Vajina Kuruluğu Neden Olur Nasıl Geçer

75
vajina kuruluğu neden olur nasıl geçer
vajina kuruluğu neden olur nasıl geçer

Kadınların en sık karşılaştığı sorunlardan birisi de vajina kuruluğudur. Jinekolojik olarak açıklanırsa vajina kuruluğu; vajinadan gelen akıntının önemli derecede azalması durumudur. Vajina kuruluğu çiftlerin cinsel yaşamını olumsuz etkileyen bir durumdur. Kadınlarda vajina kuruluğu, hormonal değişimler ve kasılmalar nedeniyle görülebilir. Vajinal kuruluk alınacak basit önlemler ve uygulamalarla giderilebilen bir sorundur. Günümüzde birçok kadının yaşadığı bir problem olan vajina kuruluğu ile ilgili yazımızda; vajina kuruluğu neden olur, vajina kuruluğunun tedavisi, vajinal kuruluğu nasıl geçer sorularının cevabını detaylı olarak bulabilirsiniz.

Vajinal kuruluk yaşan kadın, cinsel ilişki esnasında acı çeker ve zevk alamaz. Kadının vajinal kuruluk yaşaması çiftler arasında çeşitli psikolojik sıkıntılara yol açabilir. Vajinal kuruluk tedavi edilmediğinde ya da durum görmezden gelinerek cinsel ilişkiye zorlandığında vajinal tıkanıklık ya da enfeksiyon gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Cinsel soğukluğa neden olan vajinal kuruluk kadınlarda ilerleyen durumlarda çeşitli jinekolojik hastalıklara yol açar.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Vajina Kuruluğu Neden Olur

vajina kuruluğu neden olur
vajina kuruluğu neden olur

Vajina yapısı itibariyle cinsel ilişki sırasında penisin vajene girmesi için ıslaklık salgılar. Bu salgılar cinsel birlikteliği hem kadın hem de erkek için acısız ve keyifli hale getirir. Ancak bazı kadınlarda, cinsel birliktelik sırasında vajina yeteri kadar ıslaklık salgılayamaz ve vajina kuru kalır. Vajina kuruluğu sorunu olanlarda cinsel ilişki sırasında kayganlık olmadığı için penisin vajene girmesini zorlaştırır ve acı verir. Eşlerin cinsel yaşamını etkileyen vajina kuruluğunun farklı nedenleri olabilir.

Vajina kuruluğu neden olur;

Uyarılmanın az olması; Cinsel birleşme sırasında kadının yeterince uyarılmaması vajinanın ıslanmamasına neden olur. Kadının uyarılması, vajinanın ıslaklık salgılamasını sağlar ve böylece birleşme acısız ve ağrısız gerçekleşir. Cinsel ilişki sırasında fiziksel ve ruhsal olarak uyarılmayan kadınlarda vajina kuruluğu görülebilir.

Regl dönemi; Kadınların regl dönemlerinde hormon seviyeleri oldukça düşer. Östrojen hormonun düşmesi vajina kuruluğuna neden olur.

Menopoz dönemi; Kadınlar vajina kuruluğunu en sık menopoz dönemlerinde yaşarlar. Menopoza giren kadınlarda östrojen hormonu seviyesi düşer. Östrojen hormonu kadınlık hormonudur ve vajinanın nemlenmesini sağlayan çok önemli bir hormondur. Östrojen hormonunun düşmesi ile birlikte vajina duvarları da incelir ve vajina gerekli ıslaklığı sağlayamaz. Cinsel ilişki sırasında vajina kuruluğu sorunun yaşanmasına sebep olur.

İlaç Kullanımı; Yan etkileri olan ilaçlar kullanmak hormonal değişikliğe neden olabilir. Tansiyon ilaçları ya da idrar söktürücü ilaçlar vajina kuruluğuna neden olabilir. Kanser ilaçları da yan etkilerinden dolayı vajinal kuruluğa neden olan ilaçlardır.

Emziklik Dönem ve Doğum; Emzirme döneminde kadınların östrojen hormon seviyeleri düşer. Doğum esnasında vücut sıvı üretir ve bu ürettiği sıvıyı boşaltır. Bütün bunlar vajinal kuruluğa neden olabilir.

Vajinanın Yıkanması; Vajinayı basınçlı ve sabunlu su ile yıkamak vajinayı tahriş edebilir ve vajina kuruluğuna neden olabilir. Vajina kuruluğunun yanı sıra ayrıca bu durum vajinal akıntı ve kızarıklığa da neden olabilir.

Vajinal Mantar Belirtileri Tedavisi

Aşırı Stres; Özellikle ilk gece korkusu yaşayan kadınlar geçici olarak vajina kuruluğu yaşayabilir. Bunun  dışında cinsel performans, vücut kusuru vb gibi kaygılar yaşayan kadınlarda istemsiz kasılmalar ve vajinal kuruluk yaşanabilir.

Alkol ve Sigara Kullanımı; Sigara ve alkol kullanmanın sağlığımıza olan zararları hepimizce malum. Sigara ve alkol kan dolaşımını yavaşlatır ve başta cinsel performans olmak üzere vajinal kuruluğa neden olabilir.

Kimyasal ürün kullanımı; Vajina çok hassas bir bölgedir. Vajinanın ph seviyesini bozabilecek jel, sabun ve kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Bu ürünlerin kullanımı vajinal kuruluğa neden olabilir.

Ayrıca aşırı stres, psikolojik baskı, cinsel isteksizlik, adet düzensizliği gibi endokrin bozukluklar, B2 vitamin eksikliğini artıracak dengesiz diyetlerin yapılması gibi çeşitli nedenlerden dolayı görülebilen vajinal kuruluk geç kalınmadan tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal kuruluk tedavisinde vajina kuruluğunun nedenini belirlemek önemlidir. Eğer fiziksel bir sebep yoksa ancak yine de vajina kuruluğu yaşanıyorsa bunun sebebi cinsel ilişki sırasında yükselen stres ve kaygı düzeyidir. Bu durumda vajina kuruluğu cinsel terapi ve aile danışmanlığı ile çözülebilir.

Vajina Kuruluğunun bir diğer nedeni olan kadının yeterli uyarılmamasıdır. Kadın yeterli uyarılmadığında vajina ıslaklık salgılamaz. Nu sebepten kaynaklanan vajina kuruluğunun tedavisi için kadının yeterli uyarılmaya ulaşması için ön sevişmeyi uzun tutmakta yarar vardır.

Bir başka sebep de vajinal enfeksiyonlardan kaynaklı vajina kuruluğu yaşanmasıdır. Böyle bir durumda doktor muayenesi sonrasında doktorunuzun yazacağı fitil ve antibiyotik tedavisi uygulanarak vajina enfeksiyonunun önüne geçilir.

Hormonal dengesizlikler nedeniyle yaşanan vajinal kurulukta ise östrojen tedavisi uygulanır. Östrojen tedavisi vajinal kurulukta oldukça etkili çözüm sunar. Östrojen tedavisi; östrojen seviyesi yüksek doğum kontrol hapları ya da vajinaya yerleştirilen tabletler yardımıyla yapılır.

Vajina Kuruluğu Nasıl Geçer

Vajina kuruluğu problemi yaşayan ve vajina kuruluğu nasıl giderilir merak ediyorsanız evde dikkat edeceğiniz uygulamalar ve önlemlerle vajinal kuruluğun önüne geçebilirsiniz. Vajina kuruluğu nasıl geçer gelin şimdi bazı tavsiyelere bir göz atalım;

  • Sabunlu ve parfümlü ürünlerle vajinayı yıkamayın.
  • Pamuklu iç çamaşır giymeye özen gösterin.
  • Gün içinde bedeninizi susuz bırakmayın. Günde en az 2 litre su için.
  • Ön sevişme süresini uzun tutun.
  • Hububat ve tahıl ağırlıklı beslenme alışkanlığı geliştirin.
  • Jinekolojik iltihap bulunup bulunmadığını kontrol ettirin.
  • Vajina ph seviyesini bozmayacak nemlendirici kremler kullanın.
  • Cinsel ilişki öncesinde vajinayı tahriş etmeyen vajina kayganlaştırıcı kremler uygulanabilir. Eczanelerde ve büyük marketlerde, sağlık merkezlerinde vajinal kayganlaştırıcılar  (Lubrikan gibi) satılmaktadır.

Vajina kuruluğu yukarıda belirtilen basit önlemler ve tedaviler sonucu büyük oranda başarı ile sonuçlanan bir problemdir. Gerekli önem verilmediğinde ve tedavi edilmeyen vajina kuruluğu kadınlarda cinsel birliktelik sırasında penisin vajinaya acıtıcı şekilde girmesine neden olur, bu şekilde acılı ilişkilerde vajina kuruluğundan dolayı vajina enfeksiyonlarına neden olabilir.

Vajina Kuruluğu Hamilelik Belirtisi Midir 

Vajina kuruluğu ile ilgili merak edilen bir diğer soru da vajina kuruluğu hamilelik belirtisi midir gibi sorulardır. Hemen belirtelim ki; hamilelik ile birlikte değişen hormonlar vajinayı da etkileyebilir. Ancak hamile kadınların büyük bir çoğunluğunda östrojen hormonunun da etkisiyle ilk aylarda vajina akıntısı görülebilir. Hamilelik belirtileri arasında vajina kuruluğu bulunmadığı unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA