Tüp Bebek Tedavisi Nedir,Nasıl Yapılır

tüp bebek tedavisi nedir,nasıl yapılır
tüp bebek tedavisi nedir,nasıl yapılır

Tüp bebek tedavisi sağlık sorunu ya da başka problemlerden dolayı bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları bir yöntemdir. Dünyada ilk tüp bebek 1978 yılında İngiltere’de, ülkemizde ise ilk tüp bebek 1989 yılında İzmir Ege Üniversitesi’nde dünyaya gelmiştir.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Çağımızda normal yollardan anne-baba olamayan kişilerin yaygın olarak başvurdukları bir yöntem olan tüp bebek tedavisi nedir, tüp bebek tedavisi kimler için uygundur, tüp bebek tedavisi nasıl yapılır sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca hamilelik tedavisi için istanbul tüp bebek merkezi hizmeti ile Op.Dr.Sertan AKSU alanında başarılı hekimlerden biridir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir

Tüp bebek tedavisi kadın üreme hücreleri(yumurtalıklar) ile erkek üreme hücrelerinin(spermlerinin) laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenmenin sağlanmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Döllenmekte olan yumurtalar bölünmeye başlar. Bu esnada anne adayının rahmine yerleştirilirler. Bu aşamadan sonrası normal gebelikten hiçbir farkı olmayan bir süreç ile devam etmektedir. Normal gebelikten tek farkı döllenmenin vücut dışında, laboratuvar ortamında gerçekleşmesi ve döllenen yumurtaların anne adayının rahmine yerleştirilmesi işlemidir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce tüp bebek tedavisi kimler için uygundur diye bakalım. Tüp bebek tedavisine 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmadığı durumlarda tetkikler yapılarak başlanmaktadır. Yani tüp bebek tedavisine başlamak için en az bir yıl boyunca bebek sahibi olmak adına çabalamış olmak ön şartı gerekmektedir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yöntemler ve Yiyecekler 

Ayrıca;

 • Erkekten alınan sperm örneğinin yeterli sayı ve morfolojide olmaması
 • Kadının yaşı genç olmasına rağmen yumurtalık rezervinin düşük olması
 • 38 yaş üstü kadının 6 ay korunmasız ve devamlı cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması
 • Yumurtlama fonksiyonunda bozukluk olması
 • Kadının fallop tüplerinde tıkanıklık olması

Halinde tüp bebek uygulamasına geçilebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

tüp bebek tedavisi nasıl yapılır
tüp bebek tedavisi nasıl yapılır

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmek için bu tedavinin aşamalarını detaylı bir şekilde bilmek gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi aşamaları sırasıyla şu şekildedir;

 1. Yumurtalıkların uyarılması: Tüp bebek uygulamasına karar verildikten sonra kadınların yumurtlaması için vücutta üretilen hormonlar biraz daha fazla oranda hastaya enjekte edilir. Daha fazla oranda hormon enjekte etmenin amacı siklusta tek seferde birçok yumurta elde etmektir.
 2. Yumurtalıkların olgunlaştırılması: Yumurtaların gelişmesi sık sık ultrason cihazı ile takip edilir. Bunun yanı sıra kan tahlili ile östradiol seviyelerine bakılır. Yumurtalar istenen olgunluğa ulaştığında tek dozluk yumurta çatlatma iğnesi yapılır ve yumurta toplama zamanı planlanır.
 3. Yumurta toplama: Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan yaklaşık 30-36 saat sonra ameliyathane ortamında anestezi uygulamasının ardından vajinal ultrasonografi ile bir iğne yardımıyla yumurtalar toplanır.
 4. Döllenme: Yumurta toplaması işlemi ile eş zamanlı olarak erkekten alınan sperm örneği işleme hazır hale getirilir. Bu sperm örneği ve hastadan toplanan yumurtaların ile laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanır. Böylece embriyonun gelişimi sağlanır. Embriyolar teknik özellikler açısından sürekli takip edilmektedirler.
 5. Embriyonun rahim içine transferi: Gelişimleri takip edilen embriyolardan rahme tutunma oranları en yüksek olanlar seçilir. Seçilen embriyolar özel kateterler vasıtasıyla kadının rahmine vajinal yoldan yerleştirilir.
 6. Gebelik testi: Gelişen embriyoların rahim içine yerleştirilmelerinin ardından normal gebelik sürecinin başlayıp başlamadığı gebelik testi ile sonuçlandırılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Bunun yanı sıra tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen ve çiftler tarafından tüp bebek tedavisinde bilinmesi gerekenler olarak birçok önemli faktörler vardır. Tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçlar elde etmek için bilinmesi gereken başlıca faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kadının ilerleyen yaşı tüp bebek tedavisinde etkilidir.40 yaş altı başarılı sonuç oranı % 40 iken 40 yaş üstünde başarılı sonuç oranı % 10’dur.
 • Sigaranın kullanımı üreme hücrelerine olumsuz etki ettiği bilindiğinden tüp bebek tedavisi sürecini olumsuz etkilediği söylenmektedir.
 • Obezite boyutunda fazla kilolu olmak tüp bebek tedavisinde gebe kalmayı olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Doktorunuza hikaye paylaşımı sırasında her türlü bilgiyi vermeniz tedaviden alacağınız başarı oranını da artıracaktır.
 • Tüp bebek tedavisi öncesinde Akdeniz tipi diyet uygulamalarının yani bitkisel yağ, balık, sebze gibi hafif atıştırmalıklar ile beslenme programının tedaviyi olumlu yönde etkilediği bilinmektedir.
 • Yüksek folik asit ve B6 vitamini yönünden güçlü olmak tedavi için önemli bir avantajdır.
 • Tüp bebek deneme sayısında herhangi bir sınır yoktur. Ancak yapılan araştırmalara göre beşinci denemeden sonra gebe kalma olasılığının azaldığı görülmektedir.
 • Tüp bebek tedavisi 45 yaşına kadar uygulanabilirse de 40 yaşından sonra gebe kalma şansının azaldığı bilinmektedir.
 • Çoklu embriyo transferi yapılmasının, tekli embriyo transferi yapılmasına göre gebe kalma şansını artırdığı görülmektedir.
 • Tüp bebek tedavisi ilk aşamadan gebelik testi yapılması aşamasına kadar yaklaşık olarak 30 günlük süreyi kapsamaktadır.
 • Aile içinde kalıtsal olabilecek hastalıklar varsa ve tanısı mevcut ise embriyo sürecinde bu hastalıkların incelemeleri yapılabilmektedir.
 • Tüp bebek tedavisi sırasında çoğul gebelik, yumurtaların fazla uyarılması, karın içi kanama, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon, anesteziye bağlı olumsuzluklar, dış gebelik gibi riskli durumlar oluşabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA