Vajina Kararması Neden Olur Nasıl Geçer

117
vajina kararması neden olur nasıl geçer
vajina kararması neden olur nasıl geçer

Vajina kararması genital bölgede zaman içerisinde esmerleşme, ten renginin koyulaşması ve kararma sorunlarının meydana gelmesi anlamına gelmektedir. Kadınlar için sağlık açısından ciddi bir sorun teşkil etmeyen ancak estetik ve görüntü açısından oldukça rahatsızlık veren vajina kararmasının önüne geçebilmek için bazı önlemler ve bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Kadınlarda vajinada kararması demek vajinanın dış yüzeyinde ve dış dudaklarda oluşan esmerleşme olarak bilinir. Kararmaların nedenleri olarak genelde zamanla oluştuğu söylenebilir. Ayrıca kararma düzeyi de kişinin ten rengine de bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin; koyu ten rengine sahip bir kadının vajina bölgesinin açık renk olamayacağı gibi. Ancak açık renkli tene sahip kadınlarda da zaman içerisinde vajina bölgelerinde kararmalar oluştuğu görülmektedir.

Vajina bölgesi karaması ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz ancak kişinin sosyal ve psikolojik durumunu etkiler. Vajina bölgesinde kararma oluşması kadınlarda estetik açıdan kendini kötü hissetmesine  partneri ile yaşayacağı cinsel ilişki esnasında kendini huzursuz ve çekingen hissetmesine neden olabilir. Hatta bazen daha da ileri boyutlara varacak şekilde cinsellikten soğuma ve partneriyle arasına soğukluk girmesi gibi nedenlere dahi yol açabilmektedir.

Vajina Kuruluğu Neden Olur Nasıl Geçer

Vajina Kararması Neden Olur

vajina kararması neden olur
vajina kararması neden olur

Vulva adı verilen dış genital bölge zamanla yaşa ve hormonal değişimlere bağlı olarak kararabilir. Kararmanın meydana gelmesindeki  ana hormon estrojendir. Estrojen hormonu bakımından zengin olan vulva dokusu güneş ışınlarının ultraviyole etkisi altında koyulaşır.  Genital bölgede koyulaşma özellikle hamilelik döneminde meydana geldiği görülmektedir. gebelik döneminde vajina bölgesi kararması görülmesinin nedeni; hamilelik döneminde estrojen hormonunun artmasıdır. ve yapılan fiziki muayeneler sonucunda görülmüştür ki hamilelik döneminden sonra da vajina kararmaları kalıcı olabilmektedir.

tabi hemen bir olası bir yanlış anlaşılmayı açıklayalım; vajina kararmaları sadece hamileliğe bağlı hormon değişimine bağlı olarak görülmez. Özetle, hamilelik yaşamayan kadınlarda hatta genç kızlarda da vajina kararması oluşabilmektedir.

İşte vajina kararması başlıca nedenleri ; 

Yanlış iç çamaşırı seçimi; İç çamaşırı kullanırken çamaşırların pamuklu ve hava almayı sağlayacak kumaş türünde olmasına dikkat edilmelidir. Jarse, parlak kumaşlı iç çamaşırları cildin hava almasını engeller, terleme ve kaşınma gibi sorunlara yol açabilir. Bu tür çamaşırların sürekli kullanılması vajinanın cildine zarar vererek kararmalara neden olur. İç çamaşırlarının pamuklu olması hem cildi tahriş etmez hem de hava almasını sağlar. bu sonuç ışığında vajina kararması sorunun oluşmaması için pamuklu ve nefes alan kumaş yapısında çamaşırlar tercih edilmelidir.

Genital bölge temizliği; Genital bölge temizliğine gereken önemi vermemek, ıslak ya da nemli bırakılması kararmaları artırabilir. Vajina bölgesi yapısı gereği kendini temizleyen bir bölgedir ancak vajina ve vajina içini sabunlamak vajinayı tahriş ederek ph dengesini bozabilmektedir. Vajina bölgesini temizlerken ılık su ile yıkanması yeterli olacaktır. Ancak illa ki destekleyici bir ürün kullanmak isteyenler varsa eczanelerde satılan vajina temizleme jellerini tercih edebilirler. Bu tür ürünler satın alınmadan önce içeriği iyice okunmalı ve kesinlikle güvenilir markalar tercih edilmelidir.

Sık ağda yapılması; Vajina derisi yumuşak ve ince bir deridir. Bu derinin üzerine sıcak hatta yakıcı ağdayı yapıştırmak ve de çekmek vajinayı tahriş ederek sarkmalara ve devamında da vajinada kararmalara neden olabilmektedir.

Dar ve çok sıkı kıyafetler giymek; Tıpkı hava almayan iç çamaşırı tercihinde olduğu gibi çok dar ve çok sıkı kıyafetler giymek de vajina bölgesinde cilt renginde kararmalara sebep olabilir.

Hormon ilaçları ve doğum kontrol haplarının kullanılması; Hormon ilaç takviyeleri ya da vücuttaki hormon dengesini değiştiren doğum kontrol hapları gibi ilaçların kullanılması vajina bölgesinde kararmalara sebep olur.

Genetik yatkınlık; Eğer ailenizde ve birinci derece yakınlarınızda bu tip bir sorun varsa siz de vajina kararması olabilir.

Lazer epilasyon uygulamaları; Bazen genital bölgeye yapılan lazer epilasyon uygulamaları sonrasında vajinada renk artışı ortaya çıkmaktadır. Genital bölgeye verilen lazer ışıkları cilt dokusunda bulunan melanin pigmentini arttırarak vajinada kararmaya neden olabilir.

Kozmetik  kokulu ürünler; Çok hassas bir bölge olan vajinaya kozmetik içeren kimyasal kokulu ürünler kullanılmamalıdır. aksi halde kararma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Çok sık tüy dökücü krem uygulamak; ağır kimyasal içeriğe sahip olan bu tip epilasyon kremleri vajina bölgesinde kararma gibi estetik sorunlarına da yol açabilir.

Özetle vajina kararması sebepleri şu şekildedir;

  • Naylon iç çamaşırı giymek
  • Vajina bölgesini jilet ile tıraş yapmak
  • Kese yapmamak
  • Yetersiz bakım
  • Tuvalet sonrası yetersiz hijyen
  • Aşırı derecede terlemek
  • Aşırı kiloda olmak
  • Uzun süre nemli, ıslak kalması (havuz deniz sonrası)

Vajinal Mantar Belirtileri Tedavisi

Vajina Kararması Nasıl Geçer

vajina kararması nasıl geçer
vajina kararması nasıl geçer

Vajina kararmalarını önlemek ve geçirmek için bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Vajina kararmasını geçirmek için;

Özellikle iç çamaşırı seçimi çok önemlidir . Bu nedenle pamuklu iç çamaşırları giymeye özen gösterin.

Genital bölgede bulunan tüyleri tüylerin çıkış yönünün tersinde almaya özen gösterin.

Her gün ılık su ile yıkayıp çok güzel bir şekilde kurulayın.

Ayrıca; vajina kararmalarını geçirmek için kremler kürler ve lazer tedavileri de mümkündür.

Lazer ile genital bölgenin renginin açılması; genital bögede meydana gelen tedavi yöntemlerinden birisi lazer ile renk açma işlemidir. Bu işlem genellikle 15-20 dakika gibi çok kısa bir sürede yapılmaktadır. bu uygulama sırasında kişi ağrı ve acı hissetmez. Lazer ile renk açma işleminden önce lokal anestezi içeren krem kullanılarak ağrı hissi ortadan kaldırılır. Lazer işlemi sırasında verilen ışık cildin dermis tabakasında bulunan ve kararmaya neden olan “melamin” pigmentini üreten hücreleri tahrip ederek bölgenin renginin açılmasını sağlamaktadır.  Lazer ile yapılan renk açma işlemi genellikle tek seansta bitmektedir. Kararmanın derecesine bağlı olarak birden fazla uygulama gerektirdiği durumlar da olabilir.

Lazer ile renk açma işleminden sonra kişi günlük yaşamına devam edebilir ve doktorun önereceği kremleri kullanarak şişme ve ödemleri de kısa sürede atlatabilir. Lazer uygulamasının ardından kişinin cinsel ilişkiye girmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Rahim Ağzı İltihabı Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Vajina Kararmasına Bitkisel Çözüm

vajina kararmasına bitkisel çözüm
vajina kararmasına bitkisel çözüm

Vajina kararmasına evde uygulayabileceğiniz bitkisel kürler ile de çözüm üretebilirsiniz. Evinizde bulunan ve tamamen doğal ürünlerden oluşan kürleri düzenli uygulayarak vajina beyazlatmayı sağlayabilirsiniz.

Vajina Kararması İçin Vazelin Kürü : 

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı vazelin, yarım limon suyu, 1 elma suyu

Uygulama : Tüm malzemeler bir kapta karıştırılır. Önce genital bölge keselenerek ölü hücrelerden arındırılır. Karışım genital bölgeye sürülür ve yarım saat bekletilir. Kuruduktan sonra çok az talk pudrası sürülür ve daha sonra yıkama işlemi yapılır. Karışımın etkisini en iyi şekilde görmek için uygulamaya en az 2 hafta boyunca her gün devam edilir.

Vajina Kararması İçin Zerdeçal Kürü 

Malzemeler :1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zerdeçal

Hazırlanışı ve Uygulama: Malzemeleri macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Genital bölgeye uygulayarak 15 dakika boyunca bekleyin ve ılık suyla yıkayın. ve tabi ki çok iyi kurulamayı da unutmayın.

Vajina Kararması İçin Krem

Yüzdeki lekeleri güneş yanıkları, hamilelik ve doğum lekelerini açan kremlerden birisi olan Achromin aynı zamanda vajina kararması için de uygulanabilir.  Achromin kreminin içinde bulunan bileşenleri melamin pigmentine etki ederek lekelerin yok olmasına neden oluyor. Achromini uygulamak için temiz ve kuru cilde yumuşak ve dairesel hareketlerle uygulamak yeterlidir.

Not: tüm uygulamaların cildinizde alerjik reaksiyonlara yol açabileceğini unutmayın. Vajina kararması tedavisi için en önce uzman bir doktora danışın onay aldıktan sonra bitkisel kürleri deneyin. Emziren ve hamile kadınların kürleri uygulaması önerilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA