Tere Otu Faydaları Nelerdir Zayıflatır Mı

129
tere otu faydaları nelerdir zayıflatır mı
tere otu faydaları nelerdir zayıflatır mı

Turpgiller ailesinden gelen tere otu kendine has kokusu ve lezzeti ile dikkat çeken bir yeşillik çeşididir. Tere otu faydaları ile de herkes tarafından bilinen bir besindir. Salatalarda ve yemeklerin yanında tüketilen tere, vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir. Yetiştirilmesi kolay yeşilliklerden olan tere otu yıkanıp kurutulduktan sonra saklama kabı içinde buzdolabında 5 güne kadar bozulmadan saklanabilir.

Tere Vitamin Kaynağı

Vitamin kaynağı olan tere folik asit ve potasyum zengini bir bitkidir. İyi bir antioksidan kaynağı olan terede ayrıca demir ve lif bolca bulunur. A,C ve E vitaminlerini de içeren terede protein de bulunmaktadır. Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum terede bol miktarda bulunmaktadır.

Tere Faydaları

tere faydaları
tere faydaları

Yeşil renkli sebze ve meyveler en iyi antioksidan kaynaklarından birisidir ve kansere karşı koruyucudur. Tere de bunlardan birisidir. Terenin faydaları içinde bulunan A,C ve E vitamininden gelmektedir. Vitamin deposu tere; vücudumuzu hastalıklara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalsiyum, potasyum ve lif zengini olan tere ayrıca hücre ve dokuları da besler. İşte karşınızda terenin faydaları; 

Adet Bozukluğu; Kadınların adet düzensizliği ya da adet sancısı yaşadığı dönemlerde ağrı kesici özelliği ile sancı dindiren besinlerden birisi de teredir. Düzenli olarak tere tüketmek adet sancılarını azaltır.

Anne Sütünü Arttırır; Anne sütünün artmasını sağlayan besinlerden birisi de teredir. Tere içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde emziren anneler için en iyi süt sağlayan kaynaklardan birisidir. Demir ve protein zengini tere anne sütünün hem miktarının hem de kalitesinin artmasını sağlar.

Sindirim Sistemini Düzenler; Bağırsakların daha düzgün çalışması için yediğimiz besinler büyük önem taşır. Lif yönünden düşük, yağlı ve katı gıdalar ile uzun süre beslenmek bağırsak tembelliğine neden olabilir. Ancak tere bol miktarda lif içerir ve düzenli olarak tüketildiğinde bağırsakların daha düzenli çalışmasına yardım eder. Vücudumuzu için oldukça faydalı olan lifli beslenme bağırsakların görevini daha iyi yapmasını sağlar ve kabızlık gibi rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olur.

Solunum Yolları; Terenin baskın tadı ve kokusu solunum yollarına iyi gelir. Bir tutam tere çiğ olarak çiğnendiği zaman ağızdaki kötü kokuyu giderir ve nefesi ferahlatır. Astım ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların etkilerini hafifletir. Ağız içini temizler çünkü tere anti bakteriyel özelliğe sahiptir.

Kansızlık; Özellikle kadınlar arasında en sık görülen rahatsızlık kansızlıktır. Demir depolarının düşmesi kansızlığı tetikler ve kansızlığa bağlı olarak halsizlik, yorgunluk ve baş ağrısı gibi günlük hayatı olumsuz etkileyen pek çok rahatsızlık görülebilir. Tere bol miktarda demir içerir. Düzenli olarak tere tüketmek demir seviyesinin artmasını sağlar. Beslenme düzeninde demir kaynağı olan tere tüketmeye özen göstermek kan hücrelerinin artışına ve böylece kan seviyesinin artmasına da yardımcı olacaktır.

Kan Şekerini Dengeler; Tere kolesterol, yağ ve meyve şekeri içermez. Tüm bu özelliklerinden dolayı kandaki şekerin ani yükselmesine neden olmaz ve kan şekerini dengeleyerek şeker hastalarına iyi gelir.

Kansere Karşı Koruyucudur; Vücudumuzda serbest radikallerle en iyi savaşan maddelerden birisi antioksidanlardır. Tere bol miktarda antioksidan içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı korur.

Cildi Nemlendirir; Cildin kurumaması ve canlılığını yitirmemesi için E vitaminine ihtiyacı vardır. Çoğu zaman nemlendirici kremlerden bu ihtiyaçlarımızı gidersek de yediklerimizden aldığımız vitaminlerde önem taşır. Tere E vitamini içeren besinlerin başında gelir. Cildi nemlendirir ve yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Göz Sağlığı; Göz sağlığımız için A vitamini oldukça önemlidir. A vitamini yaşlanmaya bağlı göz hastalıkları riskini azaltır ve göz sağlığını korur. Tere otunda A vitamini bulunur ve göz rahatsızlıkları riskini en aza indirir.

Böbrek Sağlığı; Tere böbrek sağlığını korur ve idrar yollarını rahatlatır. Tere oldukça iyi bir idrar sökücüdür ve böbreklerde toksin oluşumuna engel olur.

Detoks Etkisi; Tere kanı temizler ve vücudumuzda detoks etkisi yaratır. Vücudumuzdaki zararlı maddelerin atılmasını sağladığı için etkili bir ödem söktürücü olarak bilinir.

Tere Otu Akciğere Faydaları; Terenin faydalarından birisi de akciğer sağlığıdır. Solunum yollarımızda en önemli organımız olan akciğere tere oldukça faydalıdır. Tere akciğeri hastalıklara karşı korur ve solunum yollarını rahatlatır.

Tere Otu Zayıflatır Mı

Terenin kalorisi çok düşüktür. 100 gram tere yaklaşık 15 kaloridir. Ancak tere bol lif içerir. Lifler sindirim sistemini çalıştırarak zayıflamaya yardımcı olur. Tere zayıflamak isteyenler için iyi bir tercihtir. Metabolizmayı hızlandırır ve böylece yağ yakımını arttırır. Kilo vermeye yardımcıdır. Özellikle içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kilo kaybı sağlar. Zayıflama sürecinde su içmek en vazgeçilmez adımdır. Günlük tüketilen 2 ya da 2,5 litre suyun içine tere ekleyerek vitaminlerinin suya geçmesini sağlayabilirsiniz. Böylece içtiğiniz su detoks etkisi yaparak ödem attırmayı sağlar.

Tere Nerelerde Kullanılır

tere nerelerde kullanılır
tere nerelerde kullanılır

Tere otunun pişirilerek tüketilmesi pek tavsiye edilmez. Bunun için terenin çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Çiğ tüketirken üzerine birkaç damla limon suyu sıkıp yiyebilirsiniz. Bunun dışında terenin kullanım alanları şu şekildedir;

 • Salata ve çorbalarda
 • Kırmızı ve beyaz etin yanında garnitür olarak
 • Izgara balığın yanında
 • Roka ve turp salatasında
 • Meyve kokteylinde
 • Makarna soslarında
Tere Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Saymakla bitmeyen faydaları sayesinde tere otunun pek çok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. İşte tere otunun iyi geldiği hastalıklar;

 • Alzheimer
 • Kansızlık
 • Kemik erimesi
 • Osteoporoz
 • Kolesterol
 • Prostat
 • Kalp ve damar yolu hastalıkları
 • Diş çürümesi
 • Bronşit
 • Alerjik kökenli nezle
 • Metabolizma yavaşlığı
 • Tiroit sorunları
Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;
Dereotu Faydaları Zararları
Semizotunun Faydaları, Besin Değeri, Semizotu Yemekleri
Taze Fasulyenin Faydaları Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA