Varis Neden Olur,Belirtileri ve Tedavisi

varis neden olur,belirtileri ve tedavisi
varis neden olur,belirtileri ve tedavisi

Varis Nedir

Daha çok kadınlarda görülen bir hastalık olan varis uzun süre ayakta kalarak ya da oturarak çalışılan meslekte çalışan kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Varisin daha çok kadınlarda görülmesinin nedeni hormonların etkisi ve gebeliktir. Özellikle hamilelik dönemlerinde meydana gelen hormonal değişimler, bebeğin karın içine baskısı ve artan sıvı miktarı toplardamarlarda basıncı yükselterek varis oluşmasına neden olur. Ayrıca kullanılan kadın doğum hapları da toplardamarlarda pıhtı oluşmasına neden olabilmektedir. Varis bacaklarda derinin altında gözle görülebilen ya da parmakla hissedilebilen kıvrıntılı toplardamar genişlemesinin oluşmasıdır. Ülkemizde her 5 kişiden biri varis problemi yaşamaktadır. Varisler bacaklarda ağrı, kramp, yorgunluk, kaşıntı ve şişlik gibi rahatsızlıklara da yol açar ve bu rahatsızlıklar kişinin yaşama kalitesini düşürür.

Varis Neden Olur

varis neden olur
varis neden olur

Varis; kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarların genişlemesi, uzaması ve kanın geçişini zorlaştıracak derecede kıvrılmasıyla oluşan rahatsızlıktır. Damarların çok fazla genişlemesi ve kıvrılması damarların düzgün çalışmamasına neden olur ve kan damarların içinde birikir. Kanın damarların içinde birikmesi sonucunda damarlar şişer ve deri üzerinde de görülür. Varis genellikle bacak damarlarında daha sık görülür ancak vücudun diğer bölgelerinde de görülme olasılığı vardır. Varis kadınlarda ve erkeklerde görülür ama en sık kadınlarda görülür.

Varisin neden olmasına bazı risk faktörleri etkilidir. Çok fazla ayakta durmak damarların kıvrılmasına ve şişmesine neden olur. Varisin nedenlerinden birisi de genetik olmasıdır. Toplardamarlardaki kapakçıkların genetik sebeplerden dolayı düzgün çalışmadığı zamanlarda, hamilelik, menopoz gibi dönemlerde bacak ağrılarına ve damar şişkinliklerine neden olabilir. Ayrıca aşırı kilo, varisin risk faktörleri arasındadır. Ancak kilo verince varisin tamamen geçeceği garanti edilmez. Kilo vermek varis gelişimini durdurur ancak var olan varis düzelmez. Bunun için varis tedavisi gereklidir.

Varis Belirtileri Nelerdir

Toplardamarının genişlemesi ve aşırı kıvrımlaşması sonucu oluşan varis en sık bacaklarda kendini gösterir ve çeşitli belirtileri vardır. Varis Belirtileri;

  • Kıvrılmış, mavi ve mor, şişmiş damarların gözle görülür hale gelmesi. Ancak bazı durumlarda varisler bu şekilde cilt yüzeyinde görülmeyebilir.
  • Damarlı varislerin ilk belirtisi donuk ve uzun ağrılar meydana getirmesi.
  • Varisli bölgede yanma hissi oluşabilir. Özellikle gece saatlerinde yanma hissi artarak kramplara neden olabilir.
  • Varisli bacaklarda ayak bileklerinde ve ayaklarda şişkinlikler görülebilir. Eğer varis ileri seviyede ise bacaklarda şişlik ve ödem de oluşabilir.
  • Varisler bacaklarda kaşıntıya da neden olabilir. Kaşıntıların yanında ciltte pullanma ve kuruluklar da görülebilir.

Varis Tedavisi

Ülkemizde de sık görülen bir hastalık olan varis 20 ile 70 yaş arası insanların en az % 50’sinde görülen çağımızın hastalıklarından birisidir. Halk arasında öğretmen hastalığı denilen varis, kişileri sert damarlı bacak görüntüsüyle  hem görünüş olarak olumsuz etkiler hem de vermiş olduğu ağrı ve acılarla yaşam kalitesini düşürür. Varis şikayeti olan kişiler öncelikle vakit kaybetmeden kalp ve damar cerrahisine başvurarak varis tanısı yaptırıp tedavi sürecini başlatmalıdır. Varis tedavisinde öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta varisin derecesidir. Doktor muayenesinde varisin derecesi belirlenir ve tedavi şekli de bu yönde yapılır. Varisin türüne göre tedavi kararı verilir.

Varisin derecesine göre varis tedavi şekli cerrahi ya da cerrahi olmayan tedavi şeklinde yapılır. Varis Türleri : 

Kılcal Varis: Kılcal varisler cilt üzerinden çıkıntı yapmayan saç kılı gibi ince mor-kırmızı renkteki varislerdir. Kılcal varisler diğer büyük çağlı varisler gibi deri tabakası altında bulunmaz deri içinde bulunur. Her 10 kişiden 7’sinde görülen kılcal varisler büyük bir alanda oluşabileceği gibi daha  küçük alanlarda da oluşabilir.

kılcal varis
kılcal varis

Orta Boy Varis: Cilt üzerinden hafif çıkıntı yapan daha koyu yeşil mor renkte çapları 2-3 mm olan daha kıvrıntılı varislerdir. Ağ şeklide ya da tek tek görünen bir yapıdadır. Orta boy varislerin yakınmaları da genellikle yanma sızlama şeklindedir. Orta boy varisler daha kısa sürede tedavi edilebilir ve tekrar etme şansı çok azdır.

orta boy varis
orta boy varis

Büyük Boy Varis: Cilt dışında belirgin bir çıkıntı yapan çapları 3 mm’den daha büyük varislerdir. Büyük olmalarına bazı kişilerde şikayet oluşturmazken bazı kişilerde kramp, sızı, şişkinlik, sıcaklık hissi ve ağrı gibi şikayetler oluşturur. Büyük varisler kapak yetmezliği olan damarlardan kaynaklanmaktadır. Büyük boy varislerin çağımızda tedavi edilebilir bir türdür. Büyük boy varis türünü oluşturan toplardamar yetersizliği damarın tedavi edilmesi ile varisin tekrarlama derecesi yok denecek kadar azdır.

büyük boy varis
büyük boy varis

İlerlemiş varislerin tedavisi için yüzeysel lazer ve iğne tedavisi (skleroterapi) damar için lazer uygulaması ve son aşama varis ameliyatı yapılmaktadır. Varis Tedavisi farklı şekillerde yapılmaktadır:

Yüzeysel Lazer Tedavisi: Kılcal varislerin tedavisi için uygulanır. Cilt yüzeyinden verilen lazer ışınları kılcal damarları yakar.

İğne Tedavisi: Bacak varislerinin içine iğne ile verilen maddenin toplardamarı tıkamasıdır. Varis çapları 1-3 mm arasında olan varis tedavisinde uygulanır.

Damar İçi lazer : Lazer tedavisinde önce damarın içine iğne ile girilir, daha sonra lazer ışınları damar duvarlarına tutularak damarın içten tıkanması sağlanır. Lokal anestezi uygulanarak yapılan işlem yaklaşık 1 saat sürer.

Varis Ameliyatı: Büyük boy varislerin çıkarılması için ameliyat işlemi uygulanır. Ameliyatta hem var olan varisler çıkarılır hem de toplardamara basınca yol açan kasık bölgesinde bulunan kapakçıkların neden olduğu yetersizlik giderilir. Eğer bu işlem yapılmazsa ameliyat olduktan sonra da varis tekrarlayabilir.

Varis Bitkisel Tedavi

Varis tedavisi için tıbbı tedaviler mümkünken evde dikkat edeceğimiz basit önlem ve bitkisel  tedaviler ile de varisten korunabiliriz. Varisten korunmak ve varis rahatsızlığı için dikkat etmemiz gerekenlerin başında egzersiz gelmektedir. Bacaklarda kan dolaşımının artması için kısa yürüyüşler yapılabilir.

Varisten korunmak için fazla kiloya dikkat edilmelidir. Fazla kilo bacaklara binen yükü arttırır ve varis oluşumunu tetikler kilonuza dikkat etmeli ve özellikle çok tuzlu yemeyerek ödem oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Yüksek topuklu ayakkabılar ve  dar kıyafetler  bacaklarda kan dolaşımını engeller. Ayağınızın bedeninizin rahat edebileceği giysiler tercih edebilirsiniz.

Varis Çorabı: Varis tedavisi için bir diğer yöntem ise varis çorabı giymektir. Varis çorapları bacaktaki kan dolaşımını hızlandırır. Varis çoraplarının bir diğer etkisi varisin neden olduğu ağrıyı ve sızıyı hafifletmesidir. Varis çorabı mevcut varisi geçirmez ya da yeni varis oluşumunu engellemez.

Varis için bitkisel tedaviye başlamadan önce doktorunuza başvurmalı ve varisin türünü öğrenmelisiniz. Çünkü ilerlemiş varisler ameliyat ile tedavi edilmektedir. Ancak bazı basit bitkisel kürlerle varisin neden olduğu ağrıyı ve şişliği hafifletebilirsiniz.

Varis İçin Bitkisel Kür :

1 Litre beyaz ispirto

4 adet kafurun

Hazırlanışı: ispirto ve 4 adet kafurun karıştırılır ve gece yatmadan önce varisli bölgelere sürülür ardından streç film ile sarılır. Gece bu şekilde uyunur. Ertesi sabah aynı işlem tekrarlanır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA