Tiroid Hormonu Nedir Yüksekliği Belirtileri Tedavisi

117
tiroid hormonu nedir yüksekliği belirtileri tedavisi
tiroid hormonu nedir yüksekliği belirtileri tedavisi

Tiroid Hormonu Nedir

TSH olarak da bilinen tiroid hormonu aslında tiroid bezine tiroid hormonu ( T3 ve T4) salgılatan temel hormondur. Tiroid bezi yeterli miktarda hormon salgılayamadığında TSH sürekli olarak yükselir ve tiroid bezi sürekli bir şekilde uyarılır. İşte bu nedenle kişilerde tiroid hormonunun yüksek olması tiroid bezinin yeterli miktarda çalışmadığını gösterir.

Öncelikle yazımızda ayrıntılara geçmeden önce halk arasında yanlış bilinen ya da karıştırılan bir konuya açıklık getirelim. Örneğin bir hastaya tiroid hormonu yüksekliği tanısı konduğunda ve akabinde doktor kontrolünde tiroid ilacı takviyesi başlatıldığında, hasta haklı olarak “ Ama benim zaten hormon seviyem yüksek, doktor neden yine de ilaç veriyor?” diye düşünülebilir. Ancak yazımızda çok daha ayrıntısını bulabileceğiniz bir bilgiyi başta da vurgulayalım; aslında kan tahlillerinde ortaya çıkan tiroid hormonu yüksekliği tiroid bezinin salgıladığı tiroid hormonu değildir. Yüksek olan beynimiz tarafından salgılanan tiroid bezini uyaran hormondur. Bu nedenle tiroid bezinin yetersizliğinde tiroid hormonu yükselir. Kısacası tiroid hormonunuz yüksekse tiroid beziniz ya hiç çalışmıyor ya da yetersiz çalışıyordur. Yani  tiroid hormonunuz yüksekse tiroid beziniz eksiktir demektir.

Tiroid hormonu vücudumuz için en önemli hormonlardan birisidir. Tiroid hormonu azlığı sonucu metabolizma yavaşlar ve buna bağlı belirtiler oluşur. İnsan vücudu hormonların salgıları ile enerji topladığı için yılda bir kez ya da 6 ayda bir kez kan tahlili yapılarak hormon düzeyleri kontrol edilmelidir. Tiroid hormonu yüksekliğinin farklı sebepleri vardır ancak tiroid hormonu yüksekliği genellikle kolaylıkla fark edilecek  belirtiler göstermez. Kişi tiroid hormonun yüksekliğini hormon düzeylerini kontrol ettirerek ölçtürmelidir.

Tiroid Hormonu Yüksekliği Belirtileri Nelerdir

tiroid hormonu yüksekliği belirtileri nelerdir
tiroid hormonu yüksekliği belirtileri nelerdir

Tiroid hormonunun yüksek olması aslında tiroid bezinin çalışmadığını gösterdiği için belirtiler hormon eksikliğine bağlı olarak gelişir. Bazı bünyelerde belirtiler kendini hemen gösterirken bazı bünyelerde hemen belirti göstermeyebilir. Bunun böyle olma nedeni ise tiroid hormonu yüksekliğinin düzeyinin farklı olmasıdır. Tiroid hormonunun yüksek olması tiroid bezinin yetersiz çalıştığını göstermektedir. Tiroid hormonu yüksekliği farklı yaş gruplarında farklı belirtiler gösterir. Tiroid bezinin yetersizliğine bağlı oluşan tiroid hormonu yüksekliği belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Tiroid Hormonu Yüksekliği Yetişkinlerde Görülen Belirtileri;

 • Enerji azlığı: Tiroid hormonu vücudumuzun temel hormonu olduğu için bu hormon çalışmadığında kişilerde en çok görülen belirtilerden birisi enerji azlığıdır. Kişi çok çabuk yorulur ve genel olarak halsizlik ve yorgunluk hisseder. Sürekli uyku ihtiyacı hisseder, uyku süreleri uzar.
 • Hafızada zayıflık: Tiroid hormonu yüksekliğinin en önemli belirtilerinden biri de; hatırlama güçlüğüdür. Sık sık unutkanlık yaşanır, isimler hatırlanmaz.
 • Üşüme hissi ve vücut ısısının düşük olması tiroid yüksekliğine bağlı olarak görülebilir.
 • Cilt derisinin soluk olması tiroid yüksekliği sonucunda görülür.
 • Eklem yerlerinde, el ve ayaklarda şişme de tiroid yüksekliği sonucunda görülen belirtiler arasında yer alır.
 • Saç tellerinin incelmesi ve saçların dökülmesi tiroid az çalışması sonucunda görülen semptomlardandır.
 • Metabolizmanın yavaşlaması ile belirgin kilo artışı ve kilo verememe gibi sorunlar da tiroid yüksekliği sonucunda oluşabilir.
 • Adet kanamasının her zamankinden daha fazla gelmesi ve adet öncesindeki dönemin ağrılı ve sancılı geçmesi de tiroid yüksekliği sebebine bağlı olarak görülebilir.
 • Gebe kalmada zorluk yaşanmasının sebebi olarak da tiroid yüksekliği gösterilebilir.
 • Tiroid yüksekliği sonucunda odaklanma sorunları başlar.
 • Bireyin depresif ruh hali ve ilgisiz olması da tiroid bezinin az çalışması sonucu görülen tiroid yüksekliğinden kaynaklanıyor olabilir.
 • Adet kesilmesi tiroid yüksekliği belirtileri arasında yer alır.
 • Etrafındaki olaylara ilgisiz kalması ve duyarsızlaşması da tiroid belirtilerindendir.
 • Tırnakların büyüme hızının yavaşlaması ve sürekli tırnak kırılmalarının yaşanması tiroid yüksekliği sonucunda görülebilir.
 • Ciltte kuruma ve kabuklanma, kaşıntı tiroid yüksekliği belirtileri arasında yer almaktadır.

Çocuklarda Görülen Tiroid Hormonu Yüksekliği Belirtileri

çocuklarda görülen tiroid hormonu yüksekliği belirtileri
çocuklarda görülen tiroid hormonu yüksekliği belirtileri

Tiroid hormonu sağlıklı büyüme ve gelişim için çok önemlidir. Bu nedenle çocuklarda yeterli düzeyde olup olmadığı belli aralıklarla kontrol edilmelidir. Çocuklarda  tiroid hastalıkları belirtileri şu şekildedir;

 • Metabolizmanın yavaşlaması ile çocuklarda da halsizlik ve yorgunluk görülür.
 • Obeziteye kadar varan kilo alma problemleri oluşur.
 • Hareketler yavaşlar, dikkat dağılır, derslerde konsantrasyon sorunu yaşar.
 • Öğrenme güçlüğü gelişir.
 • Büyüme hızı yavaşlar, yaşıtlarından geri kalır.
 • Geç ergenlik oluşur.
 • Sürekli uyuklar.
 • Vücutta yağlanma oranı artar.

Yeni doğan Bebeklerde Görülen Tiroid Hormonu Yüksekliği Belirtileri:

 • Yukarıda saydığımız tüm bu belirtiler yeni doğan döneminde tespit edilmesi mümkün olmadığından tiroid testleri bebeklerde kan alınarak, tarama testi şeklinde yapılmaktadır. Yeni doğan bebeğinize 5. gününden sonra sağlık ocaklarının aldığı topuk kanı örneğinden (zeka testi diye de bilinir) aynı zamanda tiroid testi ve tahlilleri de yapılmaktadır. Zeka testi diye adlandırılmasının sebebi de budur. Çünkü doğuştan tiroid azlığı veya yokluğu bebeğin büyüme ve gelişimini olumsuz etkiler. Tiroid bezinin eksik çalışması bebeğin beyin gelişimini etkiler ve ileriki yaşlarda öğrenme güçlüğü problemlerine sebep olur.
 • Bebeklerde tiroid bezinin eksik çalışmasından dolayı ortaya çıkan tiroid hormonu yüksekliğinde (TSH yüksekliği) en sık görülen belirtisi yeni doğan sarılığıdır. Bu tür tiroid rahatsızlıklarında sarılık kendiliğinden geçmez, giderek artar, hastane tedavisi gerektirir. Hastanede yapılan kan tahlillerinde tiroid yetersizliği tespit edilir.
 • Tiroid hormonu yüksekliğinde bebek sürekli uyuklar, çok zor uyandırılır.
 • Bebeklerde tiz sesli ağlama dikkati çeker.
 • Kucağa alındığında kaslarında genel bir gevşeklik vardır, boynunu hiç tutamaz. Kaslar hamur gibi yumuşaktır.

Yeni doğanın tiroid hormonu yokluğu veya yetersizliği acil tedavi gerektirir. Sağlık ocağında alınan topuk kanında şüpheli sonuçlar çıktığında hemen ayrıntılı muayene için doktora gidilmelidir.

Tiroid Hormonu Neden Yükselir

tiroid hormonu neden yükselir
tiroid hormonu neden yükselir

Tiroid hormonu yüksekliğinin altında farklı sebepler vardır. Tiroid bezlerinin çalışmaması TSH hormonunun yükselmesine neden olan önemli sebeplerden birisidir. Tiroid bezi çalışmazsa ne olur ve tiroid neden olur sorularının cevaplarını gelin hep birlikte yakından görelim;

 • Doğuştan gelen hormonal sorunlar TSH hormonunun yükselmesini tetikler.
 • İyot yetersizliği (Ülkemizde Karadeniz Bölgesi tarım alanları iyot eksikliğinde ilk sırada yer alır ) tiroid hormonu yüksekliği nedenleri arasında yer alır.
 • Soya içeren ürünlerin aşırı tüketilmesi tiroid hormonunu olumsuz etkiler ve tiroid hormonu yüksekliğine neden olur.
 • Radyasyona maruz kalma da tiroid hormonu yüksekliği baş sebeplerindendir.
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları tiroid hormonu yüksekliği yaşanmasına neden olur.
 • Tiroid bezinde oluşan tümörler tiroid hormonun yükselmesine neden olur.
 • Tiroid hormonu yüksekliği sebebi olarak kalsiyum, demir eksikliğini gidermek için ilaç kullanmanın da etkili olduğu söylenebilir.
 • Östrojen hormonunun yükselmesi tiroid hormonunun da yükselmesine neden olur. Örneğin doğum kontrol hapları tiroid hormonunun yüksekliğini tetikler.
 • Anti depresan ilaç kullanmak tiroid hormonunun yükselmesine sebep olur.
 • Farklı sebeplerden dolayı geçirilmiş boyun ameliyatlarında tiroid bezinin de alınmış olması tiroid hormonu yüksekliğine neden olabilir.

Hamilelikte Tiroid Hormonu Yüksekliği

hamilelikte tiroid hormonu yüksekliği
hamilelikte tiroid hormonu yüksekliği

Hamileliğin ilk aylarında östrojen hormonunun yükselmesi tiroidin yükselmesini de etkiler. Hamilelikte tiroid hormonu yüksekliği görülebilir. Bunun en önemli sebebi hamilelikle birlikte vücudun tiroid hormonu ihtiyacı artmasıdır. Hamilelikle birlikte tiroid bezi bu ihtiyacı karşılayamaz ve yetersizliği sonucu TSH yükselir. Hamilelik öncesi bir tiroid rahatsızlığınız olmasa bile hamilelikle birlikte tiroid bezi yetersizliği yine de görülebilir. Bunun için destekleyici ilaç başlanabilir. Ancak hamilelik öncesi bir tiroid hastalığınız var ise takip döneminde doktorunuza bununla ilgili kesinlikle bilgi vermelisiniz.  Hamilelikte tiroid yüksekliği takibi için hem kadın doğum uzmanınız hem de bir endokrin doktoru tarafından takip edilmelisiniz. Bulunduğunuz bölgede endokrin uzmanı yok ise dahiliye doktoru tarafından da takip edilebilirsiniz. Gebelikte tiroid anne adayı ve bebek için çok önemli bir konudur ve mutlaka takibinin hassasiyetle yapılması gerekmektedir.

Tiroid Hormonu Yüksekliği Tedavisi

tiroid hormonu yüksekliği tedavisi
tiroid hormonu yüksekliği tedavisi

Tiroid hormonunun olması gereken seviyeden daha yüksek çıkması sonucunda doktor kontrolünde tiroid tedavisine başlanır. Tiroid ultrasonu ya da tiroid testi sonucunda ortaya çıkan tiroid yüksekliğini dengelemek için doktor kontrolünde tiroid ilacı reçete edilir ve tiroid tedavisi uygulanır. Tiroid yüksekliğini düşürmek için ilaç tedavisinin dozu doktor tarafından belirlenir ve tiroid hormonun seviyesine göre ilaç alınır. 3 aylık dönemlerle alınan kan değerlerine göre ilaç dozu belirlenir. Ancak belirlenen ilaç dozu ömür boyu değişkenlik gösterir. Yaşanılan zorlu hayat mücadeleleri, hamilelik, doğum, büyük travmalar, ergenlik ve yetişkinlik dönemi gibi sebeplerle  tiroid hormonu  ihtiyacınız da değişir. Bu nedenle yılda en az 2 kez yanı 6 ayda bir doğru ilaç dozu için doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Tiroid Nodülü

tiroid nodülü
tiroid nodülü

Tiroid nodülü nedir diye merak edenler için hemen açıklayalım. Tiroid bezinin çalışmamasının sebebi ne olursa olsun eğer tiroid hormonu eksikliği tedavisi yapılmazsa TSH yükselmeye devam eder ve sürekli bir şekilde tiroid bezi uyarılır. Tiroid bezi bu uyarılara daha fazla dayanamaz ve tiroide bağlı şişlikler yani tiroid nodülü oluşur. Tiroid nodülü neden büyür sorusunun cevabı ise troid tedavisinin aksatılmasıdır. Tedavinin aksatılması troid nodülü büyümesinde büyük etkendir. Bu nodüller tiroid yetersizliğinin gözle görülür belirtileri arasındadır. Birçok kişi boğazında eline gelen bu şişlikleri fark ederek doktora gider. Bu şişlikler bazen lenf düğümü şişliği ile karıştırılabilir. Kesin tanı ve tedavi için doktor tarafından en erken şekilde muayene edilmesi tavsiye edilir.

Tiroid İçin Hangi Bölüme Gidilir 

Peki tüm bu bilgiler ışığında; “Tiroid için hangi bölüme gidilir?” Öncelikle bilinmelidir ki tiroid hastalığı belirtileriniz var ise bir endokrin uzmanına görünmelisiniz. Ancak bulunduğunuz bölgede endokrin uzmanı yok ise dahiliye doktoruna da randevu alabilirsiniz.
Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;
Ödem Nedir Neden Olur Nasıl Atılır
Haşimato Hastalığı Nedir, Haşimatonun Tedavisi ve Nedenleri
Hepatit C Nedir Belirtileri Tedavisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA