Tetanos Aşısı Belirtileri Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

101
tetanos aşısı belirtileri nedir tedavisi nasıl yapılır
tetanos aşısı belirtileri nedir tedavisi nasıl yapılır

Bugünkü yazımızı çokça merak edilen bir konu olan tetanos aşısı ile ilgili hazırladık. Tetanos aşısı ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konular ve doğru bilinen yanlışlar yazımızın çıkış noktası oldu. Ayrıca tetanos nedir, tetanos belirtileri nelerdir, hangi durumlarda tetanos aşısı yapılır ve tedavisi nasıl yapılır gibi konu başlıkları ile ilgili detaylı bilgiler için yazımızı okumaya devam edin.

Tetanos ile ilgili ilk öncelikle isminin yanlış telaffuz edildiğine ve yanlış yazıldığına dikkat çekmek isteriz. Tetanos olarak yazılması ve telaffuz edilmesi gerekirken çoğu yerde ‘tetanoz’ şeklinde yazıldığı ve söylendiği ile görülmektedir. Doğru yazılış ve söylenişinin ‘tetanos’ şeklinde olması gerektiğini bilmenizi isteriz.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Tetanos Belirtileri Nelerdir

Tetanos kaslarda sertliğe neden olan,  beyin ve sinir sistemini etkileyen enfeksiyon içeren bir hastalıktır. Tetanos hakkında toplumumuzda en çok bilineni paslı ve küflü demirlerle temas edip demirin bir yerimizi çizmesi sonucunda tetanos mikrobuna yakalanılacağı ve tedavi olarak tetanos aşısı olmak gerektiğidir. Bu inanış doğrudur ancak tetanos sadece paslı demirlerden dolayı olmaz başka sebepleri de vardır. Örneğin; bazı böceklerin ısırması, hayvan dışkısının bulaştığı yara ve açık kırık yaralanmaların olması tetanosa neden olan bakterinin vücuda bulaşmasına neden olabilir. Günümüzde tetanos aşısı ile bu hastalığa neden olan bakteriden korunmak mümkündür. Tetanos ile ilgili bir diğer bilgi ise halk arasında “tetanoz” olarak telaffuz edilişidir. Ancak doğrusu “tetanos” şeklinde söylenişidir.

Tetanos Nedir Nasıl Bir Hastalıktır

tetanos nedir nasıl bir hastalıktır
tetanos nedir nasıl bir hastalıktır

Tetanos hastalığına sebep olan bir bakteridir. Bu bakterinin adı Clostridium Tetani’dir. Ciltte açık bir yaradan giren bu bakteri yarayı enfeksiyona çevirerek tetanos hastalığına dönüştürür. Tetanos hastalığına neden olan tetani bakterisi sadece paslı çivilerde değil; toprakta ya da gübre içinde de bulunabilir. Tetanosa neden olan bu bakteri pek çok yerde bulunduğu için hastalığa yaygın bir şekilde maruz kalmak mümkündür. Ancak günümüzde gelişen aşı teknolojisi sayesinde sadece tetanos aşısı ile bu bakteriye karşı direnç kazanırız. Yapılan bu aşı vücudu tetanos bakterisine karşı korur ve bu aşı nedeniyle günümüzde tetanos hastalığı çok yaygın bir şekilde görülmemektedir.

Ancak tetanos aşısı bulunmasaydı tetanos bakterisi ciddi sağlık sorunlarına yol açarak sinir sistemini etkileyen ağır bir hastalık halini alabilirdi. Bunun yanı sıra geçmişte tetanos aşısı yaptırmamış bireylere bu bakterinin bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Tetanos bulaştığı her 10 kişiden birisinin ölümüne neden olabilecek bir bakteridir. Ancak ve ancak aşısı yapılarak bu bakteriden korunmak mümkündür. Tetanos bakterisine karşı aşırı tozlu ve topraklı alanlarda çalışanlar ile at çiftliklerinde çalışan kişilerin daha yoğun risk altında olduğu unutulmamalıdır.

Tetanos Belirtileri Nedir

Ciltte bulunan bir yaradan veya yarıktan vücuda giren tetanos bakterisi yarayı enfeksiyona çevirir. Tetanos belirtileri ise bakterinin vücuda girmesinden sonra 3 gün ile 3 hafta arasında değişen sürelerde belirti göstermeye başlar. Belirtilerin ortaya çıkma süresi genel olarak 14 günü bulmaktadır. Merkezi sinir sistemini etkileyen bakterinin oluşturduğu belirtiler çene kasında kasılmaya sebep olur. Tetanosun diğer belirtileri ise şunlardır;

  • Boyun, karın ve sırt ağrıları oluşur.
  • Çenede kramp oluşur.
  • Baş ağrısı görülür.
  • Salya sıvısı artar.
  • Yüksek ateş ve terleme artışı meydana gelir.
  • Tansiyon yükselmesi yaşanır.
  • Kas tutulması görülür.
  • Yutkunmada ve solunumda güçlük yaşanır.

Tetanos Tedavisi Nasıl Yapılır

tetanos tedavisi nasıl yapılır
tetanos tedavisi nasıl yapılır

Ciltte bir yarık ya da yara bulunuyorsa tetanos bakterisinin buradan vücuda girmesi olasıdır. Eğer tetanos bakterisi taşıdığınızı düşündüğünüz bir yaralanmanız var ise acilen doktora müracaat etmelisiniz. Tetanos aşısı olmadıysanız ve tetanos bakterisi şüphesi varsa tedavi  süreci ilaçlar ve doktor kontrolünde hastanede ve loş bir odada istirahat şeklinde  yapılır. Tetanos hastasının büyük ölçüde dinlenmesi gerekir. Bunun için kasılma ve spazmları önleyen ilaçlar, antibiyotik ve kas ağrılarını hafifleten kremler uygulanır. Bakteri vücuda girmiş ve enfeksiyon ilerlemişse bakterinin vücuttan temizlenmesi için ameliyat gibi cerrahi müdahale de gerekli görülürse yapılabilir. Tetanos bakterisini vücuttan temizlenmesi ile vücut bu bakteriye bağışıklık kazanmaz. Bu yüzden tetanos aşısının mutlaka olunması gerekir.

Tetanos Nasıl Anlaşılır

Tozlu ve gübreli ortamlarda çalışanlar tetanos için daha fazla risk grubundadır. Bu yüzden ufak bir yaranız varsa çok iyi korumalı ve tozlu ortamlardan uzak durmalısınız. Eğer tetanos aşısı olmadıysanız ve yüksek ateş ile kasılmalar yaşıyorsanız; vücudunuzda tetanos bakterisi olabilir. Tetanos tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Bunun için hemen doktora görünmelisiniz.

Tetanos Aşısı

tetanos aşısı
tetanos aşısı

Tetanos ölümlere neden olabilen tehlikeli bir bakteridir. Ancak tetanos aşısı sayesinde bu hastalığa günümüzde çok daha az oranda rastlanmaktadır. Tetanos daha çok gelişmemiş ülkelerde çocuklara tetanos aşısı yapılmadığı için görülebilir.  Toz, toprak ve birçok alanda çocuklar mikrop ve bakterilere karşı daha açıktır. Bu yüzden tetanos aşısı çocukluk çağında yapılır ve uzun süre koruyucudur. Ancak ömür boyu koruyuculuk sürmez ve aşının 10 yılda bir yenilenmesi gerekir.

Çocukluk çağında tetanos aşısı olmayan kişilere yıl içinde 3 kez tetanos aşısı yapılır ve 10 yıl sonra aşı tek toz ile yenilenmesi gerekir.

Tetanos Aşısı Yaralandıktan Sonra Ne Zaman Yapılır

Eğer şüpheli ve geçmeyen yaralanmalar varsa tetanos aşısı ne zaman yapılır ve tetanos belirtileri ne zaman ortaya çıkar şeklinde sorular gündeme gelmektedir. Tetanos şüphesi var ise vakit kaybetmeden doktora başvurmak ve aşı olunması gerekir. Tetanos bakterisi 3 günlük kuluçka süresi geçirir ve yaralanmadan 24 saat içinde aşı olmak bakterinin vücutta ilerlemesini durdurur.

Ancak çok açık ve şiddetli bir yaralanma ise bakterinin kuluçka dönemi daha kısadır. Böyle bir yaralanmada aşının etkinliği beklenmeksizin tetanos serumu uygulanır. Böylece koruyuculuğun hemen başlanması sağlanır. Tedavinin devamında ise yine tetanos aşısı yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA