Tırnak Mantarı Tedavisi

tırnak mantarı tedavisi
tırnak mantarı tedavisi

Evde Tırnak Mantarı Tedavisi

Temizlik, kalitesiz ayakkabı ve ayağın nemli kalması gibi çevresel faktörlerin yanı sıra çeşitli hastalıkların da sebep olduğu tırnak mantarı tedavisi oldukça önemli bir süreci kapsamaktadır. Kişiye hem görüntü açısından hem de psikolojik açıdan sıkıntılı anlar yaşatabilen tırnak mantarı; tedavi edilmezse enfeksiyon artışı ile mantarın yayılması görülebilir. Konuyla ilgili olarak ayak tırnak mantarı yazımızı da okuyabileceğinizi hatırlattıktan sonra dilerseniz tırnak mantarı tedavisi için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel kaynaklı tariflere bir göz atalım;

Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Çay Ağacı Yağı; Çay ağacı yağı birçok hastalığa şifa dağıtan özelliklerinin yanı sıra tırnak mantarı doğal tedavisinde de çok önemli katkılar sunmaktadır. Bunun için her akşam bir miktar çay ağacı yağını mantarlı tırnak yüzeyine sürmeniz yeterlidir. Çay ağacı yağı özellikle başlangıç aşamasında olan mantar enfeksiyonunun tedavisinde çok önemli etkiler göstermektedir. Gece yatmadan önce çay ağacı yağını sürdükten sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da ayağınızın bir süre hava almasını sağlamaktır.

Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Beyaz Sirke; antiseptik özellikleri ile enfeksiyon gibi sağlık sorunlarına karşı oldukça nemli bir silahtır sarımsak. Bir de sirke ile birleşince tırnak mantarı enfeksiyonu için birebir etkiler gösterir. Bunun için yapmanız gereken işlem oldukça basit. Öncelikle 2 – 3 diş sarımsağı havanda iyice ezin. Üzerine 3 yemek kaşığı beyaz sirke ilave edin ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı mantar enfeksiyonu olan tırnağın yüzeyine iyice sürün ve sarın. Enfeksiyon tamamen iyileşinceye kadar bu işleme devam edebilirsiniz.

Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Yoğurt; Özellikle evde kendinizin mayaladığı yoğurt özellikle bakterilere karşı çok etkilidir. Yoğurt bakteri ve mantarın oluşmasını engeller, yok eder. Tırnak mantarı tedavisinde yoğurdun faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için günde 3 kez enfekte olmuş tırnağınıza yoğurdu bolca sürün. Kuruyuncaya kadar bekleyin. Ardından nemli bir bezle silin. Bu işleme enfeksiyon geçene kadar her gün devam edin. Uygulamaları ancak düzenli ve sistemli bir şekilde yaparak olumlu sonuçlar alabileceğinizi unutmayın.

Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Tuz; Antifungal özellikler gösteren tuz; sadece yemeklerin olmazsa olmazı değil doğal tedavi yöntemlerinde de çok önemli bir yere sahiptir. Tırnak mantarı tedavisinde tuzun etkilerini en iyi şekilde desteklemek için limon ile kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun için 1 çay kaşığı kadar tuzun içine 6 – 7 damla limon suyu damlatın ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı tırnağın üzerine dikkatlice sürün. Yaklaşık 40 dakika bekletin ve ardından ılık su ile yıkayın. Bu işlemi her gün düzenli olarak yapın ve enfeksiyon bitene kadar devam edin.

Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Vicks; Vicks kremi çok bilinmese de anti bakteriyel özelliklere de sahip bir kremdir. Vicks VapoRub kremini tırnağın üzerine dikkatlice sürün. Bandajla güzelce sarın ve kapatın. Bandajı 6 saatte bir açın ve kremi tazeleyin. Enfeksiyon geçene kadar işleme devam edin.

Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Lavanta Yağı; 5 damla lavanta yağını bir pamuk üzerine dökün ve tırnağınıza güzelce sürün. 15 dakika boyunca bekletin. Ardından iyice yıkayın ve kurulayın. Lavanta yağının etkisini artırmak için dilerseniz içine bir miktar da çay ağacı yağı ilave edebilirsiniz.

Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Epsom Tuzu; Büyük bir kova ılık su içine yarım çay bardağı epsom tuzu ilave edin ve mantar enfeksiyonu olan ayaklarınızı bu karışım içerisinde yaklaşık 40 dakika kadar bekletin. Günde en fazla 3 kere uygulayabileceğiniz bu yöntem sonrasında ayaklarınızı iyice kuruladığınızdan emin olmalısınız.

Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Portakal Yağı; Eşit miktarlarda üzüm çekirdeği yağı ve portakal yağını karıştırın. Tırnağınıza sürün ve 30 dakika bekleyin. Bu işlemi günde 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz. Hemen hatırlatalım mantar enfeksiyonu olan tırnağa yağı daha rahat ve dikkatlice uygulayabilmek için minik bir fırça ya da damlalık kullanabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Kabartma Tozu; 1 çay bardağı kabartma tozunu ve 2 – 3 su bardağı ılık suyu bir kap içerisinde karıştırın. Mantar enfeksiyonu olan tırnağınızı bu karışım içinde yaklaşık 15 dakika bekletin. Ardından ayağınızı yıkayın ve güzelce kuruladığınızdan emin olun. Günde 2 kez uygulayabileceğiniz bu yönteme 2 hafta boyunca devam edebilirsiniz.

Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Diğer Öneriler;

  • Ağız gargara suyu ile tırnağınızı ve ayaklarınızı düzenli olarak yıkayarak da mantar enfeksiyonunu azaltabilirsiniz.
  • Her gece yatmadan önce yarım limon ile de tırnağınızı ovalayabilirsiniz. Ardından ayaklarınızı yıkamayı ve kurulamayı unutmayın.
  • Tırnak mantarı için önerilen bir diğer yöntem de günde 3 – 4 kere tırnağınıza Hindistan cevizi yağı sürmektir.
  • 1 çay kaşığı kekik yağı ile 1 çay kaşığı zeytinyağını karıştırın ve tırnağınıza sürün. Uygulamaya 3 hafta boyunca devam edin.
  • Karbonat ve suyu karıştırıp macun kıvamına getirin. Ardından tırnağınıza sürün. 10 – 15 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın. İyice kurulamayı da unutmayın.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA