Tırnak Yeme Hastalığı Çocuklarda Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır

tırnak yeme hastalığı çocuklarda tırnak yeme nasıl bırakılır
tırnak yeme hastalığı çocuklarda tırnak yeme nasıl bırakılır

Tırnak Yeme

Toplumun genç yaşlı, çocuk ya da ergen hemen hemen her kesiminde karşımıza çıkan psikolojik kökenli bir sorundur tırnak yeme hastalığı. Tırnak yeme sonuç olarak ellerin estetik açıdan kötü bir görünüme kavuşmasının yanı sıra tırnaklarda, diş ve diş etlerinde de kalıcı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Ayrıca tırnak yeme hastalığının tedavi edilmediği ilerleyen durumlarda ise ciddi oranda mide, bağırsak ve yemek borusu rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Tırnak yeme alışkanlığını bırakamayan kişi toplum tarafından dışlanma, terslenme ve kınanma gibi durumlara da maruz kalabileceği için psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir.

Tırnak Yeme Hastalığı

Tırnak yeme hastalığı tıp dünyası tarafından psikolojik kökenli olduğu kabul edilen bir sağlık sorunudur. Takıntı hastalığı yani diğer adıyla obsesif kompulsif olarak bilinmektedir. Bu tür dürtü bozukluğu ve kendini kontrol edememe gibi tarif edilen hastalıkların tedavisi de en erken ve doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Çocuklarda Tırnak Yeme

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı çok daha yaygın olarak görülmektedir. Zaten yapılan araştırmalar da tırnak yeme hastalığının çocukluk ve ergenlik çağından itibaren başladığını ortaya koymaktadır. Çocukların % 30’unda, ergen yaştaki gençlerin ise % 45’inde görülen tırnak yeme hastalığı yetişkinlerde ise % 29 oranında görüldüğü ortaya konulmuştur. Çocuklarda tırnak yeme hastalığının temel nedenleri arasında da kaygı, endişe, gerginlik, başarısızlık ve yalnız kalma gibi duygular yer almaktadır. Çocuk yaşlarda yaşanan travmalar da tırnak yeme hastalığının sebeplerindendir.

 Tırnak Yeme Nedenleri

Tırnak yeme nedenleri nedir diye baktığımızda karşımız çıkan başlıca sonuçlar şu şekildedir;

 • Psikolojik sorunlar
 • Sinir hastalıkları
 • Aşırı kaygılı ruh hali
 • Stres ve gerginlik
 • Dikkat eksikliği
 • Yalnız kalma korkusu
 • Ekonomik sıkıntılar
 • Hayal kırıklığı

Tırnak Yeme Tedavisi

Tırnak yeme hastalığı çoğu kişi tarafından görmezden gelinir. Alışkanlığın ilerleyen durumlarında tedavi edilmesi ve alışkanlığın terk edilmesi daha güç hale geleceği unutulmamalıdır. Bu nedenle tırnak yeme hastalığı tedavisinin başarılı sonuçlar doğurması için en erken şekilde uzman bir psikolog doktor kontrolünde olmak çok önemlidir. Özellikle uygulanan psikoterapi yöntemleri ile tırnak yeme tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Psikolog muayenesinin ardından gerekli görülürse bir psikiyatr desteği ile de tedavi devam ettirilebilir. Tırnak yeme tedavisinde hastalık ileri boyutlarda ise ilaç desteği gerekli görülebilir.

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır

Tırnak yeme nasıl bırakılır diye merak ettiğinizi çok iyi biliyoruz. Bu durumda yapılması gereken şey öncelikle psikolojik destek almak ve tırnak yeme alışkanlığının alt sebeplerini araştırmaktır. Bunun yanı sıra tırnak yemeyi önlemek amacıyla yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Tırnaklarınızı düzenli olarak törpüleyin. Hatta gerekirse düzenli olarak manikür yaptırın. Bakımlı, estetik ve iyi görünümlü tırnaklarınızı inanın çok sevecek yemeye kıyamayacaksınız.
 • Özellikle stres ve gerginlik kaynaklı olarak tırnak yeme alışkanlığı edinmiş iseniz stres yaratan ortamlardan ve gerginlikten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Kendinizi iyi hissetmeniz tırnaklarınızı yeme alışkanlığınızı en aza indirecektir.
 • Tırnak yemeyi önleyen bir diğer yöntem ise tırnağa acı tadı olan oje sürmektir. Acı oje sürerek tırnak yeme alışkanlığınız kısa sürede sona erebilir.
 • Stres topu ile oynamak, kendinizi meşgul etmek için bir hobi edinmek kaygı ve gerginliğinizi azaltacak her türlü etkinlik tırnak yeme alışkanlığınızı önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Tırnaklarınızı yara bandı ile kapatmak da tırnak yeme alışkanlığını bir süre de olsa önleyebilir.
 • Takma tırnak kullanmak hem estetik bir görünüme kavuşmanızı sağlayan hem de tırnaklarınızı yemeyi engelleyen tavsiye edilen yöntemler arasında yer almaktadır.
 • Tırnak yemeyi önleyen bir diğer yöntem ise sarımsaktır. Sarımsağı ikiye bölüp tırnaklarınıza sürdüğünüzde hem keskin tadı hem de nahoş kokusu sayesinde tırnak yeme alışkanlığından en kısa sürede kurtulacak hem de sarımsağın antiseptik özellikleri nedeniyle tırnak deformasyonunu onarmış olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA