Topuk Çatlakları Neden Olur, Nasıl Geçer, Bitkisel Tedavisi

topuk çatlağı neden olur, nasıl geçer
topuk çatlağı neden olur, nasıl geçer

Topuk Çatlakları

Topuk  çatlakları deride meydana gelen ince ve derin yarıklardır. Topuk çatlakları oldukça yaygın bir problemdir. Çatlaklar  ayak derisinde topuklar ve yan yüzeylerinde görülür.  Topuklarda meydana gelen çatlaklar tedavi edilmezse hem sağlık açısından hem de estetik açıdan sorunlar yaşanmasına neden olur. Sağlıklı ayak derisi elastik, pürüzsüz ve yüke dirençliyken çatlamış deri, kuru, sert ve pürüzlü bir yapıdadır. Ayrıca topuk çatlakları yüke olan direnci de azaltacağı için ayak ağrılarına sebep olur. Topuk çatlaklarına gerekli tedavi ve bakım yapılmadığı zaman kanama ve enfeksiyonlara da neden olabilir.

Topuk Çatlakları Neden Olur

Topuk çatlakları elastikliğini kaybetmiş, ayak derisinin gerilime maruz kalmasından dolayı meydana gelir.  Zaman içinde ayak derisinin elastikliğini kaybetmesinin bir çok nedeni olabilir. Ayaklarımız gün içerisinde bütün yükümüzü çektiği için bakıma ihtiyaçları vardır. Düzenli olarak bakımı yapılmayan ayaklarda zamanla sertleşme, kuruluk ve nasır problemleri görülür. Ayaklarımız gün içinde çorap ve ayakkabı içerisinde havasız kalmaktadır.Zaman içerisinde gerekli bakım görmeyen topuklarda  kuruluklar başlar ve zamanla  yarıklara dönüşebilir.

Topuk çatlaklarının meydana gelmesinde bir diğer sebep ise mevsimsel değişimlerdir. Kışın soğuk ve kuru havanın etkisiyle topuk çatlakları görülebilir, yazın ise açık ayakkabılarda ayak derisinin tozlu zeminlere temas etmesi topuk çatlağına neden olabilir.

Şeker hastalığı da topuk çatlağına sebep olan bir diğer etmendir.  Ayrıca tiroit, böbrek yetmezliği gibi hastalıklar da topuk çatlağına neden olur.  Sedef, egzama, ayak mantarı da topuk çatlamasına neden olan  cilt hastalıklarındandır.

Ayakların çok sık yıkanması, banyo ya da abdest sonrasında yeterli kurulanmaması topuk çatlamalarına neden olur. Aşırı kiloya bağlı olarak da topuklarda çatlaklar meydana gelebilir.Bunun yanında  yine aşırı yürüme koşmaya bağlı olarak ayak tabanlarının fazla basınca maruz kalması da çatlaklara neden olabilir. Demir veya B vitamini eksikliği topuk çatlamalarının diğer nedenleri arasında söylenebilir.

Topuk Çatlakları Tedavisi

topuk çatlakları tedavisi
topuk çatlakları tedavisi

Topuk çatlamalarını önlemek için ayak bakımı çok önemlidir.Her banyodan sonra ayak topuklarının  ponza taşı ile ovalanması  topukları  ölü derilerden arındırır. Bu işlemi yaptıktan sonra topuklarınızı nemlendirici ayak bakım kremleri ile nemlendirebilirsiniz. Topuk Çatlağı tedavisinde yarıklar ağrıya sebep olur. Öncelikle tedavideki ilk aşama ağrıyı azalmaktır. Bunun için ayak derisinin ılık suda yumuşatılmasından sonra çatlak çevresi ölü tabakadan arındırılır ve nemlendirici ayak bakım kremi ile nemlendirilir ve ayakların basınca maruz kalmaması sağlanır. Bu  işlemleri genellikle gece yatmadan önce yaparsanız daha iyi olur.  Ayaklarınızı mümkünse her akşam yatmadan önce gül suyu damlatılmış ılık suda bekletebilirsiniz. Gül suyunun rahatlatıcı etkisi ayaklarınıza da iyi gelecektir. Topuk çatlaklarına krem ve dermotolojik bakım ürünleri kullananabileceğiniz gibi yarık bölgelere zeytinyağı  da sürebilirsiniz.

Topuk Çatlakları Bitkisel Tedavisi

Kakao ve Acıbadem Yağı

Kakao ve acıbadem yağını karıştırarak topuklarınıza ovalayarak sürün ve ayaklarınız hava almayacak şekilde 1 saat bekleyin. Ardından ılık suyla ayaklarınızı durulayın. Bu bakım yağını haftada 3 gün uygulayabilirsiniz.

Vazelin ve Limon

1 Çay kaşığı vazelin ve yarım limonun suyunu birbirine karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı topuk çatlaklarınıza yedirerek sürün ve üzerine kalın bir çorap giyin ve sabaha kadar bu şekilde uyuyun. Sabah uyandığınızda topuklarınız yumuşacık olacaktır. Uyandıktan sonra ayaklarınızı ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Bal ve Zeytinyağı

Bal ve zeytinyağı karışımı da topuklarınızdaki çatlaklara iyi gelebilir. Bunun için 1 çay kaşığı balı 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Ardından bu karışımı topuklarınızda çatlakların olduğu yerlere ovalayarak sürün. Bu uygulamayı yaptıktan sonra en az 20 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla kurulayın. Göreceksin ki bu uygulamadan sonra cildiniz yumuşamış olacak.

Pirinç Unu Peelingi

Bu uygulama için 1 çay kaşığı bala, 1 çay kaşığı elma sirkesine ve bir avuç pirinç ununa ihtiyacımız var. Bu ürünleri bir kasede karıştırıyoruz. Macun kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Ayaklarımızı 10 dakika ılık suda beklettikten sonra hazırladığımız karışımı topuklarımızdaki çatlaklara sürüyoruz. Eğer çatlaklar çok kötü durumdaysa karışımı sürerken rahatsızlık vermemesi için karışıma 1 çorba kaşığı zeytinyağı ya da badem yağı da ekleyebilirsiniz. Bu uygulamayı haftada birkaç kere yapabilirsiniz.

Nemlendirici Krem

Yara haline gelmiş derin topuk yarıkları için antibiyotikli merhem ya da kremler sürüldükten sonra hava almayacak şekilde bandajlanması yaraların iyileşmesini hızlandıracaktır. Topuk çatlaklarını önlenmesi adına  kullanacağınız ayakkabılar da çok önemlidir. Topuğunuzu tamamen saran ve arkası kapalı ayakkabılar giymeyi tercih edebilirsiniz. Arkası açık ayakkabılar topuk çevresindeki desteği azaltır. Bu tür ayakkabılar ayak altındaki yağ tabakasının yayılmasına neden olur. Sonucunda da ayak tabanına  uygulanan basınç  topuk çatlaklarının oluşmasına neden olabilir. Ayakkabı içerisinde topuklarınızı rahatlatacak tabanlıklar kullanmak topuklarınızdaki basıncı azaltacaktır.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA