Turna Yemişi Nedir Faydaları Nelerdir

97
turna yemişi nedir faydaları nelerdir
turna yemişi nedir faydaları nelerdir

Turna Yemişi Nedir

Özellikle son yıllarda faydalı yiyecekler arasında adını sıkça duyduğumuz turna yemişinin birçok faydası bulunmaktadır.Yazımızın tamamını okuduktan sonra sizler de göreceksiniz ki turna yemişi tam bir sağlık deposu. Turna yemişi ile ilgili 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudumuzda gelişebilecek semptomları azaltığı tespit edilmiştir. Turna yemişinin faydaları arasında en çok bilineni bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve idrar yolları enfeksiyonlarına iyi gelmesidir.

turna yemişi nedir
turna yemişi nedir

İngilizce ismi ile Cranberry olarak bilinen turna yemişi, bazen kızılcık ya da yaban mersini ile karıştırılır. Ancak Cranberyy ikisi de değildir. Turna yemişi üzüme benzer ve ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetiştirilir. Dünyada ise Amerika, Kanada ve Şili gibi ülkelerde turna yemişi yetiştiriciliği yapılır.  Şekil olarak üzüme benzese de tadı tatlı değildir ve acımtırak bir tadı vardır. Genellikle turna yemişi önce kurutulur sonra tatlandırılır ve satışa çıkarılır.

Turna Yemişi Faydaları Nelerdir

turna yemişi faydaları nelerdir
turna yemişi faydaları nelerdir

Vücudumuzun bağışıklık sisteminin güçlü olması bizi hastalıklara karşı korur. Turna yemişi bağışıklık sistemini en iyi güçlendiren meyvelerin başında gelir. Peki turna yemişinin diğer faydaları nelerdir gelin şimdi turna yemişini çok daha yakından tanıyalım.

Turna Yemişi Faydaları;

Turna Yemişi İyi Bir İdrar Söktürücüdür; Turna yemişinin en önemli faydalarından biri  iyi bir idrar söktürücü olmasıdır. Turna yemişi antibakteriyel özelliğinden dolayı idrar yollarını temizlemeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda günde 250 ml turna yemişi suyu tüketenlerin idrar yollarındaki enfeksiyonlarının azaldığı görülmüştür. İdrar yolları tedavisinde en çok uygulanan yöntemlerden biri antibiyotik tedavisidir. Turna yemişinin antibakteriyel özelliği sayesinde antibiyotik alımının da azalmasına olumlu katkı yaptığı bilinmektedir.

Diş Hastalıklarından Korur; Amerikan Diş Hekimleri Derneği tarafında yapılan bir araştırmaya göre turna yemişi bakterilere karşı savaşır. Turna yemişi ağzımızdaki bakterilerin dişlere yapışmasını önleyerek antibakteriyel etki yaratır ve diş eti rahatsızlıklarına karşı korur.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Ülsere İyi Gelir; Turna yemişi suyu özellikle midede bulunan zararlı bakterilerin azalmasında etkilidir. Turna yemişi zararlı bakterilerin mide duvarına yapışmasını engelleyerek mide rahatsızlıkları riskini azaltır. Nutrition isimli bir tıp dergisinin yaptığı araştırmada turna yemişi suyunun düzenli içilmesi mide rahatsızlıklarına neden olan Helikobakter Pilori isimli bakterinin çoğalmasını engellediği belirtimiştir.

Kanser Önleyicidir; Kanser gibi hastalıklardan korunmak için antioksidan alımı çok büyük önem taşır. Turna yemişi de antioksidan özelliği fazla olan meyvelerin başında gelir ve kansere karşı önleyici etki yaratır.

İyi Kolesterolü Yükseltir; Turna yemişi kandaki iyi kolesterolü arttırarak kalp sağlığını da korumaya yardımcı olur.

Kemik Sağlığını Korur; Turna yemişi meyvesinde kalsiyum bulunur. Kalsiyum minerali kemik ve diş sağlığı için çok önemlidir. Kemik sağlığını korumak için günde 1 bardak turna yemişi suyu içilmesi tavsiye edilir.

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir

Yaşlanma Etkilerini Yavaşlatır; Turna yemişinin bol miktarda antioksidan içermesi ve anti aging özellikler göstermesi yaşlanmayı yavaşlatır. B ve C vitamini içeren turna yemişi antioksidan içerdiği için vücudumuza zarar veren serbest radikallerle savaşarak yaşlanmayı geciktirir.

Zayıflamaya Yardımcıdır; Turna yemişi lif oranı yüksek besinlerden biridir. Bildiğiniz gibi lifli besinler yenildiğinde doygunluk etkisi verir. Doygunluk hissi veren besinler yenildikten sonra vücut daha fazla yemek istemez. Turna yemişi doygunluk hissi vermesinin yanında metabolizmayı da hızlandırmasıyla zayıflamaya yardımcıdır. Ancak unutulmamalı ki hiçbir besin tek başına zayıflamaya etkili değildir. Spor yapmak, hareket etmekle desteklenmeyen hiçbir zayıflama yöntemi etkili değildir.

Turna Yemişi Nasıl Tüketilmeli

turna yemişi nasıl tüketilmeli
turna yemişi nasıl tüketilmeli

Turna yemişi meyvesi tüketilirken merak edilen konulardan birisi de turna yemişi nasıl tüketilmelidir? Turna yemişinin suyunu hazırlayabilir ya da aktarlardan turna yemişi kurusu şeklinde satın alabilirsiniz.

Turna Yemişi suyu Nasıl Hazırlanır
turna yemişi suyu nasıl hazırlanır
turna yemişi suyu nasıl hazırlanır

Turna yemişi suyu hazırlamak için; Yaklaşık yarım kilo turna yemişi tencereye alınır ve üzerine 2 su bardağı su ileva edilerek kaynatılmaya başlanır. Turna yemişleri ısının da etkisiyle rengini suya verir. Suyun rengi kırmızı olana kadar kaynatın. Daha sonra turna yemişi suyu süzülür. Turna yemişi suyu içmeye hazırdır. Tatlandırmak için içerken içerisine şeker ya da bal ilave edebilirsiniz.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Turna Yemişi Kaç Kalori

Turna yemişi taze olarak tüketildiğinde acı bir tadı vardır ve genellikle kurusu tüketilir. Bu noktada dikkatli olmakta fayda vardır. Kurutma işlemi sırasında turna yemişine şeker ilavesi edilir ve tatlandırılır. Bu işlem kurutulmuş turna yemişinin kalorisinin yükselmesine neden olur. Turna yemişi kalorisi 100 gramda 46 kaloridir. Bir kase (orta boy) turna yemişi 85 kalori kadardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA