Tırnak Batması Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir

tırnak batması nedir,neden olur,nasıl tedavi edilir
tırnak batması nedir,neden olur,nasıl tedavi edilir

Tırnak batması günümüzde kadın erkek ve her yaştan pek çok kişide oluşabilen yaygın bir problemdir. Birçok nedene bağlı olarak görülmekte olan tırnak batmasının önleyici ve tedavi edici uygulamaları mevcuttur. Sizler de çok basit uygulamalar ile tırnak batması oluşumunu engelleyebilir, evde doğal malzemeler ile ağrılarınızı dindirerek tırnak batması tedavisine yardımcı olabilirsiniz. Çoğu zaman ağrılı, iltihaplı ve çok zorlu bir süreç olan tırnak batması nedir, tırnak batması neden olur ve tırnak batması nasıl tedavi edilir gibi soruların cevaplarıyla ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Tırnak Batması Nedir

Tırnak batması nedir? Sorusuna en basit anlamıyla ‘’Tırnakların cilt içine doğru büyümesi nedeniyle cildin etrafında oluşmuş iltihap ve şiddetli ağrılarla kendini belli eden bir rahatsızlıktır.’’ Cevabı verilmektedir. Özellikle 20 ile 30 yaşları arasında sıkça görülen tırnak batması probleminin, erkeklerde kadınlara göre daha fazla rastlandığı bilinmektedir. Genellikle tırnak batması, tırnağın deri içinden cilde doğru büyümesi şeklinde oluşmaktadır. Parmağınızın ucunda görülen kızarıklık, şişkinlik, yanma, iltihap ve dokunulduğunda hissedilen şiddetli ağrı tırnak batmasının en dikkat çeken belirtileri arasındadır. Tırnak batması genellikle ayak tırnaklarında görülmesine rağmen kimi zaman el tırnaklarında da batma meydana geldiği bilinmektedir.

Tırnak Batması Neden Olur

Tırnak batmasının nedenlerini araştırdığımızda; yanlış bir uygulama ile tırnak kesmek, kalıtımsal faktörler, rahatsız ayakkabı seçimi tırnak batması neden olur sorusunun cevabı olarak söylenebilir. Tırnak batması neden olur sorusunu daha da detaylı bir şekilde açıklayacak olursak karşımıza çıkan sonuçlar şu şekildedir:

 • Yanlış yöntemle tırnak kesmek: yuvarlak kesilen tırnak cilt altına doğru yönelebilir. Bu nedenle tırnakların yuvarlak değil düz kesilmesi gerekmektedir.
 • Pedikür: Hijyen şartlarına dikkat edilmeden yapılan pedikür uygulamaları tırnak batıklarına ve tırnağın enfeksiyon kapmasına neden olabilmektedir.
 • Rahatsız ayakkabı seçimi: özellikle ön tarafı rahatsız, sıkan, ayak yapısını bozan sivri burun tipi ve topuklu ayakkabılar giymek tırnak batmasının en önemli nedenlerindendir.
 • Kalıtsal faktörler: Aileden birinde tırnak batması problemi varsa kişinin kendisinde de tırnak batması görülme olasılığı yüksektir.
 • Enfeksiyon: El ve ayak tırnaklarında olan mantar gibi enfeksiyonel rahatsızlıklardan dolayı tırnaklarda sertleşme, tırnak yapısında bozukluklar oluşarak batmalara neden olabilirler.
 • Yaralanmalar: Tırnağın sert bir şekilde darbe alması sonucu tırnak batması görülebilir. Özellikle futbol oynayan ya da koşu yapanların tırnak batıklarının sebebi bu nedenle olduğu bilinmektedir.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak batması çoğunlukla ayak başparmağının dışa bakan ucunda görülen bir rahatsızlıktır. Batmanın ilk aşamasında kızarıklık, şişkinlik, dokununca hassasiyet gibi belirtiler vardır. İltihaplanma yoktur ancak parmağın o bölgesinde ısı fazlalığı vardır. Zaman geçtikçe parmağın etrafında sarımsı, iltihaplı deri kaplanmış olduğu görülür. Bu sıvı kimi durumlarda enfeksiyon olabilir. Enfeksiyonlu tırnak batmalarında kişide yüksek ateş de görülmektedir. İltihaplanmış tırnak batması tedavi edilmezse rahatsızlık ilerleyebilir ve cerrahi müdahale gerekebilir. Hatta tırnak batmasının daha da ilerlemiş durumlarında kemik iltihaplanmasına kadar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Tırnak batmasının ilk aşamalarında evde uygulayabileceğiniz basit çözüm yolları bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan önleyici ve tedaviyi destekleyici uygulamaları kolayca yapabilirsiniz. Tırnak batması nasıl tedavi edilir sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

 • Günde 4-5 kez ılık suda ayaklarınızı bekletin.
 • Ayaklarınızı günün devamında temiz ve kuru tutmaya özen gösterin.
 • Tırnağın deri içinde ilerleyişini durdurmak için biraz acılı bir yöntem de olsa tırnağı kaldırmaya çalışabilirsiniz.
 • Tuzlu ılık suda ayağını bekletin, merhem sürün ve sarın. Ertesi gün batan tırnağı deriden kaldırmaya çalışın ve arasına temiz bir parça pamuk koyarak bu işlemi mümkün olduğunca tekrarlayın.
 • Bir fincan su, iki kaşık kekik ile hazırladığınız çayı demleyin. Çay ılınınca batık olan parmağı çayın içinde 15 dakika bekleterek tırnak batmasından kaynaklanan ağrıyı azaltabilirsiniz.
 • Limon içinde uygun bir delik açın, içine deniz tuzu ekleyin bir süre bekleyin. Daha sonra batık olan tırnağı bu delikten sokarak 20 dakika bekletin. Her gün uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.
 • Çırptığınız yumurta akını tırnak batığının olduğu bölgeye sürerek uygulamak batık tedavisinde önemli sonuçlar verdiği söylenmektedir.

Tırnak batması hissedildiği andan itibaren 4- 5 gün geçmişse ve yukarıdaki gibi önlemler uygulandığı halde tırnak batması şikâyeti hala devam ediyorsa mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Doktor öncelikle tetanoz aşısı kontrolünüzü yapabilir, ardından iltihaplanmanın düzeyini görmek için röntgen çekilmesini isteyebilmektedir. Operasyon gerekiyorsa doktor, lokal anestezi ile bölgeyi uyuşturur ve doku oluşumunu kaldırır. Batığın tekrarlanmaması için kimyasal ilaç sürebilir. Operasyon sonrası yara düzenli olarak pansuman edilmeli ve iltihabın kuruması için verilen ilaç tedavisinin aksatılmadan uygulanması gerekmektedir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA