durum ve eşya ile yavaş yavaş yüzleşmesi ve temas etmesi sağlanarak terapi tedavisi uygulanmaktadır. İnatçı ve zorlu bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Tedavi sürecinde sabırlı olmak gerekmektedir. Temizlik hastalığı yaşayan kişinin tedavisi sırasında ailesi, yakın arkadaşları, sosyal çevresi bilgilendirilmeli ve bireye destek olmalıdırlar. Tedavi esnasında en etkili bir şekilde sonuç almak için hem ilaç hem de davranışçı terapi uygulamalarından faydalanılması özellikle tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA