Tok Tutan Yiyecekler Hangileridir

tok tutan besinler
tok tutan besinler

Sağlıklı beslenirken ve diyet yaparken  en büyük engellerden birisi de sık sık acıkmaktır. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye başladığımızda daha az kalorili yiyecekler yemeye başlarız ancak kısa bir süre sonra mide kazınmaları ve acıkmalar başlar. Kişi iradesini tutamayıp  kaçamak yapıp yemek yerse  diyette suçluluk duygusu ve motivasyon kaybı yaşar ya da tam tersi yemezse de enerji düşmesi, baş ağrısı ve gerginlik yaşar.  Bu durumdan kurtulmak ve gerçek anlamda sağlıklı beslenmek ve form tutmak için tok tutan yiyeceklere hayatımızda daha fazla yer açmamız gerekiyor.

Tok Tutan Yiyecekler

Peki  hangi gıdalar tok tutmamızı sağlar?  Tok tutan gıdaları hangi sıklıkla nasıl tüketebiliriz? Nasıl daha tok hissedebiliriz ? Sorularına bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Doğanın bize sunduğu gıdalara mutfağımızda  ve bedenimizde yer açıyoruz ve daha fazla tok hissediyoruz.

Yumurta : Evet diyetlerin ve sporcuların olmazsa olmaz besin kaynağı ve protein deposu. Kilo vermek ve daha uzun tok  kalmak istiyorsanız. Yumurta en büyük yardımcılarınız. Özellikle sabah kahvaltısında 1 ya da 2 adet haşlanmış yumurta yediğinizde tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Yumurtayı sadece haşlanmış olarak değil, maydonozlu, mantarlı omlet ya da menemen yaparak rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Kuruyemişler: İçlerinde bulunan sağlıklı yağlar ve protein bakımından tokluk veren gıdaların birisi de kuruyemişlerdir.  En sağlıklı ara öğün ve atıştırmalık grubunda bulunan kuruyemişler; kan şekerini dengeler ve enerji verir. Tok tutmayı sağlamanın yanında kuruyemişler omega 3 içermesinden dolayı kalp sağlığını da korur. Açlığı kontrol ederler. Kuruyemişleri tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta; porsiyonların miktarıdır. Bunun içinde hergün 1 avuç içi kadar kuruyemişi rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Sirke : Salatalarda tüketebileceğiniz sirke tokluk süresini uzatan bir diğer besindir. Sirkenin içeriğinde bulunan asetik asit sindirim hızını da yavaşlatır tokluk hissini arttırır.

Tarçın : Tatlı ihtiyacınızı en doğal yoldan almak istiyorsanız; bu konuda en büyük yardımcılarınızdan birisi de tarçın olacaktır. Kan şekerin dengeleme özelliği bulunan tarçını günlük olarak sütünüze bir çay kaşığı ekleyip içebilirsiniz. Ayrıca çubuk tarçını sularınıza, bitki çaylarınıza ekleyerek daha aromalı ve sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Çorba: Günde 1 kase çorba içerek tokluk hissini arttırabilirsiniz.  Yüksek su içeren çorbalar midede fazla yer kaplar ve tok hissetmenizi sağlar. Düşük kalorili ve doyurucu özelliğinden dolayı çorbaları günlük menülerinizde tüketebilirsiniz. Sebzeli çorbalardan lif, tavuklu çorbalardan da ayrıca protein ihtiyacınızı alırsınız.

Baklagiller : Lif ve protein zengini baklagiller insülin seviyesini dengeler, içeriğindeki lif sindirimi yavaşlatır. Tat bakımından da oldukça lezzetli olan baklagilleri daha uzun süre tok hissetmek için  günlük menülerinize eklemeyi unutmayın.

Yoğurt: Yoğurdun içinde bulunan protein iştahınızı azaltmaya yardımcı olur. Yüksek oranda kalsiyum içermesi zayıflamaya da yardımcıdır. Beslenme düzeninizde yoğurt tüketmeniz daha tok hissetmenize ve zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Günde 1 kase yoğurdu gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Salata : Öğünlerinizde tüketeceğiniz salatalar midede fazla yer tutacağı için daha fazla yemenizi engeller. Salatalar ayrıca kabızlık sorununa da iyi gelen yiyecek grubundadır. Salataların içerisine dereotu ve kırmızı biber eklendiğinde tok tutma süresi daha fazla uzar.

Yulaf Ezmesi : Hem besleyici hem de düşük kalorili yiyecek olan yulaf ezmesi sabah kahvaltılarında 1 muz, süt ve tarçın ile tüketilebilir. Sabah kahvaltısında yulaf ezmesi ile yapılan kahvaltı sonrasında tokluk süresi daha uzun sürer. Ancak yulaf ezmesini daha kolay yemek için 2 yemek kaşığı yulaf ezmesini üzerini az geçen bir suyla 10 dakika haşlayıp yumuşatarak da tüketebilirsiniz.

Sebzeler : Diyetlerde çok önemli bir yeri olan sebzelerin düşük kalorili olmalarının yanı sıra tokluk hissi vermesinden dolayı da bolca tüketilmelidir. Besin değeri ve lif oranı yüksek olan sebzeleri öğünlerinizde  tercih edebilirsiniz. Ancak nişasta oranı yüksek olan patates gibi sebzeler daha az tüketilmelidir.

Zeytinyağı : Vücudun gereksinim duyduğu günlük yağ ihtiyacı zeytinyağı gibi doymamış yağ asitlerinden karşılanması metabolizmanın hızlanmasına ve kilo vermenin kolaylaşmasını sağlar.  Tokluk hissini arttırmak için salatalarda ve sebze yemeklerinde zeytinyağı kullanmaya özen göstermelisiniz.

Kestane: Kestane faydalı karbonhidrat içerir. İyi bir lif kaynağıdır. Zararlı yağlar içermez ve bağırsakların daha iyi çalışmasını da sağlar. Tüm bunların yanında kestane aynı zamanda  tok tutan besinler arasındadır.

Su: Su içmek hem metabolizmayı hızlandırır hem de tokluk hissi yaratır. Eğer günlük olarak az miktarda su tüketiyorsanız acıkma oranınız da fazladır. Vücudu susuz bırakmamalı  her açlık hissettiğinizde 1 bardak suyunuzu içmelisiniz böylece gereksiz yemek yeme isteğini de bırakmış olursunuz.Ayrıca suyun vücudumuz için faydalarını ayrıntılı olarak incelediğimiz suyun faydaları nelerdir  yazımızı da okumanızı özellikle tavsiye ederiz.

Tok Tutan Çaylar

Yeşil Çay : Metabolizmayı hızlandıran  aynı zamanda yüksek antioksidan içerir. Yeşil çay  karın bölgesindeki yağları eritir tokluk hissini uzatır.

Tok Tutan Meyveler

Elma : Bol miktarda lif ve su içeren elma yemekten yarım saat önce yendiği zaman içeriğindeki pektin sayesinde kan şekerini dengeler ve lif içermesinden dolayı da tokluk hissi oluşmasına yardım eder. Doğal enerji ve şeker kaynağı olan elmanın kalorisi de oldukça düşüktür. 1 adet orta boy elma ortalama 80 kaloridir.

Avokado : Lif Potasyum ve E vitamini zengini olan Avokadoyu salataların içine, kahvaltılarda ekmeğin üzerine sürüp yiyebilirsiniz. Avakado  lif içeriği sayesinde zayıflamaya yardımcı olur ve tokluk süresini uzatır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA