Teraryum Nedir Bakımı Nasıl Yapılır

teraryum nedir bakımı nasıl yapılır
teraryum nedir bakımı nasıl yapılır

Teraryum çiçek son yıllarda oldukça popüler hale gelerek en gözde hediye seçeneklerinden biri olmuştur. Anneler günü ya da öğretmenler günü hediyesi olarak hatıra değerinde bir armağan vermek isteyen kişilerin aklına ilk sıralarda teraryum çiçek gelmektedir.

Babaya En Güzel Hediye

Teraryum nedir, teraryum bakımı ve teraryum nasıl yapılır gibi konular hakkında bilgi almak için yazımızın devamını okumanızı tavsiye eder iyi okumalar dileriz.

Teraryum Nedir

teraryum nedir
teraryum nedir

Teraryum cam fanus içinde gelişmekte olan birbiri ile uyumlu bitki ve objelerden meydana gelen çiçek topluluğudur. Teraryum çiçek modelleri iki farklı tipte hazırlanmaktadır. Birincisi kapalı cam kaplarda olan teraryum modelleridir. İkinci tipi ise açık sepet ya da sandıklarda hazırlanan teraryum modelleridir. Teraryumlar içerisinde bulunan çiçek ve bitkiler birbiri ile uyumlu, çok bakım ve su istemeyen özelliktedirler.

Aloe Vera Bitkisi Bakımı Ve Çoğaltılması

Teraryum nasıl hazırlanır diye merak edenler için hemen belirtelim evde kendi imkanlarınız ile teraryumunuzu kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Teraryumlar belli bir konsept oluşturacak şekilde çeşitli obje ve şirin eşyalar ile desteklenerek de hazırlanabilir.

Teraryum malzemeleri olarak çeşitli renklerde çiçekler, küçük ve değişik renklerde taşlar, torflu toprak, çeşitli süs eşyaları, kaktüs bitkiler, sukulent teraryumları söylenebilir. Teraryum malzemelerini hemen hemen her çiçekçide ve peyzaj malzemeleri satan yerlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Teraryum cam fanuslarını ise elma şeklinde, armut şeklinde bulabileceğiniz gibi çeşitli renk ve desenlerde olanlarına ise internetten rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Teraryum Bakımı

teraryum bakımı
teraryum bakımı

Teraryum bakımı da oldukça merak edilen bir konudur. Genellikle insanların yaptıkları en büyük yanlışlık sulama konusunda olmaktadır. Teraryum bakımı ile ilgili özet bilgiler şu şekildedir;

  • Teraryum çiçekler çok su istemezler. Yaz mevsiminde haftada bir kış mevsiminde ise 3 – 4 haftada bir kez sulama yeterli olacaktır. Ayrıca teraryumun su ihtiyacını kontrol etmek için parmağınızla toprağın nem durumuna bakabilirsiniz. Toprak nemli ve ıslak ise sulamaya gerek yoktur. Toprak kuru ise bir miktar sulama yapılmalıdır. Sulama yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise sulama yaparken içme suyunu kullanılması gerektiğidir. Aşırı kireçli ve klorlu su bitkilere zarar verebilir. Ayrıca teraryumu çok fazla su dökmeden yavaş yavaş sulamayı da unutmayın.
  • Teraryum bakımında dikkat edilecek bir diğer husus ise ortam seçimidir. Teraryum çiçeklerin direkt güneş ışığına maruz bırakılmaması tavsiye edilir. Bitkilerin çiçek ve yapraklarında yanma ve solma görülüyorsa güneş ışığı fazla gelmiş demektir. Ayrıca karanlık bir yerde de teraryumların tutulmaması gerekir. Pencere önü gibi direkt güneş ışığının geldiği yerler ya da karanlık ortamlar yerine güneş ışığının dolaylı olarak geldiği aydınlık ortamlar tercih edilmelidir.

Anneye En Güzel Hediye

  • Teraryum çiçeklerin bakımında havalandırma da çok önemli bir yere sahiptir. Teraryumlar 15 – 20 günde bir defa olacak şekilde balkon gibi açık hava bir alanda 15 – 20 dakika kadar havalandırılmalıdır.
  • Kapalı cam fanuz içinde bulunan teraryumlar çok sıcak ortamlarda tutulmamalıdır. Özellikle soba ve petek yanında ya da güneş ışığına direkt maruz kalan çiçeklerin solduğu ve çürüdüğü görülmüştür. Bu nedenle teraryum çiçek uygun ısı ortamında muhafaza edilmelidir.
  • Teraryum çiçeklerin kurumuş, çürümüş ya da solmuş bölümleri var ise bir makas yardımı ile kesilerek temizlenmelidir.
  • Cam fanusun dış yüzeyinin tozu alınmalı, iç yüzeyi ise kimyasal içermeyecek bir şekilde temizlenmelidir. Kapalı cam fanus içinde gelişen teraryum temizliği için özel yapıdaki fırçalar kullanılabilir.
  • Teraryum çiçekler ısı, ışık, toprak değişimi gibi faktörlerin yanı sıra klima ya da rüzgar gibi dış etkenlerden korunduğunda oldukça uzun süre dayanabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA