Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi, Ne İyi Gelir

topuk dikeni nedir,belirtileri,tedavi
topuk dikeni nedir,belirtileri,tedavi

Topuk Dikeni

Ayak bölgesinde özel bir yağ dokusundan oluşan topuk, vücudumuz için adeta amortisör görevi görerek hareket esnasında darbeden kaynaklanan sorunları önlemektedir. Topuk sağlığını ciddi oranda tehdit eden ve son dönemlerde pek çok kişi için ıstırap verici bir hal alan topuk dikeni nedir, topuk dikeni nedenleri, topuk dikeni bitkisel tedavisi, topuk dikenine ne iyi gelir gibi konu başlıklarından oluşan yazımızın sizler için faydalı olmasını diliyoruz.

Topuk Dikeni Nedir?

topuk dikeni nedir
topuk dikeni nedir

Topuk dikeni nedir? Topuğun yere bakan kısmında bulunan ince ve sivri kemiğin kalsiyum birikmesinden kaynaklı olarak çıkmasına topuk dikeni denir. Sabah kalkınca veya uzun süre oturduktan sonra ilk basışta ortaya çıkan topuk dikeni ağrısı, genellikle yürüdükçe azalma eğilimi göstermektedir. Topuk dikeni röntgen filminde ortaya çıkmaktadır. Topuk dikeni kandaki ürik asit miktarına bağlı olarak artış gösterebilen ortopedik bir rahatsızlıktır.

Topuk Dikeni Nedenleri

Topuk dikeni nedenleri henüz tam olarak bilinmemekle birlikte bazı faktörlerin topuk dikeni oluşmasında daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Topuk dikeni nedenleri;

 • Uzun süre ayakta kalmak
 • Ağır spor yapmak
 • Kemerli, taraklı ayak yapısına sahip olmak
 • Aşırı kilolu olmak
 • Genetik faktörler
 • Yüksek topuk kullanımı
 • Atlama sporu ile uğraşmak
 • Orta yaş kategorisinde olmak
 • Ayak tabanı bozuklukları
 • Kötü ve yanlış ayakkabılar giymek
 • Sert zeminlerde çıplak ayak koşmak
 • Baldır kaslarının çok sıkı olması
 • Topuk bağ dokusunda yırtılma sonucu oluşan enfeksiyonlar

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi

topuk dikeni bitkisel tedavisi
topuk dikeni bitkisel tedavisi

Topuk dikeni için kırmızıbiber: 1 su bardağı su içine yarım kaşık kırmızıbiber atın. Ayağınızı 10 dakika kadar bu karışım içinde bekletin. Kas sertliğine iyi gelen kırmızıbiber karışımının çatlamış topuk ve iltihaplanmış topuklarda kullanılması önerilmez.

Özellikle uzmanlar tarafından pul biberinin 3 aşamalı (Kırmızıbiber kürünün her aşaması 3 gün olmak üzere toplamda 9 gün sürmektedir.) uygulanışı ile ilgili olarak önerilen kür tarifi şu şekildedir;

 • Orta acılıkta olan 3 yemek kaşığı pul biberini havanda ezin. Karışımı topuğa gece yatmadan önce sürün ve sabaha kadar bekletin. Uygulamaya 3 gün boyunca devam edin.
 • 3 yemek kaşığı çekirdekli ve siyah olan kuru üzümü havanda ezin. Aynı şekilde gece yatmadan önce tülbent ile sarın sabaha kadar bekletin. Uygulamaya 3 gün boyunca devam edin.
 • Kuru üzüm ve kırmızıbiberi havanda dövün. Gece yatmadan önce temiz bir bez ya da tülbent ile topuğa sarın. Sabaha kadar bekletin. Uygulamaya 3 gün boyunca devam edin.

Topuk dikeni için elma sirkesi: Elma sirkesine batırdığınız havluya ayağınızı sarın ve bekletin. Ayakkabınızın içine de sirkeli bir bez koyun ve kurudukça yenisi ile değiştirin. Başka bir yöntem olarak ısıtılmış sirkeyi ılık su içine dökün ve her akşam ayaklarınızı bu karışım içinde 15 dakika bekletin. 1 hafta devam edeceğiniz bu uygulama ile topuklarda biriken kalsiyum fazlasının alımı sağlanacak ve iltihabınız azalacaktır.

Topuk dikeni için kekik: Kovaya alınan sıcak su içine bir miktar kekik ilave edilir. Karışım ılındıktan sonra ayaklar 20 – 30 dakika boyunca kekikli su içinde bekletilir. Uygulamanın günde bir kez yapılması tavsiye edilmektedir.

Topuk dikeni için kabartma tozu:  Yarım çay kaşığı kabartma tozu veya karbonat bir miktar su ile macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Ağrılı bölgeye sürülür ve gazlı bez ile sarılır. Topuk kemiğinin onarımını sağlayan bu uygulamanın 1 hafta boyunca günde iki kere yapılması tavsiye edilir.

Topuk dikeni için arpacık soğan: Bir miktar arpacık soğan fırın tepsisine alınır ve fırında iyice öldürülür. Ilıdıktan sonra ortadan ikiye kesilir ve iç bölgesi ile ayak topuğu nazikçe masaj yapılır. Topuk üzerine soğan koyulur ve üzerine çorap giyilerek sabaha kadar bekletilir.

Topuk dikeni için soğuk uygulama: Soğuk su dolu leğen içinde ayaklarınızı dayanabildiğiniz kadar bekletin. Ağrı, şişlik ve enfeksiyonu azaltan bu uygulama esnasında cilde direkt buz sürmemeye özen gösterin.

Topuk dikeni için elma kabuğu: Dört tane elmanın kabuğu soyulur ve 1 litre su ile birlikte tencerede kaynatılır. 30 dakika demlenmesi için bekletilir. Süzülen suyun iki yemek arası vakitlerde ve akşamları yatmadan önce birer bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Topuk dikeni için epsom tuzu: Ilık su dolu kova içine 2 yemek kaşığı epsom tuzu ilave edin. 15 dakika boyunca ayağınızı bu karışım içinde bekletin. İyice kuruladığınız ayağınıza nemlendirici kremi masaj yaparak sürün. Ağrıları ve iltihabı azaltan bu uygulamayı her gece yatmadan önce yapabilirsiniz.

Topuk dikeni için keten tohumu yağı: Cezve içinde ısıtılan keten tohumu yağı temiz bir tülbent üzerine dökülür. Ağrılı bölge tülbent ile sarılır ve birkaç saat boyunca bekletilir.  İçeriğindeki omega-3 ve doymamış yağ asitleri sayesinde topuktaki iltihabı, ağrıyı ve topuk sertliğini gideren bu uygulamanın günde bir kez yapılması yeterlidir.

Topuk dikeni için hindistancevizi yağı: Hafif düzeyde ısıttığınız hindistancevizi yağını masaj yaparak ağrılı bölgeye sürün. Kemik gelişimi için önemli kalsiyumlar içeren hindistancevizi yağını günlük olarak uygulayabilirsiniz.

Topuk dikeni için zerdeçal: Bir fincan süt ile 1 yemek kaşığı zerdeçal karıştırılır. Kısık ateşte ısıttığınız bu karışımdan günde iki kez içilmesi topuk dikeni ağrısı ve şişlik gibi şikâyeti önemli oranda azaltacaktır.

Topuk dikeni için yonca: Bir bardak kaynar su içine yarım çay kaşığı kurutulmuş yonca ilave edilir. Yarım saat demlendirilir. Ağrı ve şişlik gibi şikâyetler geçene kadar günde 3 – 4 kez bir bardak olacak şekilde içilmesi tavsiye edilmektedir. Selenyum ve kalsiyum gibi önemli mineralleri içeren yonca çayını dilerseniz bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

topuk dikenine ne iyi gelir
topuk dikenine ne iyi gelir

Topuk dikenine ne iyi gelir sorusunun basit uygulamalar gerektiren birkaç cevabı bulunmaktadır. Dikkat edilecek birkaç husus ile topuk dikeni ağrılarını hafifletebilir ve topuk dikeni oluşumunu önleyebilirsiniz.

 • Ayakkabı kalitesine dikkat edin.
 • Ayak sağlığını ve taban yapısını destekleyen ortopedik ayakkabıları tercih edin.
 • Kalitesiz ve aşırı sıkan ayakkabıları giymeyin.
 • Çok uzun süre ayakta durmayın.
 • Bol istirahat edin. Dinlenme esnasında sırt üstü yatın ve ayaklarınızı yüksekte tutun.
 • Sert yüzeylere çıplak ayak basmayın. Koruyucu yastıklar kullanın.
 • Uyanır uyanmaz ayak açma, germe ve esnetme hareketleri yapın.
 • Yüzme veya bisiklet sürme gibi egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.
 • Kilo almamaya ve formda kalmaya özen gösterin.
 • Meyve, sebze, tahıl yönünden zengin beslenin.
 • Topuklarınızı bol bol güneşlendirin.
 • Doktorunuza danışarak kalsiyum takviyesi alın.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA